Психіатрія - Г.Т. Сонник 2003

Шизофренія

Шизофренія (з давньогрецької «shcizo» - розщеплюю, та «fren» - розум) - хронічне прогредієнтне психічне захворювання, що характеризується як основними негативними (дефіцитарними) симптомами - апатією, аутизмом, дисоціацією психічної діяльності, так і додатковими позитивними (продуктивними, формоутворюючими) - маяченням, ілюзіями, галюцинаціями, афективними і рухово-вольовими розладами.

Проблема шизофренії в силу її великого соціального значення є центральною в психіатрії. За даними Н.І. Kaplan та B.J. Sadock на утримання та лікування хворих на шизофренію США щорічно витрачають близько 100 мільярдів доларів.

ІСТОРИЧНІ ДАНІ.

Вперше, у 1857 році симптоми шизофренії докладно описав французський психіатр Б. Морель, але основна заслуга у виділенні шизофренії у самостійну нозологічну одиницю належить Е. Kraepelin (1893), який об’єднав описані раніше параноїдне слабоумство, кататонію та гебефренію під назвою «dementia praecox». Основою для такого поєднання він вважав властивий всім трьом формам несприятливий прогноз та неухильне падіння психічної діяльності, що виливається у підсумку в слабоумство. Пізніше, під впливом праць О. Diem (1903) сюди була віднесена також і проста форма цієї хвороби.

Сам термін «шизофренія» запропонував у 1911 році швейцарський психіатр Е. Bleuler. Він переконливо доводив висловлену трохи раніше Claude (1909) думку, що при цій патології правильніше говорити не про слабоумство, а про «дисоціацію», розщеплення психіки (звідси назва). Переглянув він також і ставлення до суті цієї хвороби, яку Е. Крепелін називав «закономірним біологічним процесом», запропонувавши психоаналітичне її трактування.

З тих пір виділилось декілька концепцій вивчення шизофренії. Для французської психіатрії властива тенденція рішуче відокремлювати раннє слабоумство в крепелінівському описанні від концепції шизофренії Е. Блейлера. У Еерманії особливу позицію займали К. Kleist (1953) та К. Leonhard (1957). У США домінує погляд на шизофренію як на прояв особистісних реакцій з психоаналітичним їх трактуванням, а клінічна діагностика є вочевидь еклектичною базуючись на обрахуванні проценту із стандартної шкали у 10-12 симптомів, в якій однакову питому вагу мають параноїд, галюциноз, оклики, асоціативні розлади та інше. У радянській психіатрії теж виділилось декілька напрямків розуміння шизофренії. А.Л. Епштейн, А.С.Чистович, П.Е.Вишневський не визнали нозологічної самостійності шизофренії і пропонували вважати її наслідком несприятливого підсумку затяжних інфекційних психозів. Петербурзька школа в особах П.А. Останкова, В.П. Осіпова, І.Ф. Случевського трактує шизофренію в дусі крепелінівського клініко-біологічного напрямку, а школа А.В. Снєжнєвського надає першочергове значення в діагностиці хвороби трасформації психопатологічних синдромів.

РОЗПОВСЮДЖЕНІСТЬ.

Шизофренія є найпоширенішим психозом і за різними даними в популяції досягає 1-1,5% не залежно від статі. Близько двох мільйонів нових випадків захворювання щорічно реєструється по всьому світу.

Шизофренія може виникати у будь-якому віці, але максимум випадків (50%) припадає на період від 16 до 25 років.

ЕТІОЛОГІЯ ТА ПАТОГЕНЕЗ.

Дослідження етіології та патогенезу шизофренії почалися ще задовго до виділення її у якості самостійного захворювання. її вивчали в рамках розладів, які пізніше об'єднали у понятті раннього недоумства. Погляди на цю хворобу розвивалися у широкому діапазоні - від психодинамічних і антропологічних до фізіологічних, анатомічних і генетичних.

Школа «психіків» розглядала шизофренію як наслідок психічної травми у ранньому дитячому віці або впливу інших мікросоціальних психогенних факторів. Школа «соматиків» намагалася пояснити механізм розвитку шизофренічних психозів порушеннями біологічних процесів у різних органах та системах організму: мозок, печінка, шлунково-кишковий тракт, залози внутрішньої секреції та інше.

Суперечки про співвідношення психічних і біологічних факторів у патогенезі цього захворювання не втратили своєї актуальності і зараз.

І. Теорії психогенезу. Теорії психогенезу шизофренії на сьогодні мають своїх прихильників, які продовжують вивчати роль різноманітних психогенних та соціальних факторів у виникненні і перебігу шизофренії.

Результатом розвитку цього напрямку стало створення низки моделей етіології шизофренії:

1. Психодинамічна модель - вважає причиною розвитку шизофренії глибоке порушення інтерперсональних взаємовідносин. Різновидом цієї моделі можна вважати випливаючу з положень фрейдистської школи концепцію про підсвідому реакцію на інтерпсихічний конфлікт, що виникає у ранньому дитинстві.

2. Феноменологічно-екзистенціальна модель вважає зміну «сутності» хворого, його внутрішній світ фактором психогенного розвитку шизофренії.

Сама хвороба у відповідності з цими уявленнями є особливою формою існування даної особистості.

Усі теорії психогенезу шизофренії переважно інтерпретативні і недостатньо обгрунтовані науковими спостереженнями. Численні спроби представників відповідних напрямків використати адекватні щодо теорій психогенезу терапевтичні втручання (психотерапія та ін.) виявилася малоефективними.

II. Аутоінтоксикаційні теорії. Ці теорії пов'язані з виявленням у організмі хворих на шизофренію різноманітних фізіологічно активних (токсичних) субстанцій (білкових, низьокомолекулярних та ін.), які викликають нейротропні ефекти.

В останні 20-30 років у різноманітних лабораторіях світу були виділені з крові, сечі і спиномозкової рідини хворих на шизофренію різні по функціональній активності «токсичні» сполуки.

Сама присутність токсичних факторів у біологічних рідинах хворих на шизофренію не викликає сумнівів. Але залишається неясним, наскільки ці аномальні субстанції причетні до специфічних механізмів патогенеза хвороби.

III. Біохімічні гіпотези.

1. Катехоламінові гіпотези розглядають можливу роль дисфункції норадреналіну і дофаміну у механізмах порушення нейробіологічних процесів у мозку хворих на шизофренію.

2. Група індоламінових гіпотез - припускають участь серотоніну і його метаболітів, а також інших індолових похідних у механізмах психічної діяльності, розлад яких може призвести до порушення психічних функцій, зокрема до розвитку шизофренічних симптомів.

З цими гіпотезами межують концепції, згідно з якими розвиток шизофренії пов'язаний з порушенням функції ензиматичних систем, які беруть участь у обміні біогенних амінів. При цьому найбільшу увагу звертають на такі ферменти, як моноакміноксидаза (МАО), катехоламінтрансфераза (КАмТ), дофамін-бета-гідроксилаза (ДБГ) та ін.

IV. Імунологічні гіпотези. Імунологічні гіпотези шизофренії грунтуються на уявленнях про ауоімунні процеси, тобто здатності організма виробляти антитіла до антигенів власних тканин.

Механізм розвитку хвороби у цьому випадку пов'язаний з синтезом у організмі хворих антитіл проти мозкових антигенів (протимозкових антитіл), які можуть вражати тканину мозку.

Докази існування так званих протимозкових антитіл у крові і спиномозковій рідині при шизофренії отримані багатьма авторами.

V. Серед біологічних гіпотез шизофренії у теперішній час найбільш переконливо виглядає генетична.

Вивчення спадкового фактора при шизофренії, що проводилось на протязі багатьох десятирічь у різних країнах світу. На користь істотної ролі спадкових факторів у патогенезі захворювання свідчать численні дані про конкордантність близнюків (генетичну подібність) по шизофренії.

Найбільш переконливі докази щодо ролі генетичних факторів у розвитку шизофренії були отримані при вивченні груп дітей, батьки яких хворіли на шизофренію, але діти з самого народження були ізольовані від біологічних батьків і прийняті у «здорові» родини. Цей підхід отримав у психіатричній літературі назву «стратегія всиновлених дітей».

Виявилося, що виховання дітей у «здорових» родинах не знизило частоти розвитку захворювання у дітей, якщо їх біологічні батьки хворіли на шизофренію. Іншими словами благо приємне мікросоціальне середовище не зменшує частоту виникнення шизофренії у дітей зі спадковою обтяженістю.

В одних випадках симптоматика і перебіг шизофренії можуть бути дуже подібними з картиною психічної хвороби когось з рідних хворого. У інших - генетичні фактори визначають надмірно підвищену чутливість до будь-яких, навіть незначних стресів. Така чутливість і підвищена ранимість призводять до поступового розвитку у хворого захисної реакції, яка і стає основою психопатологічної симптоматики, що складає картину захворювання.

Із цієї реакції витікають 3 головні симптоми шизофренії: аутизм, абулія та емоційна зниженість.

Аутизм - це відхід від реальної дійсності, що проявляється у найрізноманітніших формах, які, однак, складають подібну картину.

Хворі з самого початку стають замкненими, мовчазними, прагнуть якомога менше спілкуватись з оточуючими, при вимушеному спілкуванні тримаються формально, холодно - уникають зустрічатися поглядом з співбесідником (зоровий негативізм), дивляться вниз або вбік, вітаючись не подають руки або подають розслаблену кисть, не жмуть руку іншої людини. Розмова обмежена вузьким колом тем суто ділового, необхідного у даній ситуації характеру, про інші питання хворий уникає говорити або дає на них неконкретні відповіді.

Нерідко хворі вдаються до своєрідного маскування: носять великі темні окуляри, широкополі капелюхи, що насунуті на очі, відрощують довге волосся, бороду. У більш виразних випадках хворі без роз'яснення кидають навчання або роботу, поступово перестають виходити на вулицю, завішують вікна або навіть проводять весь час лежачи в ліжку, накриваючись з головою ковдрою. В інших випадках вони виїжджають із міста, ховаються у лісі або у горах, печерах.

Деякі хворі намагаються деяким чином компенсувати свій аутизм змінюючи місце роботи, вибираючи професії, які не потребують спілкування з людьми (нічного сторожа, мисливця, лісника та ін). Їх внутрішні переживання стають для них важливішими за реальні обставини оточуючої дійсності. Вони занурені у свої мрії, думки і бажання, які здаються їм вже реалізованими, і звідси випливають дивні судження про оточуюче, зокрема, хворі уявляють себе у центрі подій, які відбуваються навколо.

Абулія - в перекладі - «безвольність». Проявляється зниженням активності, бездіяльністю, втратою ініціативи, цікавості до оточуючого. У важких випадках хворі навіть елементарно не обслуговують себе, не миються, мочаться під себе, цілий день проводять в ліжку або сидять в одноманітному положенні. Цей симптом починається з того, що хворі перестають займатися повсякденними справами, кидають навчання і роботу. Всі вищеперераховані симптоми пов’язують з «падінням енергетичного радикалу» психіки.

Емоційне притуплення проявляється на початку захворювання. Хворі поступово втрачають звичайні живі людські почуття і інтереси, натомість стають холодними до своїх близьких та рідних. У подальшому холодність наростає і протягом декількох років переходить у повну байдужість до всього, окрім маячних ідей хворого.

При усьому розмаїтті проявів захворювання у окремих осіб, головні симптоми шизофренії у їх поєднанні створюють, у багатьох випадках подібну картину. Більшість хворих повно і правильно орієнтовані у оточуючому, у часі і власній особистості, однак в частині випадків має місце «подвійне орієнтування», коли хворий при збереженні правильного орієнтування у той же час запевняє, що він насправді інша людина, живе у іншому місці, часі, що відображає явища розщеплення психіки.

В початковій стадії шизофренії більшість хворих хоча б частково, зберігає критичне відношення до себе, вони почувають, що вони хворі, що відбулося якесь зрушення у їх стані, багато з них відкрито кажуть, що вони «з глузду з’їхали». У зв'язку з цим нерідко вони починають читати психіатричну літературу, самі приходять на прийом до психіатра.

Однак при подальшому прогресуванні хвороби, критичне відношення поступово втрачається, і хворі не помічають порушень у своєму психічному стані, у зв'язку з чим часто відмовляються від лікування.

КЛАСИФІКАЦІЯ.

Типи перебігу шизофренії:

1) безперервно-прогредієнтний - розвивається поступово, протягом багатьох років, і, зрештою, призводить до специфічної деменції. Іноді спостерігається злоякісний варіант безперервного типу.

2) прнступоподібно-прогредієнтний (шубоподібний) - вияви хвороби мають вигляд гострих нападів, за якими може настати ремісія, а іноді навіть призупинення подальшого розвитку. Наслідок захворювання - дефект особистості. Прогресує з кожним нападом.

3) періодичний (рекурентний) - хронічний перебіг з поштовхоподібними спалахами, переважно у вигляді атипових, маніакальних або депресивних фаз, після кожної з яких настає період ремісії. Розлади мислення мають другорядне значення. Дефект особистості виражений мінімально. При такому перебігу прогресування захворювання проявляється головним чином, у поступовому скороченні періодів ремісії і збільшенні тривалості спалахів.

КЛІНІЧНА КАРТИНА.

Проста форма. Дебютує переважно у підлітковому і юнацькому віці. II основні ознаки полягають у поступовому малопомітному початку і повільному, але безперервному прогредієнтному перебігу без ремісій.

У хворих поступово розвиваються наступні зміни характерна і поведінки: замкнутість, прохолодне чи навіть вороже відношення до батьків, неочікувані, імпульсивні, парадоксальні вчинки, негативізм по відношенню до оточуючих, втрата звичайних зацікавлень, поява нових, незвичних захоплень. Такі хворі стають байдужими до свого зовнішнього вигляду, неохайними, а іноді, навпаки: занадто модно і гротескно вдягаються. Поступово вони усе більше віддаляються від оточуючих. У більшості випадків діагноз психічного захворювання встановлюють зі значним запізненням, так як, у результаті повільного і малопомітного розвитку психопатологічної симптоматики на початку захворювання, оточуючі зазвичай вважають їх людьми з важким характером або жертвами занедбанного виховання. Окрім того, при цій формі шизофренії відсутні маячні ідеї і галюцинації, що визначає назву цієї форми. Через 3-5 (іноді більше) років від початку захворювання розвивається дефект психіки апатико-абулічного або психопатоподібного типу.

Гебефренічна форма (з давньогрецької «гебефренія» - «юнача психіка») - так як і проста форма, виникає, як правило, у підлітковому чи юнацькому віці. Поряд з наявністю тих же симптомів, що й при простій формі, тут на перший план виступають такі особливості поведінки, як постійна дурашливість, агресивність. У поведінці такі хворі манірні, здійснюють вичурні рухи, поводяться, як клоуни, дурачаться, насміхаються, задівають оточуючих, причиняють їм різні дрібні неприємності, насміхаються з людей похилого віку. Часто вони проявляють надмірну бездушність і, злорадно насміхаючись, можуть скоїти вбивство чи нанести тяжкі тілесні пошкодження. Ця форма шизофренії зустрічається дуже рідко, перебіг її характеризується відсутністю ремісій, і злоякісністю. Діагностується не відразу (через те, що хворих довгий час приймають за невихованих підлітків або бешкетниками), призводить до значного вираженого дефекта психіки психопатоподібного типу.

Кататонічна форма. Ця форма шизофренії раніше зустрічалась набагато частіше, ніж тепер. Характерним для неї є поєднання порушень психіки властиві шизофренії із зміною тонуса м'язів, що відображено у назві («кататонічний» - зі зміненим тонусом»). Може зустрічатися у будь якому віці. При ній у хворих відмічаються чергування кататонічного ступору і кататонічного збудження (симптоматику див. у главі «Порушення ефекторно-вольової сфери»).

Кататонічний ступор може тривати від декількох тижнів до декількох років. Після виходу зі ступора, коли хворі вступають в адекватний мовний контакт, вдається з’ясувати, що вони на протязі усього цього стану були повністю орієнтовані у оточуючому, добре пам'ятають усі деталі розмов і подій, які у цей час відбувалися навколо них.

При кататонічній формі може зустрічатись онейроїдний синдром, при якому хворі занурюються у світ фантастичних переживань, знаходяться в уявній обстановці і ситуації: «на небі, у пеклі, скоюють політ у космос» і т.ін. При цьому вони не вступають у контакт, не відповідають на запитання, а лежачи у ліжку, спостерігають уявні сцени з виразом задоволення чи захоплення на обличчі.

Стан кататонічного ступора небезпечний можливістю утворення пролежнів, стійкою відмовою від їжі, через що хворі можуть загинути від виснаження. Окрім того, кататонічний ступор може відразу і несподівано перейти у кататонічне збудження: хворі бурхливо, імпульсивно вскакують з ліжка, здійснюють неперервні одноманітні рухи: тупочуть, розмахують руками, мотають головою і т.п. Ці рухи можуть продовжуватися без будь- яких ознак втоми декілька діб. Вступити у мовний контакт з хворими неможливо, вони не відповідають на запитання. Кататонічне збудження може раптово закінчитися: або знову перейти у кататонічний ступор, або завершитися виходом у ремісію.

Параноїдна (або галюцинаторно-параноїдна) форма. Ця форма шизофренії найбільш розповсюджена. Може виникати у будь-якому віці, але найбільш часто у 16-30 років. Головним проявом, який визначає назву («параноїд» - з давньогрецької - маячення) і зміст цієї форми є параноїдний (маячний) синдром. Він характеризується маячними ідеями особливого значення, стосунку, переслідування, фізичного впливу і т.д.

Захворювання розвивається поступово, але зовнішньо може проявлятися раптово. Класичний розвиток параноїдного синдрому відбувається в кілька етапів: спочатку з'являються маячні ідеї особливого значення з символічною трактовкою оточуючої обстановки, потім виникають маячні ідеї відношення, які поступово набувають конкретного втілення у маячних ідеях переслідування.

Однак нерідко у хворих відразу з'являється маячні ідеї переслідування. У одних випадках маячення поєднується з слуховими, зоровими, смаковими, нюховими і тактильними псевдогалюцинаціями (галюцинаторно-параноїдний синдром). У інших маячні ідеї бувають без галюцинацій.

Характерним для цієї форми шизофренії є синдром Кадинського-Клерамбо - сполучення психічного автоматизму, псевдогалюцинацій і маячення впливу, відкритості думок.

Іноді в клінічній картині спостерігаються симптоми, які входять в структуру парафренного синдрому - систематизованих маячних ідей, що починаються з ідей стосунку, впливу, переслідування, отруєння і набувають великого розмаху (зустрічі з прибульцями, небувала могутність, яка дозволяє керувати цілим Всесвітом і т.п.), закінчуючись формуванням маячних ідей власної величі.

У випадках сприятливого перебігу через декілька місяців настає стан ремісії - хворі повертаються на роботу і до сім'ї при порівнянно адекватній поведінці. Психотичний напад може більше ніколи не повторюватися.

В інших, більш тяжких випадках, психотичні епізоди можуть багаторазово повторюватися на протязі всього життя.

У більшості ж хворих відмічається приступодібно-прогредієнтний перебіг захворювання, при якому напад психозу після ремісії змінюється нападом приблизно у тій же формі. Такі напади неодноразово рецидивують протягом багатьох років. При цьому після кожного нападу психоза усе більше поглиблюється дефект психіки.

Атипові форми шизофренії. До них належать - циркулярна шизоафективна і ремітуюча форми; форма шизофренії, що має млявий перебіг, іпохондрична, неврозоподібна форми і фебрильна шизофренія.

Циркулярна форма. Ця форма проявляється у вигляді маніакальних і депресивних нападів, які виявляються один за одним або перемежовуються через ремісії різної тривалості. Після кожного нападу психоза поглиблюється дефект психіки. В цілому ця форма шизофренії має порівняно сприятливий перебіг з відносно сприятливим прогнозом, хворі протягом багатьох років можуть зберігати працездатність та інші аспекти соціального функціонування.

Іпохондрична форма. При цій формі шизофренії хворі переконані у тому, що вони страждають на тяжке соматичне захворювання. У одних випадках ця переконаність виражається у іпохондричних маячних ідеях: хворі запевняють, що у них туберкульоз, сифіліс, рак чи якесь інше захворювання. Причому до цього переконання вони приходять раптово, «осяянням».

Пацієнти знаходять у себе ознаки одного з захворювань і звертаються за медичною допомогою, вимагають щоб їх лікували і, не довіряючи, висновкам лікарів про те, що вони здорові, переходять з одного лікувального закладу до іншого, вимагають нескінченних аналізів та курсів лікування. Вони звинувачують лікарів у обмані, у тому, що від них приховують справжній діагноз, витрачають цілі роки на те, щоб переконати оточуючих у своїй правоті.

В інших випадках, що зустрічаються більш часто, є тверда переконаність у наявності якогось неконкретного «захворювання», яка грунтується на багаточисельних тягісних, хворобливих, неприємних відчуттях у всьому тілі. ЦІ відчуття хворі описують у вигляді вичурних, незвичайних скарг: «пече голову» і одночасно «холодіють ноги», по тілу «ходять голки», «хвилі», в ділянці серця «пустота», «клапани серця клацають», «гаряча кров йде по судинам», «бурлить» і багато іншого.

Виражені явища деперсоналізації: голова здається м'якою, напівпорожньою, на голові щілини чи тріщини, впадини, бугри, лице зелено-жовте, руки «висохли» і т.п.

Усі хворі на іпохондричну шизофренію зазвичай насуплені, засмучені. Заявляють, що їх щось «гнітить». Нерідко в них можна виявити елементарні галюцинації - зорові: «кружки», «кулі» перед очима, слухові: «тріскіт» у голові, шум чи дзвін у вухах і т.п., нюхові: частіше за все запах гнилі або протухлого яйця з рота, тактильні: щось повзає під шкірою т.п.

Захворювання частіше за все починається і розвивається поступово. Зазвичай у віці 25-40 років. У ряді випадків воно може починатися раптово, у вигляді нападу жару, тремтіння або слабкості. А потім також переходить на поступовий перебіг.

Після багаторічного безуспішного лікування у лікарів найрізноманітніших спеціальностей хворі переходять на самолікування. Виробляють для себе особливий режим харчування, постійно носять на голові теплу шапку, і прокладки на різних частинах тіла. Поступово вони все більше віддаляються від оточуючих і втрачають зацікавленість до всього, окрім стану свого здоров'я і пошуків усе нових засобів лікування.

Частина хворих поводить себе пасивно, проводячи час дома, головним чином у ліжку. Деякі проявляють сутяжну активність, звертаючись у різні інстанції зі скаргами на лікарів. Вимагають більш кваліфікованої медичної допомоги. Зазвичай лише через багато років хворі потрапляють до поля зору психіатрів. На цій стадії хвороби поряд з іпохондричним синдромом яскраво виражені емоційна уплощеність і аутизація психіки.

Перебіг захворювання при цій формі шизофренії повільний, млявий, без ремісій. Хворі поступають на лікування в пізні строки від початку захворювання, внаслідок чого лікування стає у багатьох випадках малоефективним.

Шизофренія з млявим перебігом. Ця форма шизофренії виділяється деякими вченими за типом перебігу. Психопатологічна симптоматика виражена нечітко, найчастіше за все нагадує невроз або психопатію.

У таких хворих можуть спостерігатися нав'язливі думки, епізодичні галюцинації. Вони розробляють свої системи харчування, загартовування і т.п. Її елементом є сутяжний синдром. Хворі протягом багатьох років ведуть активну боротьбу проти пригнічення своїх прав і свобод істинних чи уявних, пишуть велику кількість скарг у різні інстанції. Сутяжна боротьба поступово захоплює сутність особистості, стає метою існування. За своїми масштабами, затратами сил і засобів така діяльність не відповідає поставленій меті.

Навіть при задоволенні вимог хворих їх сутяжна активність переключається на іншу подібну мету, стаючи головною задачею життя. Шизофренія з млявим перебігом має порівняно маловиражений стосовно до формування дефекту перебіг, хворі тривалий час можуть зберігати свою працездатність і соціальні взаємовідносини. Однак, через багато років у них розвивається дефект психіки.

Фебрильна (гіпертоксична) форма - спостерігається рідко. Її перебіг характеризується пропасницею (лихоманкою). Температура тіла сягає 40° С і більше, тримається від кількох діб до 3-4 міс. При цьому ознак інфекційної патології виявити не вдається. У подібних випадках хвороба має тяжкій перебіг, нерідко із смертельними наслідками. Такі стани потребують невідкладних, у тому числі реанімаційних, заходів.

Симптоми шизофренії у практиці лікаря-стоматолога.

Враховуючи, що цей підручник написаний у відповідності з програмою по психіатрії для студентів стоматологічних факультетів вищих медичних навчальних закладів, ми вважаємо за необхідне детальніше зупинитись на деяких симптомах та синдромах шизофренії, які нерідко можуть зустрітися у практиці лікаря-стоматолога.

Переважно це дисморфоманічні розлади, наприклад, патологічна впевненість хворого в наявності у нього фізичної вади (переважно дефекту обличчя). Хвороблива симптоматика може також проявлятися у вигляді впевненості пацієнтів у тому, що вони розповсюджують неприємні запахи, або у незвичних відчуттях у ротовій порожнині (сенестопатій).

У рамках шизофренії синдром дисморфоманії (дисморфофобії) і патологічна впевненість у розповсюдженні неприємних запахів виникають переважно у віці 13-20 років. Ці хворобливі симптоми розвиваються повільно, малопомітно, носячи характер маячення або надцінних ідей і досить рідко проявляються у вигляді нав’язливостей. Як правило ці симптоми властиві безперервному перебігу шизофренії і поєднуються з неврозоподібними та психопатоподібними розладами, іпохондрією. Починаються дисморфоманічні розлади, як правило, з відчуття невпевненості у собі, проблем у спілкуванні з людьми і переконаності у власній неповноцінності. Для останнього, як правило, вагомих підстав немає.

У початковому періоді синдром дисморфоманії може займати центральне місце у клінічній картині хвороби. При цьому характерним є депресивний настрій, маячні ідеї відношення. По мірі наростання хворобливого процесу дисморфоманічні розлади поступово редукуються або змінюються на іншу шизофренічну симптоматику. У таких випадках ідеї фізичної потворності та розповсюдження неприємних запахів стають як би тематичною основою параноїдного маячення.

При несприятливому перебігу шизофренії зазначені скарги швидко набувають відверто безглуздого характеру. Потяг до виправлення фізичного дефекту у хворих з безперервним перебігом шизофренії виражений слабо, а в ефекторній сфері на перший план виступають абулічні прояви.

Ідеї «активного виправлення потворності» найбільш яскраво виражені у хворих з нападоподібним перебігом шизофренії. В окремих випадках це може супроводжуватись прагненням до самогубства. Коригуючі пластичні операції хворим шизофренією проводити не рекомендується, бо неприємні відчуття в операційних рубцях можуть послужити основою для подальшого розвитку психопатологічної симптоматики.

Стан порожнини рота у хворих на шизофренію.

Стан порожнини рота і жувального апарату нерозривно пов’язаний із загальними функціями організму. При шизофренії в результаті наростаючої абулії хворі перестають доглядати за зубами, своєчасно звертатися за лікарською допомогою до лікарів-стоматологів. В результаті такі пацієнти нерідко страждають на розлади травної системи та інтоксикації. Відомо також, що при шизофренії порушується білковий та мінеральний обмін. Всі ці фактори заслуговують на увагу лікаря-стоматолога.

Є повідомлення, що стоматологічні захворювання зустрічаються у хворих на шизофренію набагато частіше, ніж у здорових людей. За даними А.А. Нечаєвої, при шизофренії карієс відмічався у 86,6% хворих, а парадонтоз - у 55,2% всіх обстежених, при чому, явища пародонтозу знаходяться у прямій залежності від тривалості захворювання і найбільш часто зустрічаються при кататонічній формі шизофренії (62,2%).

Проблемним є протезування хворих на шизофренію, особливо з апатико-абулічними розладами і значною тривалістю психопатологічного процесу. Все сказане обумовлює необхідність організації систематичного стоматологічного лікування таких хворих.

Ремісії при шизофренії.

Як вказувалося вище, шизофренія може мати безперервний перебіг, що характерно для простої, гебефренічної та іпохондричної форм, або проявлятись у вигляді нападів з ремісіями при кататонічній, параноїдній і циркулярній формах.

Ремісії за тривалістю і якістю розділяються на чотири типи:

Тип А - характеризується зникненням психопатологічної симптоматики з критичним відношенням до перенесеного нападу психоза. При цьому типі ремісії відмічається практично повне одужання.

Потрібно однак підкреслити, що по-перше, ремісія типу А зустрічається рідко, по-друге, і у цих хворих після нападу психоза відмічаються деякі, хоч і нерізко виражені, зміни особистості. При типі А хворі працездатні і можуть продовжити працювати на тій самій роботі крім випадків, коли їх професія пов'язана з індивідуальною відповідальністю за життя, здоров'я і безпеку інших людей (водій, диспетчер, пожежник, лікар-хірург і т.п.).

Тип В - характеризується зникненням психопатологічної симптоматики при відсутності, однак, критичного відношення до перенесеного психозу. Зміни особистості у таких випадках виражені більш помітно, залишається дефект психіки. При типі В хворі також працездатні, але коло доступних їм видів праці більш звужене, ніж при типі А. Зокрема, їм протипоказана робота на керівних посадах.

Тип С - при ньому відмічаються значне зменшення психопатологічні' симптоматики. Але частина порушень психіки залишається. При типі С хворі можуть бути виписані з стаціонару і здійснювати нескладну роботу.

Тип Д. При цьому типі відмічається внутрішньолікарняне покращення, коли психопатологічна симптоматика зберігається, але хворі стають спокійними, відсутня афективна напруга і агресивність. При типі Д хворі або залишаються у стаціонарі для подальшого лікування, або можуть бути виписані за умови спостереження за ними родичів; вони непрацездатні.

Дефекти психіки при шизофренії.

Переважно дефект психіки утворюється вже після першого нападу шизофренії. Після кожного наступного нападу він поглиблюється у формі притуплення емоцій і волі, а також у особливостях мислення. Хворі стають неохайними, апатичними, ведуть замкнений образ життя. Такий стан набуває стабільного характеру, що дає право говорити про дефективну стадію шизофренії. На фоні дефекту емоцій і волі можливі різні інші стійкі порушення психіки, що дає змогу виділити 6 типів дефективних станів:

І. Астенічний тип дефекту характеризується млявістю, підвищеною втомлюваністю, відразою до будь-якої діяльності, замкненістю.

Цей тип дефекту найбільш часто зустрічається при простій, кататонічній та іпохондричній формах шизофренії. Такі хворі зазвичай критично оцінюють свій стан, можуть бути працевлаштовані і працюють, хоча і з обмеженим навантаженням.

II. Психопатоподібний тип дефекта може спостерігатися при усіх формах шизофренії. Пацієнти імпульсивні, ексцентричні, нетактовні, озлоблені, легко вступають у конфлікти з оточуючими.

Вони можуть бути працевлаштовані на індивідуальній ділянці роботи.

III. Паранояльний тип дефекту Хворі поводять себе таємниче, насторожено, з гонором. їх мислення надмірно деталізоване, причому кожній деталі вони надають особливого значення, з недовірою і підозрою ставлячись до оточуючих, що різко затрудняє спілкування. Цей тип дефекту відповідає параноїдній формі шизофренії. Хворі можуть бути працевлаштовані на індивідуальній ділянці роботи.

IV. Гіпоманіакальний тип дефекту порівняно рідко зустрічається головним чином при гебефренічній і циркулярній формах шизофренії. Хворі постійно знаходяться у підвищеному настрої, багатослівні, суєтливі, схильні до активної діяльності, але легко кидають почату справу.

При легких стадіях гіпоманіакального дефекту хворі можуть задовільно працювати. У випадках більш глибоких дефектних змін психіки їх діяльність стає хаотичною, неконтрольованою, внаслідок чого вони втрачають працездатність.

V. Анатико-абулічний тип дефекту зустрічається при усіх формах шизофренії, найчастіше при простій та іпохондричній формах. Хворі при такому типі дефекту апатичні, бездіяльні, емоційно сплощені, нічим не займаються і не цікавляться. Вони або відмовляються від їжі, або занадто багато їдять. Такі хворі непрацездатні.

VI. Змішані типи дефекту включають особливості декількох дефективних проявів. Прогноз щодо працездатності несприятливий.

ЛІКУВАННЯ.

Основним методом лікування шизофренії є використання психотропних препаратів, шокової терапії та психотерапевтична корекція спрямована на соціальну реадаптацію хворих. Центральне місце серед них на сучасному етапі посідає фармакотерапія нейролептиками (антипсихотиками).

Показання до застосування нейролептиків залежать від вираженості у них переважно седативної чи антипсихотичної активності. У зв'язку з цим їх застосовують комбіновано.

Такі препарати, як аміназин, тизерцин, хлорпротиксен, етаперазин мають широкий спектр заспокійливої і антипсихотичної дії. їх можна комбінувати з нейролептиками, які мають цілеспрямовану антипсихотичну дію. Близькі за дією нейролептики комбінувати не доцільно.

Наприклад, трифтазин, галоперидол і триседил мають виражену селективну дію на маячні ідеї і галюцинації і можуть бути використані у комбінації з іншими нейролептиками для лікування хворих на параноїдну форму шизофренії. А мажептил і френолон ефективні при кататонії.

При простій і гебефренічній формах рекомендований неулептил, який тамує поведінкові розлади, за що отримав назву «коректора поведінки». При циркулярній формі для маніакальних хворих рекомендується аміназин, тізерцин, галоперидол, а для депресивних: антидепресанти (меліпрамін, амітриптилін та ін.).

При лікуванні іпохондричної форми, а також шизофренії з млявим перебігом застосовують комбінації транквілізаторів (тазепам, феназепам, еленіум, седуксен та ін.), антидепресанти.

Для більш активної дії на головний мозок нейролептики можна комбінувати з ноотропами: пірацетамом, енцефаболом, препаратами типу меморі плюс. Потрібно мати на увазі, що тривале застосування великих доз нейролептиків може призвести до низки побічних впливів і ускладнень, як то злоякісний нейролептичний синдром, паркінсонічний синдром, гіпотонія аж до колапсу, ураження печінки та нирок, агранулоцитоз та ін.

З метою профілактики синдрому Паркінсона, проявами якого є тремор голови, рук, скутість м'язів (включаючи жувальні м'язи) та маскоподібність обличчя хворі отримують коректори нейролептичної терапії (циклодол, паркопан).

Лікування проводиться під щоденним контролем артеріального тиску. При необхідності, хворим призначають ін'єкції кордіаміну. Після прийому нейролептиків вони повинні знаходитися у горизонтальному положенні. Регулярно проводяться повторні аналізи крові, сечі, перевіряють функціонування печінки.

При появі ускладнень дози нейролептиків зменшують. У випадку формування терапевтичної резистентності до нейролептиків вдаються до так званих «зигзагів» - хвилеподібних зменшень та підвищень доз препаратів. Під кінець курсу лікування зниження доз нейролептиків проводять поступово, аби уникнути різкої реакції організму так званого синдрому відміни і рецидиву хвороби.

Лікування гіпертоксичної (фебрильної) шизофренії потрібно проводити в умовах реанімаційного відділення психіатричної лікарні, із застосуванням великих доз аміназину (до 400-500 мг на добу), кортикостероїдів, дегідратаційної терапії, сечогінних препаратів, вітамінів та в/в введення поживних сумішей. Деякі автори, для профілактики інфекційних ускладнень, рекомендують застосування антибіотиків. При неефективності вищевказаних заходів застосовують електрошокову терапію.

Після закінчення основного курсу лікування у стаціонарі хворі на шизофренію отримують амбулаторну підтримуючу терапію у вигляді малих доз нейролептиків, особливо препаратів пролонгованої дії (галоперідол-деканоат, модитен-депо, імап, семап).

ЕКСПЕРТИЗА.

Лікарсько-трудова. Хворі на просту та гебефренічну форму шизофренії за умови безперервно-прогредієнтного перебігу переводяться на інвалідність III, II, або навіть І групи у залежності від вираженості дефекту. При кататонічній та параноїдній формах трудова експертиза більш варіабельна внаслідок можливості спонтанних ремісій і меншої прогредієнтності процесу. Визначальним критерієм у такому випадку є глибина ремісії.

Військово-лікарська. Хворі на шизофренію визнаються непридатними до військової служби і знімаються з обліку.

Судово-психіатрична. Хворі на шизофренію при скоєнні ними протиправних дій у стані психозу або при розвитку захворювання до винесення вироку суду визнаються неосудними і направляються на примусове лікування. Залежно від їх суспільної небезпеки це можуть бути психіатричні стаціонари загального типу, або лікарні з посиленим режимом. У останньому випадку, по мірі зменшення суспільної небезпеки їх переводять на примусове лікування у загальнопсихіатричні стаціонари.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ.

1. Визначення поняття шизофренії та історія її вивчення.

2. Етіологічні теорії шизофренії.

3. Класифікація шизофренії.

4. Клінічні прояви параноїдної форми шизофренії.

5. Клінічні прояви простої форми шизофренії.

6. Клінічні прояви кататонічної форми шизофренії.

7. Клінічні прояви гебефренічної форми шизофренії.

8. Типи перебігу шизофренії.

9. Типи ремісій при шизофренії.

10. Поняття шизофренічного дефекту та його типи.

11. Фармакотерапія шизофренії.

12. Немедикаментозне лікування шизофренії.

13. Експертиза шизофренії.