ОСНОВИ МЕДИЧНОЇ БІОЛОГІЇ - 2012

Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Основні ознаки типу: 1) тіло не несегментоване, циліндричної або веретеноподібної форми, на поперечному розрізі кругле; 2) мають первинну порожнину тіла, яка заповнена рідиною під тиском (рідина виконує функцію гідростатичного скелета і транспорту органічних речовин; 3) на відміну від плоских червів, більшість круглих червів роздільностатеві; 4) кровоносна і дихальна системи відсутні; 5) видільна система або протонефридіального типу, або представлена видозміненими шкірними залозами; 6) у травній системі, на відміну від плоских червів, з'являється третій (задній) відділ, який закінчується анальним отвором.

Всі круглі черви, які паразитують у людини, належать до класу Власне круглі черви.

Клас Власне круглі черви (Nematoda)

Покриви тіла і апарат руху. Шкірно-мускульний мішок утворений кутикулою, гіподермою і мускулатурою. Кутикула має складну десятишарову будову і виконує функцію зовнішнього скелета, до якого прикріплюються м'язи, захищає від механічних і хімічних факторів; вона не чутлива до дії травних соків. Під кутикулою розміщена гіподерма, що утворює чотири валики, які глибоко вдаються в порожнину тіла. За гіподермою лежить один шар поздовжніх м'язів, розділених валиками гіподерми. Рухи нематод обмежені, здійснюються лише в дорзальній площині. Всередині шкірно-мускульного мішка розташована первинна порожнина тіла (псевдоцель), яка містить порожнинну рідину і внутрішні органи. Особливість цієї порожнини та, що вона не вистелена мезодермальним епітелієм. Порожнинна рідина знаходиться під великим тиском, що створює опору для м'язового мішка (гідроскелет). У деяких нематод вона токсична.

Травна система являє собою трубку, яка починається ротом і закінчується анальним отвором. Ротовий отвір розташований на передньому кінці тіла і оточений кількома кутикулярними виростами - губами (2-6), або має вигляд ротової капсули з кутикулярними зубцями або пластинками. Розрізняють передній, середній і задній відділи травної трубки. Передній і задній відділи ектодермального походження, середній - ентодермального. Задній відділ закінчується анальним отвором, який відкривається на задньому кінці тіла з черевного боку.

Кровоносна і дихальна системи відсутні.

Видільна система представлена 1 - 2 одноклітинними шкірними залозами. Від залози відходять вирости у вигляді двох бічних каналів, які лежать у бічних валиках гіподерми. Ззаду канали закінчуються сліпо, а в передній частині сполучаються в один непарний канал, який відкривається назовні видільною порою позаду губ. Функція виділення властива і особливим фагоцитарним клітинам, які розташовані вздовж видільних каналів.

Нервова система складається з навкологлоткового кільця, від якого відходять нервові стовбури - спинний, черевний і 4 бічні. Стовбури сполучені між собою комісурами. Органи чуттів розвинені слабо.

Статева система. Розмноження лише статеве. Нематоди, як правило, роздільностатеві. Статеві органи трубчастої будови. У самців статева система непарна: сім'яник, сім'япровід, сім'явипорскувальний канал (відкривається в задню кишку), копулятивний орган (спикули). Жіноча статева система парна: яєчники (утворюються яйцеклітини), яйцепроводи, матки, які з'єднуються між собою і утворюють непарну піхву (відкривається назовні на передньому кінці тіла). У деяких видів самка має лише одну статеву трубку. Нематодам властивий статевий диморфізм - самці і самки відрізняються за зовнішніми ознаками. Самці мають менші розміри, задній кінець тіла в деяких з них закручений на черевний бік.

Життєвий цикл більш простий, ніж у плоских червів: перетворення однієї личинкової форми в іншу, як правило, відсутнє. Більшість нематод належить до геогельмінтів, розвиток прямий, без зміни хазяїнів. Запліднені яйця починають розвиватися в матці, але остаточне формування личинки відбувається тільки в зовнішньому середовищі без участі проміжного хазяїна. Для розвитку личинки потрібні певні умови - наявність тепла, вологості, вільного кисню. Розвиток інших видів нематод (біогельмінтів) відбувається з участю проміжного хазяїна. Личинкам багатьох нематод властива міграція в тілі хазяїна. Деякі види нематод - живородні, тобто яйце розвивається до стадії личинки ще в статевих шляхах самки й з організму самки виходять вже живі личинки.

Медичне значення. Багато представників класу Власне круглі черви є паразитами людини. Захворювання, які викликаються круглими червами (нематодами), називаються нематодозами.

Аскарида людська (Ascaris lumbricoides) - збудник аскаридозу.

Географічне поширення - повсюдне.

Локалізація - тонка кишка.

Морфологія. Аскариди жовтого кольору з рожевим відтінком. Веретеноподібне видовжене тіло вкрите міцною блискучою кутикулою, звужене до обох кінців. Довжина самок до 40 см, самців - 15-25 см. Задній кінець самки конічно загострений, на передній третині тіла знаходиться кільцеподібна перетяжка, на якій з черевного боку відкривається зовнішній статевий отвір. Задній кінець самця - зігнутий на черевний бік. Рот оточений трьома кутикулярними губами - дорзальною і двома вентральними, на яких знаходяться по парі чутливих сосочків. На бокових поверхнях помітні повздовжні бічні лінії в яких проходять канали видільної системи. (рис. 2.28).

Яйця можуть бути заплідненими і незаплідненими. Запліднені яйця округлі або овальні, розміром 60-70x40-50 мкм, жовто-коричневого кольору. Зовнішня білкова оболонка горбкувата, середня - глянцева, внутрішня - волокниста, товста, гладенька, безбарвна. Всередині яйця - зародкова клітина темного кольору. Білкова оболонка може бути відсутня. Незапліднені яйця овальної або неправильної форми, великі 80x55 мкм. Вся порожнина яйця заповнена клітинами жовтка.

Життєвий цикл. Аскарида - геогельмінт, паразитує в тонкому кишечнику людини. Спеціальних органів фіксації не має, утримується у просвіті кишки завдяки постійному руху назустріч потоку їжі. Живиться харчовою кашкою. Самка відкладає до 240 тис. яєць за добу. Вони не є інвазійніми. Разом з фекаліями хворої людини яйця виділяються в зовнішнє середовище, де при сприятливих умовах (вільний кисень, тепло, вологість) відбувається їх розвиток. У ґрунті при оптимальній вологості і температурі +24-25°С в яйці приблизно через 24 дні розвивається рухлива личинка і воно стає інвазійним. Людина заражується проковтуючи інвазійні яйця. Яйця заносяться в рот з немитими овочами, фруктами, з брудними руками. У кишечнику з яйця вилуплюється личинка, яка проникає в слизову кишківника, кровоносні судини і з кров'ю мігрує по організму людини. Шлях міграції: кишечник - печінка - праве серце - легені. Для розвитку личинкам аскариди необхідний вільний кисень. Вони руйнують кровоносні капіляри і послідовно проникають в альвеоли, де ростуть і дворазово линяють. Далі потрапляють у бронхіоли, бронхи, трахею, гортань і ротову порожнину. Зі слиною личинки повторно проковтуються, попадають знову в тонку кишку і перетворюються в статевозрілі форми. Міграція триває близько двох тижнів. Загальна тривалість розвитку аскариди від моменту зараження до статевої зрілості - 70-75 днів. Тривалість життя дорослих аскарид в кишечнику людини - близько року.

Яйця аскариди резистентні до несприятливих умов зовнішнього середовища і можуть зберігати життєздатність до 6 років і більше. Вони стійкі до різних хімічних речовин, але швидко гинуть під дією високої температури. Температура +60 °С вбиває їх протягом 1-2 хв., при +70°С - за кілька секунд. Певну роль у поширенні яєць відіграють мухи та таргани (механічні переносники).

Патогенна дія. Аскаридоз - геогельмінтоз, антропоноз. Єдине джерело зараження - хвора людина. Механізм передачі збудника - фекально-оральний.

Легенева стадія аскаридозу характеризується кашлем, болем у грудях, підвищенням температури, часто в поєднанні з кропивницею, триває до 2 тижнів.

Кишкова стадія аскаридозу проявляється головними болями, болями у животі, диспепсичними розладами, механічними ушкодженнями стінки кишки, формування патологічних кишкових рефлексів внаслідок постійного подразнення стінок кишківника, аскариди поглинають поживні речовини, сприяють гіповітамінозам, виснаженню організму.

При аскаридозі можливі ускладнення - непрохідність кишківника. Описані випадки поза кишкової (атипової) локалізації аскарид, що пов’язана з їх високою рухливістю. Найчастіше аскариди проникають у печінку викликаючи абсцеси і механічну жовтяницю в наслідок закупорки жовчних шляхів. Описані випадки виявлення аскарид у лобних пазухах, порожнині середнього вуха, гортані та ін.

Рис. 64. Внутрішня будова аскариди:

а - самка: б - самець; 1 - губи; 2 - нервове кільце; 3 - глотка; 4 - фагоцитарні клітини; 5 - стравохід; 6 - середня кишка; 7 - бічний валик гіподерми з видільним каналом; 8 - яйцепровід; 9 - матка; 10 - яєчник; 11 - піхва; 12 - черевний валик гіподерми; 13 - сім'япровід; 14 - сім'яник; 15 - сім'явипорскувальний канал.

Рис. 65. Схема міграції личинок аскариди в тілі людини.

Лабораторна діагностика. Виявлення личинок у харкотинні (лярвоскопія) при легеневій стадії хвороби; овоскопія фекалій (яйця у фекаліях можуть бути відсутні, якщо в кишківнику паразитують тільки самці, або юні аскариди), серологічні реакції

Профілактика. Особиста - мити руки перед вживанням їжі. Овочі та ягоди, які споживають сирими, рекомендується піддавати термічній обробці. При цьому необхідно добре помити рослинні продукти спочатку чистою холодною водою, потім опустити їх на 2-3 с. в окріп або на 8-10 с. у гарячу воду (70-76° С) і після цього промити холодною водою. Тоді овочі, ягоди, фрукти та інша зелень будуть повністю знезаражені від яєць аскарид, волосоголовців та інших геогельмінтів. Громадська - санітарний благоустрій населених місць, охорона ґрунту від фекального забруднення, боротьба з мухами, тарганами. Не слід угноювати городи і ягідники свіжими людськими фекаліями і випорожненнями свиней. Угноєння городів фекаліями допустиме тільки після їхнього компостування протягом одного року (не менше). Хоч аскарида свиняча не паразитує в кишках людини, міграція личинок може проходити в її організмі і викликати хворобливий стан.

Волосоголовець людський (Trichocephalus trichiurus) - збудник трихоцефальозу.

Географічне поширення - повсюдне.

Локалізація - сліпа кишка, верхні відділи товстої кишки.

Морфологія. Волосоголовець - 3-5 см завдовжки. Передня частина тіла звужена і має вигляд нитки або волосини (звідси назва), у ній проходить довгий стравохід. Усі інші органи розміщуються в задній, розширеній, частині тіл. У самців задній кінець тіла спірально закручений.

Яйця жовтувато-коричневого кольору, розміром - 50-54 х 22-23 мкм, із дрібнозернистим вмістом. За формою нагадують лимон або бочку зі світлими коркоподібними утворами на полюсах.

Рис. 66. Волосоголовець (Trichocephalus trichiurus):

a - самка; б - самець; 1 - передній кінець; 2 - задній кінець.

Життєвий цикл. Волосоголовець — геогельмінт, паразит тільки людини. Джерело зараження - хвора на трихоцефальоз людина. Механізм передачі - фекально-оральний. Яйця волосоголовця з фекаліями хворого виносяться в зовнішнє середовище. В яйці розвивається личинка, яка досягає інвазійної зрілості при температурі 25-30° С приблизно за 25-30 днів. Зараження відбувається при проковтуванні інвазійних яєць з немитими овочами, ягодами, фруктами, з водою. Під дією шлункового соку яйцеві оболонки розчиняються, з яєць виходять личинки, які, на відміну від личинок аскариди, не мігрують. Вони проникають у ворсинки тонкого кишечника і там розвиваються від трьох до десяти діб. Ворсинка руйнується, а личинки знову попадають у просвіт кишечника, спускаються і фіксуються на стінці сліпої або товстої кишки. Переднім ниткоподібним кінцем паразит глибоко проникає в стінку кишки, ніби прошнуровуючи її, і живиться кров'ю (гематофаг) і клітинами стінки кишківника. Через 1 - 1,5 місяця після зараження самка починає відкладати яйця. Тривалість життя волосоголовця - 5-6 років, самка виділяє близько 60 тис. яєць щодоби.

Патогенна дія. Трихоцефальоз - геогельмінтоз, антропоноз, який супроводжується приступоподібними болями внизу живота, особливо праворуч, втратою апетиту, розладами травлення, запамороченням, епілептиморфними припадками в дітей. У картині крові - еозинофілія. Волосоголовці можуть викликати запалення червоподібного відростка. При лікуванні трихоцефальозу необхідно мати на увазі, що препарати, які вводяться в просвіт кишечника, на волосоголовця не діють, оскільки він є гематофагом і не живиться вмістом кишечника.

Лабораторна діагностика. Виявлення яєць у фекаліях хворої людини.

Профілактика. Особиста - не вживати в їжу немиті овочі, ягоди, фрукти; мити руки після відвідування туалету; захищати продукти від мух, тарганів, які є механічними переносниками яєць гельмінтів. Громадська - санітарно-просвітня робота; не угноювати некомпостованими людськими фекаліями городів; побудова туалетів за санітарно- гігієнічними нормами; боротьба з мухами, тарганами.

Кривоголовка дванадцятипала (анкілостома; Ancylostoma duodenale) - збудник анкілостомозу.

Географічне поширення - переважно в країнах з субтропічним і тропічним кліматом, зустрічається на Закавказзі, у Середній Азії. У помірному, і навіть холодному, кліматі осередки анкілостомозу можуть виникати в шахтах, де зберігаються постійно порівняно висока температура і вологість.

Локалізація - дванадцятипала кишка.

Морфологія. Дрібні паразити червонуватого кольору. Головний кінець зігнутий начеревний бік (звідси назва - кривоголовка). Довжина самки - 10-18 мм, самця - 8-10 мм. У самців задній кінець розширений у вигляді дзвону (статева бурса). На головному кінці розташована ротова капсула з 4 зубцями, в яку відкриваються протоки двох залоз. Секрет залоз перешкоджає згортанню крові. Капсулою кривоголовка захоплює ділянку слизової оболонки кишки і, прикріплюючись до неї, живиться кров'ю (гематофаг).

Яйце за формою подібне до яйця аскариди, але оболонка гладенька, тонка і прозора, розміром 66 x 38 мкм. Знаходиться на стадії 4-8 кулястих бластомерів.

Життєвий цикл. Кривоголовка - геогельмінт, паразит лише людини. Запліднені яйця з фекаліями хворої людини виводяться в зовнішнє середовище. При сприятливій температурі (25-27 °С) вже через добу з яєць виходять рабдитні личинки. Вони неінвазійні. Характеризуються наявністю двох розширень (бульбусів) стравоходу. Личинки 2 рази линяють. При другому линянні кутикула відшаровується, але не скидається, личинка залишається ніби в чохлі. Водночас відбувається перебудова стравоходу, який набуває циліндричної форми. Рабдитна личинка перетворюється в філярієподібну. Філярієподібні личинки є інвазійними. Вони концентруються переважно в поверхневих шарах ґрунту і можуть також підніматися позволожених стеблах рослин. Зараження відбувається двома шляхами: 1) через шкіру при контакті оголених ділянок тіла з ґрунтом, забрудненим інвазійними личинками анкілостом (коли людина ходить без взуття або лежить на землі; в шахтах) і 2) через рот із забрудненою личинками анкілостом городиною або водою. Личинки, які проникли в організм людини через шкіру, здійснюють міграцію, послідовно потрапляючи в праву частину серця, легеневі артерії, альвеоли, бронхіоли, бронхи, трахею, глотку, проковтуються зі слиною і потрапляють у стравохід, шлунок, дванадцятипалу кишку, де стають статевозрілими. У кишечнику живуть 5-6 років. Якщо личинка проникає в організм людини через рот, то міграція, як правило, не відбувається. Вважають, що зараження через рот зустрічається рідше. Основний шлях зараження -активне проникнення личинок через шкіру. Джерелом зараження є хвора на анкілостомоз людина. Хворіють найчастіше люди, які постійно контактують з землею: працівники чайних плантацій, городники, землекопи, а також шахтарі.

Рис. 67. Анкілостома (Ancylostoma duodenale):

a - самка; б - самець; в - головний кінець (у ротовій капсулі видно кутикулярні зубці).

Патогенна дія. Анкілостомоз - геогельмінтоз, антропоноз, який характеризується хронічним перебігом, прогресуючою слабкістю, головним болем, схудненням, залізодефіцитною хлоранемією, набряками. Хвороботворна дія анкілостом зумовлена втратою крові, якою вони живляться, та інтоксикацією продуктами життєдіяльності паразита.

Лабораторна діагностика. Виявлення яєць у фекаліях і вмісті дванадцятипалої кишки.

Профілактика. Особиста - в осередках анкілостомозу не ходити без взуття, не лягати роздягнутим на ґрунт. Не вживати в їжу немиту городину, дотримуватися правил особистої гігієни. Громадська - виявлення і лікування хворих; з метою попередження занесення анкілостом у шахти здійснюють копрологічне дослідження на яйця гельмінтів всіх осіб, які приймаються на підземні роботи; виявлених хворих лишають на надземних роботах до повного звільнення від анкілостом; при виявленні личинок у шахтах, гірську породу обробляють кухонною сіллю. У шахтах України осередків анкілостомозу немає.

Некатор (Necator americanus) - збудник некаторозу, який клінічно не відрізняється від анкілостомозу. У зв'язку з цим їх об'єднують в одну групу хвороб - анкілостомідозів. Поширений некатор у тропічному і субтропічному кліматі, переважно в Азії і Південній Америці. Морфологічно і біологічно дуже подібний до анкілостоми, але розміри його дещо менші, довжина самки 8-13 мм, самця - 5-10 мм. У ротовій порожнині замість зубів є 2 гострі пластинки. Яйця морфологічно не відрізняються від яєць кривоголовки. Діагноз ставиться, як при анкілостомозі. Профілактика, як при анкілостомозі.

Гострик (Enterobius vermicularis) - збудник ентеробіозу.

Географічне поширення - повсюдне.

Локалізація. Нижній відділ тонкої і початковий відділ товстої кишки.

Морфологія. Гострик - невеликий черв'як білого кольору. Довжина самок близько 10 мм, самців - 2-5 мм. Задній кінець тіла самця закручений на черевний бік, у самки - шилоподібно загострений. На передньому кінці тіла знаходиться здуття кутикули - везикула, яка оточує ротовіий отвір і бере участь у фіксації гельмінта до стінок кишечника. У задній частині стравоходу знаходиться кулясте здуття - бульбус. Кишечник у вигляді прямої трубки. Статева система має типову для нематод будову.

Яйця гострика безбарвні, асиметричні (один бік опуклий, інший - рівний), оболонка гладенька, прозора. Розмір - 50-60 х 20-30 мкм. Всередині яйця можна спостерігати личинку

Життєвий цикл. Гострик - паразит тільки людини. Гострики прикріплюються до стінки кишки за допомогою бульбуса і везикули. Самці гинуть після запліднення самок. Самка в кишечнику яєць не відкладає. Запліднена самка, спускається до анального отвору переважно вночі, коли слабне тонус сфінктера, виходить і відкладає на шкіру персональної ділянки людини від 10 до 15 тисяч яєць. Оптимальними умовами для розвитку яєць є температура 34-36° С і висока вологість 70-90 %. Яйця гострика стають інвазійними через 4-6 год. Самки, повзаючи, викликають подразнення шкіри. Людина відчуває сильний свербіж. Хворі на ентеробіоз під час сну розчухують сверблячі місця. Яйця потрапляють на пальці, особливо нагромаджуючись під нігтями, а також розсіюються по білизні. З рук вони можуть бути занесені в рот самим же хворим (особливо при звичці гризти нігті, що часто зустрічається в дітей). Так відбувається повторне самозараження (аутореінвазія). Яйце є інвазійною стадією. З проковтнутих яєць вилуплюються личинки, які в кишечнику перетворюються в статевозрілі форми. Міграція личинок не відбувається. Тривалість життя гострика - близько 1 місяця. Якщо в цей період не настане нове зараження, можливе самовиліковування. Гострик - контактний гельмінт. Єдине джерело зараження - хвора на ентеробіоз людина. На відміну від інших гельмінтозів, хворий на ентеробіоз являє безпосередню епідемічну небезпеку.

Патогенна дія. Ентеробіоз - контактний гельмінтоз, антропоноз, який супроводжується свербежем уночі в області заднього проходу. Відмічаються порушення з боку шлунково- 234 -

кишкового тракту і нервової системи: нудота, втрата апетиту, біль у животі, іноді головний біль, недосипання, судомні припадки в дітей. У випадку проникнення в червоподібний відросток (апендикс) гострики можуть стати причиною його запалення. Гострики можуть сприяти виникненню тріщин, дерматитів, екземи в ділянці промежини, а також заповзати у піхву, викликаючи вульвовагініти.

Лабораторна діагностика. Виявлення яєць у зіскобах з періанальних складок шкіри. Іноді в фекаліях видно гостриків, які вийшли.

Профілактика. Ретельне дотримання правил особистої гігієни, підтримування в чистоті житлового приміщення. Особливо важливо прищеплювати гігієнічні навички дітям, слідкувати за чистотою їхніх рук і нігтів, коротко стригти нігті. Хворим дітям на ніч рекомендується надівати трусики, які ранком необхідно прати і вологими прасувати гарячою праскою. Громадська профілактика полягає в проведенні масового обстеження дітей, особливо в дитячих колективах, з наступною дегельмінтизацією. У приміщеннях слід проводити вологе прибирання. Іграшки необхідно періодично обробляти кип'ятком. Велике значення має проведення санітарно-просвітньої роботи, підвищення медичної грамотності населення.

Рис. 67. Гострик (Enterobius vermicularis):

а-самка; б-самець; 1 -рот; 2-везикула; 3 - стравохід; 4 - бульбус; 5 - середня кишка; 6 - отвір піхви; 7-9 - частини статевої системи; 10 - анальний отвір.

Угриця кишкова (Strongyloides stercoralis) - збудник стронгілоїдозу. Географічне поширення. Переважно в тропічних і субтропічних країнах, але зустрічається і в помірному поясі .Локалізація - тонка кишка.

Морфологія. Статевозрілі особини безбарвні, напівпрозорі: довжина самки 2-3 мм, самця - 0,7 мм. Передній кінець тіла рівномірно звужений, задній загострений. Ротова капсула коротка, з чотирма слабко вираженими губами.

Життєвий цикл. Угриця кишкова - геогельмінт, паразитує тільки в людини. Життєвий цикл пов'язаний з існуванням вільноживучого і паразитичного поколінь. У кишечнику людини з яєць виходять рабдитні личинки, які разом з фекаліями виносяться в зовнішнє середовище. Подальший розвиток рабдитних личинок може відбуватися двома шляхами: 1) якщо рабдитна (неінвазійна) личинка потрапляє в ґрунті несприятливі умови, вона линяє і швидко перетворюється в філярієподібну (інвазійну) личинку, яка активно проникає в шкіру людини і мігрує через праве серце, легені, дихальні шляхи, глотку, потім проковтується і потрапляє в кишечник. Під час міграції (триває 17-21 добу) личинки перетворюються в статевозрілі форми. Запліднення може відбуватися в легенях і в кишечнику; 2) якщо рабдитні личинки в зовнішньому середовищі потрапляють у сприятливі умови (тепло, вологість, кисень), вони перетворюються в самців і самок вільноживучого покоління, які живуть у ґрунті, живлячись органічними речовинами, що розкладаються. Із відкладених самкою яєць виходять рабдитні личинки, які знову при сприятливих умовах перетворюються в статевозрілих особин. При несприятливих умовах рабдитні личинки вільноживучого покоління перетворюються в філярієподібні личинки, які здатні заражати людину і давати початок паразитичному поколінню; 3) існує ще третій шлях розвитку - аутоінвазія, або внутрішньокишкове зараження (розвиток паразитів у кишечнику людини без виходу в зовнішнє середовище). Рабдитні личинки, що затримались у кишківнику, перетворюються у філярієподібні, проникають у стінку кишки, далі у просвіт кровоносних судин і починають новий цикл розвитку. Джерело інвазії - хвора на стронгілоїдоз людина. Шляхи зараження - як при анкілостомозі. Найчастіше заражаються люди, які працюють із землею. Описані епідемії стронгілоїдозу в шахтах.

Патогенна дія. Стронгілоїдоз - геогельмінтоз, антропоноз, який супроводжується порушенням функції травної системи, вираженим токсико-алергічним впливом, механічним ушкодженням тканин у період міграції личинок, ураженням слизової оболонки тонкої кишки, що призводить до приєднання вторинної інфекції. У результаті проникнення личинок через шкіру на ній можуть виникати запальні процеси.

Лабораторна діагностика. Виявлення личинок (ларвоскопія) у фекаліях, які повинні бути свіжими, ще теплими.

Профілактика - така ж, як при анкілостом ідозах.

Трихінела (Trichinella spiralis) - збудник трихінельозу. Личинки трихінел вперше в 1835 р. відкрив англійський студент-медик Дж. Педжет (пізніше відомий англійський хірург) у м'язах трупа людини.

Географічне поширення. На всіх материках, крім Австралії та Антарктиди.

Локалізація. Статевозрілі особини - у стінці тонкої кишки, личинки - у поперечносмугастих м'язах.

Морфологія. Дрібні ниткоподібні черви. Довжина самки 3-4 мм, самця - 1,4-1,6мм (рис. 2.33). У ротовій капсулі розміщений стилет. Самки трихінел живородящі.

Життєвий цикл. Трихінела - біогельмінт. Паразитує в організмі людини і багатьох ссавців. Організм хазяїна є одночасно і остаточним, і проміжним. Зараження відбувається аліментарним шляхом при вживанні в їжу м'яса з личинками трихінел. Під дією шлункового соку м'ясо і стінка капсули, яка оточує личинки, перетравлюються. Личинки вивільняються з капсул, проникають у слизову оболонку тонкої кишки і перетворюються в статевозрілі форми. Останні своїми передніми кінцями проникають під епітелій, а задні кінці їх лежать між ворсинками. У кишечнику людини і тварин статевозрілі трихінели паразитують протягом короткого часу (у людини не більше 42-56 днів). За цей час самка відроджує (починаючи з 4-ої доби після зараження) до 2000 личинок (0,1 мм). Юні трихінели з течією лімфи і крові заносяться в усі органи і тканини (мігрують), але осідають лише в скелетних м'язах. Найчастіше уражаються діафрагма, міжреберні, жувальні, дельтоподібні, литкові м'язи. Личинки проникають під сарколему м'язового волокна, ростуть, спірально скручуються. На 20-23-й день після зараження навколо спірально згорнутої личинки і ділянки саркоплазми з'являється тоненька сполучнотканинна капсула.

В інкапсульованому стані личинки залишаються живими та інвазійними протягом дуже тривалого часу (практично до кінця життя хазяїна). Іноді в капсулі міститься кілька личинок. Поступово стінка капсули потовщується і просочується солями кальцію (звапнюються).

Рис. 68. Трихінела (Trichinella spiralis):

а -самка; б - самець; в - інкапульована личинка в м'язовому волокні; г - основний шлях циркуляції трихінел у синантропних осередках.

Для перетворення личинок у статевозрілу форму вони повинні потрапити в шлунково-кишковий тракт іншого хазяїна. Це відбувається в тому випадку, якщо м'ясо зараженої тварини з'їсть тварина того самого або іншого виду. Наприклад, щура з'їсть інший щур або свиня. У життєвому циклі трихінел людина є біологічним тупиком, оскільки після її смерті паразити не передаються іншим хазяїнам і гинуть. Людина заражається при вживанні івазованого м'яса свиней, виробів з нього (ковбаса, шинка, сало з прожилками м'яса), м'яса диких тварин (кабан, ведмідь, борсук, нутрія, ін.).

Рис. 70. Інкапсульована личинка трихінел в трупа людини.

Рис. 71. Інкапсульовані личинки м'язах трихінел у роздавленому зрізі з м'язів свині.

Трихінельоз - природно-осередкове захворювання. Циркуляція трихінел у природних осередках підтримується харчовими зв'язками між багатьма видами ссавців, переважно хижаків (вовк, лисиця, ін.), тому що вони живляться м'ясом. У населених пунктах можуть формуватися синантропні осередки трихінельозу, якщо порушуються проти трихінельозні заходи. У синантропних осередках циркуляція трихінел відбувається між свійськими тваринами (свиня, собака, кішка) і синантропними гризунами (щури, миші). Поширенню трихінел сприяє вільне випасання свиней, згодовування свійським тваринам сирих субпродуктів, тушок тварин, відстріляних на полюванні.

Патогенна дія. Захворювання людей носять груповий і сімейний характер, що пов'язане з наявністю спільного джерела зараження. Період кишкової інвазії відповідає інкубаційному періоду хвороби, але при великій інвазії супроводжується болями в животі, розладами травлення. В період міграції спостерігаються основні клінічні симптоми: набряк повік і обличчя; біль у м'язах; лихоманка і висока (до 40 %) еозинофілія. При інтенсивній інвазії спостерігаються ускладнення: ураження міокарда, легень, головного мозку.

Трихінельоз з ускладненнями може закінчитися смертю.

Лабораторна діагностика. Діагноз ставиться за клінічними ознаками, зазначеними вище, і підтверджується: 1) виявленням личинок трихінел у м'ясі, яке могло бути причиною зараження; 2) імунологічними реакціями. У рідких випадках для підтвердження діагнозу проводять біопсію м'яза хворого (хірург вирізає шматочок м'яза розміром 3 х 1,5 см).

Профілактика. Особиста - не вживати в їжу м'ясо, яке не пройшло ветсанекспертизу. Термічна обробка трихінельозного м’яса неефективна тому, що трихінели всередині шматків м'яса лишаються життєздатними і можуть викликати інвазію. Громадська - ветсанекспертиза м'яса свиней і диких тварин, сприйнятливих до трихінельозу (дикий кабан, борсук, ведмідь, нутрія), знищення трихінельозного м’яса, утримання свиней в упорядкованих свинарниках, санітарно-просвітня робота.

Ришта (Dracunculus medinensis) - збудник дракункульозу.

Географічне поширення. Ірак, Індія, тропічна Африка та ряд інших країн. Вогнище дракункульозу існувало в Середній Азії в Бухарі, але протягом 1923-1932 pp. було ліквідоване завдяки дослідницькій і практичній діяльності Л. М. Ісаєва (1886-1964).

Локалізація. Підшкірна клітковина, біля суглобів переважно нижніх кінцівок.

Морфологія. Одна з найбільших нематод людини. Форма тіла ниткоподібна. Самка досягає довжини від 30 до 150 см при товщині 1-1,7 мм. Самці менші, довжина 12- 29 мм, товщина - 0,4 мм. Живородяща. Зовнішній статевий отвір замкнений, тому личинки виходять через розрив матки і кутикули на головному кінці.

Рис. 72. Ришта (Dracunculus medinensis).

Життєвий цикл. Ришта - біогельмінт. Життєвий цикл пов'язаний зі зміною хазяїнів. Дефінітивний хазяїн - людина, можуть бути домашні і дикі тварини (кінь, собака, мавпа та ін..), проміжний - прісноводний рачок циклоп. У підшкірній клітковині зустрічаються тільки запліднені самки (копуляція відбувається на більш ранніх стадіях розвитку паразита). Знаходячись у підшкірній клітковині остаточного хазяїна, ришта утворює шнуроподібний валик, на кінці якого формується пухир. Після розриву пухиря через утворену ранку висувається головний кінець ришти. При обмиванні пухиря водою матка черв'яка тріскається і звільнені личинки (мікрофілярії) викидаються у воду. Подальший розвиток личинок відбувається тоді, коли вони потраплять у водойму і будуть проковтнуті циклопом. Людина заражається, проковтуючи циклопів з мікрофіляріями при питті сирої нефільтрованої води. Інвазійна стадія - личинки - мікрофілярії. У шлунку людини циклоп перетравлюється, а мікрофілярії ришти пронизують стінку кишки і мігрують у підшкірну клітковину. Цикл розвитку ришти встановив російський зоолог і мандрівник О.П. Федченко(1868).

Патогенна дія і діагностика. Дракункульоз проявляється у вигляді свербіжу і затвердіння в місцях локалізації паразита. При локалізації біля суглобів хворий не може ходити. Виразки болючі; крім того, вони можуть супроводжуватися вторинною інфекцією. У пізній фазі захворювання до появи виразок діагноз може бути встановлений при наявності добре помітних звивистих валиків під шкірою в місцях локалізації паразита.

Профілактика. Особиста - в осередках дракункульозу не пити сиру непрофільтровану воду. Громадська - виявлення і лікування хворих; осушування водойм, де можуть бути заражені циклопи; знищення циклопів у відкритих водоймах; санітарно-просвітня робота.

Філярії (Filaria) - збудники філяріозів. Під цією назвою об'єднуються нематоди ниткоподібної форми (грец. filus - нитка), які поширені в тропічних і субтропічних країнах. Самки народжують живих личинок - мікрофілярій. Механізм зараження - трансмісивний. Переносниками є кровосисні двокрилі комахи. До філярій належать Wuchereria Bancrofti, Brugia malaji, Onchocerca volvulus, Loa loa.

Вухерерія банкрофта (Wuchereria Bancrofti) - збудник вухереріозу.

Географічне поширення. Азія (Китай, Японія, країни Індокитайського півострова, Індія, Цейлон, Філіппіни, Індонезія), деякі країни Африки та Південної Америки.

Локалізація. Дорослі нематоди паразитують у лімфатичній системі, сполучній тканині, личинки - у кровоносній.

Морфологія. Статевозрілі особини ниткоподібні, молочно-білого кольору. Розмір самки близько 80-100 мм, самця - близько 40 мм. Самка живородяща.

Життєвий цикл. Дефінітивний хазяїн-тільки людина, проміжний хазяїн і переносник - комарі родів Anopheles, Culex, Aedes, Mansonia. У лімфатичних судинах і вузлах остаточного хазяїна самці й самки зазвичай переплітаються між собою, утворюючи клубок. Самки народжують мікрофілярій, які мігрують з лімфатичної системи в кровоносну. При цьому вдень личинки знаходяться у великих кровоносних судинах (аорта, сонна артерія) і судинах внутрішніх органів або м'язів, а вночі виходять у периферичні кровоносні судини. Тому личинок називають нічними мікрофіляріями (Microfilaria nocturna). Добову міграцію пояснюють синхронізацією циклів паразита і переносника. Переносники (комарі) нападають на людину переважно в нічні години. З кров'ю зараженої людини личинки попадають в шлунок комара. З травного тракту вони мігрують у грудні м'язи, а потім у хоботок. Тривалість циклу розвитку в комара залежно від температурних умов коливається від 8 до 35 днів. У момент укусу комаром людини мікрофілярії розривають оболонку хоботка, попадають на шкіру і активно проникають у неї. Потім вони заносяться в той чи інший відділ лімфатичної системи і там розвиваються в статевозрілі форми. Тривалість життя в організмі людини близько 17 років.

Патогенна дія. Вухереріоз - трансмісивний біогельмінтоз, антропоноз. Скупчуючись у клубки, вухерерії можуть закупорювати просвіт лімфатичних судин, що порушує нормальний рух лімфи. У результаті об'єм ураженого органу різко збільшується, досягаючи іноді величезних розмірів. У зв'язку з цим вухереріоз відомий під назвою "слонової хвороби', або елефантіаз (рис. 2.39). Найбільш часто уражаються нижні кінцівки, статеві органи, молочні залози. Іноді хвороба ускладнюється приєднанням вторинної інфекції.

Лабораторна діагностика. Матеріал для дослідження - кров, яку беруть вночі. Під мікроскопом виявляють мікрофілярій. Застосовуються також імунологічні реакції.

Профілактика. Особиста - захист від укусу комарів. Громадська — виявлення і лікування хворих, знищення комарів на всіх стадіях розвитку за допомогою інсектицидів, агротехнічні заходи щодо оздоровлення місцевості, санітарно-просвітня робота.

Brugia malaji - збудник бругіозу. За будовою і життєвим циклом подібний до W. bancrofti. Відрізняється дещо меншим розміром: самки - до 55 мм, самці - 20-23 мм. Живородящі.

Географічне поширення. Більш обмежене, зустрічається лише в країнах Азії (Індонезія, Індія, В'єтнам, ін.).

Локалізація. Дорослі нематоди паразитують у лімфатичній системі, сполучній тканині, личинки - у кровоносній.

Життєвий цикл. Остаточний хазяїн - людина, але можуть бути й кішки, собаки, мавпи. Проміжні - ті ж види комарів, що й у вухірерії, але найчастіше комарі роду Mansonia. Личинки також виявляються в периферичній крові вночі, але в інші години.

Лабораторна діагностика. Виявлення мікрофілярій в периферичній крові. Кров збирають ввечері і вночі. Імунологічні реакції.

Профілактика. Така ж, як при вухереріозі.

Рис. 73. Слонова хвороба, спричинена вухерерією (Wuchereria bancrofti).

Onchocerca volvulus - збудники онхоцеркозу. Онхоцеркоз - важлива медична і соціально-економічна проблема для багатьох країн світу. Тільки в Африці на онхоцеркоз хворіють близько 20 млн. осіб, з яких 1-2% стають незрячими в наслідок інвазії.

Географічне поширення. Поширений в країнах Африки, Центральної Америки (Мексика, Гватемала).

Локалізація: шкіра, підшкірка клітковина, лімфатичні вузли, органи зору.

Морфофізіологічна характеристика. Тіло ниткоподібне, білого кольору, загострене з обох боків. Розмір самок - до 50 см, самці значно менші - 2,5-4 см. Самки відроджують дрібних личинок (мікрофілярій) до 0,03 мм у довжину.

Життєвий цикл. Дефінітивний хазяїн - людина, проміжний - мошки роду Simulium. Нападаючи на хвору людину, мошки вбирають у шлунок мікрофілярії. При сприятливих умовах за 6 діб мікрофілярії стають інвазійними. При нападі мошок на людину інвазійні личинки занурюються ушкіру, мігрують у лімфатичну систему, потім у підшкірну клітковину і під апоневрози м’язів, де розвиваються до статевозрілих осіб. Паразитуючи в тілі людини, самка народжує мікрофілярій, які скупчуються у шкірі. Джерело інвазії - хвора на охоцеркоз людина. Інвазійна стадія - мікрофілярії.

Патогенна дія. Онхоцеркоз - трансмісивний біогельмінтоз. Симптоми захворювання залежать від місця локалізації вузлів з паразитами та інтенсивності інвазії. В одного хворого буває 1-3 вузли (онхоцеркоми), але може бути і більше (до 50). Розміром від горошини до голубиного яйця. Тяжким ускладненням є ураження органів зору личинками онхоцерків, що часто веде до повної сліпоти. Американський онхоцеркоз характеризується більш злоякісним перебігом у порівнянні з африканським: частіше настає сліпота, у зв'язку з розміщенням вузлів в окісті можлива перфорація кісток черепа, порушення функції нервової системи. Паразитування мікрофілярій призводить до застою лімфи, виразко утворення. Продукти обміну охоцерків зумовлюють алергізацію організму. Лікування хірургічне.

Лабораторна діагностика. Якщо діагноз шляхом зовнішнього огляду утруднений, проводять розсічення і гістологічне дослідження вузла.

Профілактика. Особиста - захист від укусів мошок. Громадська - виявлення і лікування хворих, знищення мошок в місцях їх виплоду. Найчастіше це порожисті гірські струмки з швидкою течією. Санітарно-просвітня робота.

Рис. 74. Життєвий цикл Onchocerca volvulus:

а - остаточний хазяїн (людина): праворуч зверху - самець і самка паразита; б - розріз підшкірного вузла з онхоцерками; 2 - мікрофілярії з підшкірної сполучної тканини; 3 — мікрофілярії в крові; б - проміжний хазяїн (мошка Simulium damnosum); 4 - інвазійні личинки з хоботка проміжного хазяїна.

Loa loa - збудник лоаозу.

Географічне поширення - екваторіальна Африка, зона вологих тропічних лісів.

Локалізація. Дорослі філярії паразитують в підшкірній сполучній тканині та під серозними оболонками, де вони мігрують зі швидкістю 12,5 мм за одну хвилину і особливо часто виявляються під кон'юнктивою ока. Звідси вони переміщуються в склисте тіло, у глибину орбіти і знову повертаються в передню камеру ока. Паразит в оці добре помітний неозброєним оком, рухи його швидкі.

Морфологія. Тіло ниткоподібне, напівпрозоре, білого або жовтуватого кольору, вкрите численними округлими горбиками. Самець довжиною З0 мм, товщиною - 0,43 мм, самка досягає довжини 50-70 мм і товщини - 0,50 мм.

Життєвий цикл. Остаточний хазяїн - людина, мавпи. Проміжний - ґедзі роду Chrysops. Запліднені самки відроджують мікрофілярій, які по лімфатичних і кровоносних судинах досягають капілярів легень і через кілька тижнів систематично мігрують у периферичні кровоносні судини. Для мікрофілярій цього виду характерна денна періодичність, тому вони носять назву Microfilaria diurna(денні). Це зумовлено біологічними особливостями ґедзів, яким властива денна активність. Ґедзі заражаються, кусаючи хвору людину. В організмі ґедзя через 7-10 днів личинки проникають у голову ґедзя. При нападі на здорову людину мікрофілярії переходять на шкіру і швидко проникають в її товщу.

Патогенна дія. Лоаоз - трансмісивний біогельмінтоз. Дія паразита на організм людини - токсична, механічна. Ранній і постійний симптом лоаозу - раптово виникаючий, щільний набряк шкіри і підшкірної клітковини (так званий калабарський набряк).

Лабораторна діагностика. Мікроскопічне дослідження крові, імунологічні реакції.

Профілактика. Особиста - захист від укусів ґедзів. Громадська - виявлення і лікування хворих, знищення ґедзів, санітарно-просвітня робота.

Личинки аскаридат тварин - збудники шкірної та вісцеральної форм larva migrans. Личинки деяких аскаридат тварин, які в організмі облігатних хазяїнів мігрують, здатні здійснювати міграцію і в організмі людини аналогічно аскариді людській, але в невластивому для них хазяїні не здатні пройти повний цикл розвитку. Клінічний синдром цього явища називають larva migrans. Розрізняють шкірну і вісцеральну форми цього синдрому.

У людини найбільш часто зустрічається ларвальний токсокароз, який викликають личинки аскаридат роду Тохосага: Тохосага canis і T. mystax. T. canis паразитує в кишечнику родини собачих (собака, вовк, лисиця, песець), Т. mystax - у кишечнику родини котячих (свійська кішка, дикі котячі), які є облігатними хазяїнами. Людина є факультативним хазяїном, у якому ці гельмінти паразитують у личинковій стадії. Зараження відбувається при попаданні інвазійних яєць в шлунково-кишковий тракт. Яйця заносяться в рот переважно забрудненими руками, що найбільш часто відбувається в дітей під час ігор на землі, а також з немитими овочами і фруктами. Личинки, які вийшли з яєць, мігрують по різних органах і тканинах, осідають в них, не втрачаючи своєї життєздатності протягом кількох років. Поступово вони оточуються гранульомами, потім фіброзною тканиною і гинуть. Міграція може здійснюватися до 10 років (експерименти на приматах).

Токсокароз спостерігається переважно в дітей у віці від 1,5 до 4 років. Його основні симптоми: алергія, кропив'янка, набряк легень, збільшення розмірів печінки, еозинофілія. Можуть з'являтися на шкірі висипання різного характеру, невеликі вузлики. Багато інвазованих дітей мають спотворений апетит, намагаються їсти землю, вапно, крейду. Часто виявляються ознаки ураження центральної нервової системи - дратівливість, порушення сну, поведінки, а також енцефаліти і менінгіти. Одним із варіантів токсокарозу є очний токсокароз, при якому уражаються сітківка, кришталик, райдужна оболонка. Очний токсокароз може призвести до втрати зору. Остаточний діагноз токсокарозу ставлять при виявленні личинок у біоптатах тканин.

Профілактика: охорона городів, дитячих майданчиків, скверів від забруднення фекаліями тварин, обстеження і лікування котів і собак, дотримання правил особистої гігієни.

Лабораторна діагностика гельмінтозів

Статевозрілі гельмінти, які знаходяться всередині організму хазяїна, постійно відкладають яйця або личинки, які, залежно від локалізації гельмінтів, або виділяються в зовнішнє середовище, або нагромаджуються в крові, лімфі, інших тканинах. Виявлення тих чи інших гельмінтів, їх яєць або личинок складає суть лабораторної діагностики гельмінтозів. У зовнішнє середовище яйця або личинки гельмінтів виділяються найчастіше з фекаліями (калом). Тому дослідження фекалій або копрологічний аналіз (грец. kopros - фекалії) проводять найчастіше. Для цього застосовують наступні методи - гельмінтоскопію, гельмінтоовоскопію і гельмінтоларвоскопію.

Гельмінтоскопія. Гельмінтоскопія — метод лабораторної діагностики гельмінтозів на основі виявлення цілих екземплярів гельмінтів або їх фрагментів. Цей метод є макроскопічним, його проводять без мікроскопа і лише при необхідності застосовують лупу. Макроскопічний перегляд фекалій застосовують або з метою виявлення гельмінтів, які відходять після дегельмінтизації, або для виявлення члеників чи фрагментів стьожкових червів, які періодично відриваються від тіла гельмінта і разом з фекаліями виділяються в зовнішнє середовище.

Техніка гельмінтоскопічного дослідження полягає в наступному. Невеликі порції кала перемішують з водою і, переглядаючи при доброму освітленні в скляних ванночках з підкладеним під них чорним папером, виймають гельмінтів і всі підозрілі утвори білого кольору пінцетом або піпеткою для подальшого вивчення. Частіше при гельмінтоскопії застосовують метод послідовного відстоювання фекалій. Для цього всю порцію фекалій розмішують з водою в скляних циліндрах, відстоюють (кілька хвилин), рідину зливають, а осад знову заливають водою і розмішують. Так повторюють кілька разів. Коли рідина стане прозорою, її зливають, а осад переглядають невеликими порціями в скляній ванночці або чашці Петрі на темному фоні.

Гельмінтоовоскопія - метод лабораторної діагностики гельмінтозів на основі виявлення в фекаліях яєць гельмінтів.

Метод нашивного мазка. Частинку фекалій розміром з горошину розміщують на склі (6 х9 см) у 50 % водному розчині гліцерину, розмішують дерев'яною паличкою, видаляють нерозчинні крупиці і переглядають безпокривного скельця під мікроскопом. У нативному мазку можна виявити яйця гельмінтів всіх видів. Проте цей метод недостатньо ефективний тому що при невеликій кількості яєць їх не завжди вдається знайти. Більш точними є методи, які ґрунтуються на концентрації яєць, що містяться в пробі, у невеликому об'ємі (так звані методи збагачення). До них належить метод Фюллеборна, метод Калантарян та ін.

Метод Фюллеборна. Цей метод заснований на вспливанні яєць гельмінтів у насиченому розчині хлориду натрію (питома вага 1,2). У фарфоровий чи скляний високий стаканчик (50-100 мл) вносять 2,5-5 г фекалій і, поступово додаючи насичений розчин хлориду натрію, ретельно розмішують фекалії. Розчин наливають майже доверху. Для розмішування найзручніше користуватися дерев'яними паличками, кожного разу новими. Крупні частинки, які виплили на поверхню розчину, видаляють і залишають розчин стояти 45 хв. За цей час, внаслідок різниці в питомій вазі, яйця, як більш легкі, випливають і знаходяться в поверхневій плівці, а крупні нерозчинні частинки фекалій осаджуються. За допомогою дротової петлі, зігнутою під прямим кутом, плівку знімають і струшують на предметне скло, накривають покривним склом і переглядають під мікроскопом. Готують не менше чотирьох препаратів. Петлю прожарюють на спиртовці. Метод ефективний, але яйця трематод, теніїд, стьожака широкого (як більш важкі), незапліднені яйця аскариди (оболонка проникна для солей) не випливають у даному розчині. Тому необхідно досліджувати, крім поверхневої плівки, також і осад, що ускладнює метод.

Рис. 75. Яйця трематод і цестод:

1 - нанофієт; 2 - сисун котячий; 3,4 - сисун ланцетоподібний (незріле і зріле); 5 - сисун китайський; 6 - сисун легеневий; 7 - метагонім; 8 - фасціола; 9 - шисіосома японська; 10 - шистосома урогенетальна; 11 - шистосома Мансона; 12 - теніїди; 13 - ціп'як карликовий; 14 - стьожак широкий.

Метод Калантарян являє собою дещо видозмінений метод Фюллеборна. Замість насиченого розчину кухонної солі готують насичений розчин нітрату натрію (питома вага 1,38). При дослідженні вспливають також яйця стьожака широкого і незапліднені яйця аскариди. Недоліком методу є більш висока вартість нітрата натрія, ніж вартість кухонної солі.

Існують методи гельмінтовоскопії, засновані на принципі осаджування яєць в розчині, питома вага якого менша, ніж питома вага яєць.

Рис. 76. Яйця нематод:

аскарида: 1 - запліднене, з білковою оболонкою; 2 - незапліднене, з білковою оболонкою; 3 - запліднене, без білкової оболонки; 4 - волосоголовець; 5,6 - гострик: свіжевиділене і з личинкою; 7 - анкілостоміди.

Гострики відкладають свої яйця в перианальній зоні, тому для лабораторної діагностики ентеробіозу застосовують специфічний метод — метод перінатального зіскобу. Ватним тампончиком, туго намотаним на дерев'яну паличку і змоченими 50 % водним розчином гліцерину, обережно роблять зішкріб з періанальних складок. Паличку з тампоном кладуть у суху пробірку і доставляють у лабораторію. Тут з тампона змивають яйця 1-2 краплями 50 % водного розчину гліцерину і готують 4 препарати на двох предметних скельцях. Замість ватного тампона можна використовувати дерев'яний шпатель (зачищений сірник), змочений 50 % водним розчином гліцерину або липку поліетиленову плівку. Крім яєць гострика, цим методом виявляють також яйця ціп'яка бичачого.

Гельмінтоларвоскопія - метод виявлення личинок гельмінтів. При деяких гельмінтозах (стронгілоїдоз) з фекаліями виділяються не яйця, а личинки, для виявлення яких застосовують метод Бермана. Метод заснований на здатності личинок гельмінтів мігрувати в напрямку до тепла. Скляну лійку, на вузький кінець якої надіта гумова трубка із затискачем, ставлять у штатив. 5-10 г фекалій кладуть на ситечко з марлею, складеною в два шари. Ситечко опускають у лійку, яку заповнюють підігрітою водою (40-45° С) так, щоб нижня частина ситечка була занурена у воду. Личинки з фекалій активно мігрують в теплу воду і концентруються в гумовій трубці. Через 4 год. воду з трубки випускають у центрифужну пробірку і центрифугують. Надосадову рідину зливають, а осад досліджують під мікроскопом.

Морфологія яєць гельмінтів

При визначенні яєць гельмінтів враховують такі ознаки: розмір, форму, структуру оболонки, внутрішню будову.

Яйця сисунів.

1. Яйце фасціоли овальної форми, жовто-коричневого кольору, має тонку оболонку. Довжина його 130-150 мкм, ширина — 70-90 мкм. На одному з полюсів є кришечка, а на другому — невеликий плоский бугорок.

2. Яйце дікроцелія асиметричне, темно-коричневого кольору. Довжина яйця 38-45, ширина

— 22-33 мкм. Оболонка має потовщену стінку. На одному з полюсів знаходиться кришечка, всередині яйця можна роздивитись дві великі клітини.

3. Яйце опісторха сірувато-жовтого кольору, довжина 26-32 мкм, ширина — 11-15 мкм. Оболонка тонка, гладенька. Один полюс яйця розширений, має невелике потовщення оболонки у вигляді шипика. Внутрішній вміст дрібнозернистий.

4. Яйце парагоніма золотисто-коричневого кольору, овальної форми, з помітною кришечкою на одному з полюсів. Довжина яйця 80-118 мкм, ширина — 48-60 мкм. Оболонка товста.

5. Яйце шистосоми овальної форми з шипом на одному з полюсів. Довжина яйця 120-150 мкм, ширина — 40-60 мкм. Яйця інших шистосом відрізняються розмірами, але завжди відмічається наявність шипиків.

Яйця стьожкових червів.

1. Яйце стьожака широкого овальної форми, сірувато-коричневого кольору, вкрите тонкою двоконтурною оболонкою. На одному полюсі знаходиться кришечка, на другому — невеликий бугорок. Довжина 68-72 мкм, ширина — 54 мкм.

2. Яйце ціп’яка озброєного має дуже ніжну оболонку, яка руйнується у зовнішньому середовищі. Всередині знаходиться онкосфера з трьома парами гачків, яка оточена товстою, радіально перекресленою оболонкою коричневого кольору. Довжина яйця 3136 мкм, ширина — 20 мкм.

3. Яйце ціп’яка неозброєного майже круглої форми. По боках яйця є 1-2 відростки- філаменти. Довжина яйця 30-40 мкм, ширина — 20-30 мкм. Оболонка онкосфери радіально перекреслена.

4. Яйце карликового ціп’яка має еліпсоподібну або шароподібну форму, оболонка прозора і безбарвна. Діаметр 40-50 мкм. Розміри онкосфери 29-30 мкм. Яйце має довгі ниткоподібні придатки на полюсах.

Яйця круглих червів.

1. Яйце аскариди овальної форми, темно-бурого кольору. Довжина заплідненого яйця 50-70 мкм, ширина — 40-50 мкм. Вкрите 3 оболонками. Зовнішня оболонка бугриста, білкова; середня — глянцева; внутрішня — волокниста, ліпоїдної природи. На полюсах є вільний простір. Не запліднене яйце аскариди більше. Всередині знаходиться яйцеклітина.

2. Яйце гострика має форму асиметричного овалу, одна сторона сплющена. Довжина яйця 50-60 мкм, ширина — 23-30 мкм. Покрите товстою безбарвною оболонкою. Всередині яйця знаходиться личинка.

3. Яйце волосоголовця золотисто-жовтого кольору, має бочкоподібну форму, вкрите товстою оболонкою. Довжина 50-54 мкм, ширина — 22-23 мкм. На полюсах розміщені пробкоподібні світлі утворення.

4. Яйця анкілостомід безбарвні, овальної форми, з тупими закругленими полюсами і тонкою оболонкою. Всередині яйця є 2-4 шари дробління. Довжина 56-76 мкм, ширина - 34-40 мкм.

Учення К.І. Скрябіна про дегельмінтизацію і девастацію

К.І. Скрябін - російський гельмінтолог, засновник школи гельмінтологів СРСР, організував перший у світі спеціалізований інститут гельмінтології (м. Москва), який з 1939 р. носить його ім'я. Створив унікальну 25-томну монографію "Трематоди тварин і людини", перші 12 томів якої були удостоєні Державної премії (1957). Разом з учнями створив 25 томів "Основ нематодології". Герой Соціалістичної праці, 1958.

К.І. Скрябін розробив основні методи боротьби з гельмінтозами - принцип дегельмінтизації (1925) і принцип девастації (1944). Протигельмінтозні заходи складаються з лікувальних і профілактичних. Лікувальні міроприємства здійснюються шляхом дегельмінтизації - застосування спеціальних лікувальних препаратів (антигельмінтиків), які звільняють організм людини чи тварини від гельмінтів. Раціональна профілактика гельмінтозів полягає не лише в масовій і планомірній дегельмінтизації населення, але і в проведенні комплексу заходів з охорони навколишнього середовища від забруднення його інвазійним матеріалом. Успіх оздоровчих міроприємств багато залежить від стану санітарної культури населення, впровадження в його побут гігієнічних навичок і свідомого відношення до вимог особистої профілактики.

Девастація - система заходів, спрямована на знищення гельмінтів на всіх стадіях розвитку і в усіх місцях їх проживання (організм хазяїна, зовнішнє середовище). Тотальна девастація - повне знищення окремих видів гельмінтів на певній території. Приклад - повна ліквідація збудника дракунульозу в Узбекистані (м. Стара Бухара) під керівництвом Л.М. Ісаєва в 1923-1932 pp.

Парціальна девастація - не повне знищення, а різке зниження захворюваності на деякі гельмінтози в окремих районах. Приклад - ліквідація осередку анкілостомозу в шахті.

Актуальні проблеми медичної гельмінтології в Україні

Паразитарні хвороби в Україні є масовою патологією. Щороку ними інвазується близько 20% населення. До числа найбільш поширених гельмінтозів людини належать геогельмінтози (аскаридоз, трихоцефальоз) і ентеробіоз. Серед біогельмінтозів надзвичайно небезпечними є трихінельоз і ехінококоз. У 1960-1980 pp. в Україні на трихінельоз захворіло 770 осіб, причому 37 % місцевих захворювань виникло у Вінницькій і Хмельницькій областях. Основним джерелом захворювання на трихінельоз були свійські свині. Комплекс протигельмінтозних заходів, який проводився в Україні, сприяв певному зниженню захворюваності на основні гельмінтози. Проте в 90-х роках у зв'язку з соціально- економічною нестабільністю епідемічна ситуація щодо паразитарних хвороб значно погіршилася. В останній час активізувалися осередки трихінельозу. Тепер вони зареєстровані також у південних і центральних областях, де раніше не зустрічалися. Джерелом інвазії є, крім свійської свині, дика свиня (Закарпатська, Херсонська області). На півдні України зросла захворюваність населення на ехінококоз, летальність від якого становить 40 % від загальної летальності, зумовленої паразитозами. В Україні існують природні осередки опісторхозу, причому в басейні р. Дніпро та його притоків ураженість населення коливається від 4,3 до 61,1 %, молюсків - від 0,6 до 2 %, риб - до 20-60 %, кішок - до 70 %. Охорона водойм, присадибних ділянок від фекального забруднення (яйцями гельмінтів, цистами найпростіших) особливо актуальна для північно-західних областей України, де захворюваність на геогельмінтози перевищує середньоукраїнський рівень в 2-4 рази. Становлять небезпеку щодо поширення паразитарних хвороб людини міграційні процеси, які в останній час активізувалися на міждержавному і внутрішньодержавному рівнях.