Конспект лекцій з дисципліни «Анатомія людини» - Григорєва О.А., Світлицький А.О. 2020

Вчення про нутрощі (splanchnologia)
Анатомія внутрішніх органів
Сечовидільна система

План лекції:

1. Загальний план будови сечової системи.

2. Нирки, їх будова.

3. Сечовід,

4. Сечовий міхур,

5. Сечівник.

Сечова система - це система органів, що видаляє азотовмісні продукти переробки організму і зайву рідину з організму тварин і людини. У хребетних вона складається з двох нирок, у яких виробляється сеча, уретри і (у кісткових риб, амфібій, деяких рептилій і ссавців) сечового міхура, у якому накопичується сеча для виводу з організму.

До сечової системи входять органи, що виробляють сечу, та органи, які накопичують сечу і виводять її назовні. До сечових органів належать: нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник. Сечові органи мають трубчасту або порожнисту будову. У жінок сечові та статеві органи ізольовані одні від одних, а у чоловіків вони сполучаються в передміхуровій частині сечівника (уретри), де відкриваються сім’явиносні парні протоки та 15-20 вивідних протоків передміхурової залози.

Нирки (парний орган) мають форму бобу; зовнішній край нирки опуклий, внутрішній — угнутий. Вони червоно-бурого кольору, масою близько 120 г.

Розташовані нирки в поперековій області по обох боках хребта на рівні XII грудного, І і II поперекових хребців. Права нирка лежить на 2.. .3 см нижче лівої. До верхнього кінця кожної нирки прилягає надниркова залоза.

На увігнутому, внутрішньому, краєві нирки е глибока вирізка. Це ворота нирки. Сюди входить артерія, а виходять ниркова вена і сечовід.

Речовина нирки вкрита щільною, яка легко знімається, фіброзною капсулою. Зовні нирки знаходиться шар жирової клітковини — жирова капсула.

парний орган, вони розташовані по боках хребта на рівні 12-го грудного - 2-го поперекового хребців і прилягають до задньої стінки черевної порожнини; права нирка розташована нижче за ліву.

Фіксація нирки:

✵ на своєму місці здійснюють головним чином внутрішньочеревний тиск, обумовлений скороченням м'язів черевного преса;

✵ в меншій мірі fascia renalis, зростається з оболонками нирки;

✵ м'язове ложе нирки, утворене mm. psoas major et quadratus lumborum;

✵ і ниркові судини, що перешкоджають видалення нирки від аорти і нижньої порожнистої вени.

Нирка лежить у м’язовому ложі, утвореному великим поперековим м’язом і квадратним м’язом попереку. Маса кожної нирки 110-140 г, довжина 9-12 см, ширина 4,5-6,5 см. Нирки мають бобоподібну форму; розрізняють передню та задню поверхні, верхній і нижній кінці, латеральний і медіальний краї; на верхньому полюсі нирки розміщена надниркова залоза. До передньої поверхні правої нирки прилягає печінка, правий згин ободової кишки, низхідна частина 12- палої кишки; до передньої поверхні лівої нирки прилягає шлунок, підшлункова залоза, петлі порожнистої кишки, селезінка, лівий згин ободової кишки. На медіальному, ввігнутому краї, зверненому до хребта, знаходяться ворота нирки, що ведуть до ниркової пазухи. У воротах лежать ниркова артерія, ниркова вена, лімфатичні судини, лімфатичні вузли, нерви і ниркова миска. Нирка вкрита оболонками, що сприяють її фіксації. Нирку оточує жирова капсула, яка уберігає нирку від ушкоджень при струсах. У нирках розрізняють коркову речовину (57 мм), розташовану з периферії, і мозкову, яка складається з 7-12 пірамід, звернених верхівками до ниркової пазухи, основою - до коркової речовини; коркова речовина, розташована між пірамідами і утворює ниркові стовпи.

Структурно-функціональною одиницею нирки є нефрон, нараховується близько 1 млн нефронів.

✵ Структурна і функціональна одиниця нирки — тільце цирки (нефрон). У кожній нирці нараховують близько 1 млн. мікроскопічних тілець.

✵ Тільце нирки починається в кірковій речовині невеликою капсулою, що має форму двостінної чаші, всередині якої знаходиться клубочок кровоносних капілярів. Між стінками капсули є порожнина, від якої починається нирковий канадець. Він звивається і потім переходить у мозковий шар. Це звивистий нирковий канадець.

✵ В мозковому шарі нирки каналець випрямляється, утворює петлю і повертається у кірковий шар. Тут сечовий каналець знову закручується і потім впадає у вивідну протоку — збірну ниркову трубочку. Збірні ниркові трубочки, зливаючись, утворюють загальні вивідні протоки. Ці протоки проходять через мозковий шар нирки до верхівок пірамід.

✵ Кожні 2—3 ниркові піраміди своїми вершинами зливаються разом, утворюючи сосочок. На сосочках є численні отвори, якими закінчуються вивідні трубочки, що відкриваються в чашечки. Чашечки є початком сечовидільних шляхів. Малі ниркові чашечки, зливаючись одна з однією, утворюють 2—3 великі ниркові чашки, які в свою чергу переходять у ниркову миску.

✵ Ниркова миска — лійкоподібна, сплющена порожнина з тонкими стінками. Сеча із ниркових мисок надходить у сечоводи,, які сполучені з сечовим міхуром.

✵ В нирці людини розрізняють два види нефронів - кіркові (80%), мальпігієве тільце яких розташоване у зовнішній зоні кори, і юкстамедулярні (20%), мальпігієве тільце яких локалізується у внутрішній зоні кори на межі з мозковою речовиною.

Нефрон складається з капілярного клубочка і ниркового (сечового) канальця. Сліпий (закритий) кінець ниркового канальця являє собою капсулу Шумлянського-Боумена, яка складається з двох листків - вісцерального і парієнтального, між ними є порожнина (щілина). Всередині капсули розташований судинний клубочок, що тісно прилягає до вісцерального листка капсули. Судинний клубочок - це клубочок капілярів, на які розділяється артерія, що приносить кров до нирки. З порожнини між двома листками капсули продовжується нирковий каналець, який являє собою тонку трубочку з одношаровими стінками. Таким чином, нефрон складається з судинного клубочка, капсули Шумлянського-Боумена і ниркових канальців. Кожний каналець, що відходить від нефрона, поділяється на три відділи: 1) проксимальний, знаходиться біля судинного клубочка, складається зі звивистої і прямої (товстий низхідний відділ петлі Генле) частин; 2) тонкий сегмент петлі Генле, 3) дистальний каналець, складається з прямої частини (товстий висхідний відділ петлі Генле). Дистальний відділ канальця впадає в збиральну трубочку. Збиральні трубочки утворюють короткі вивідні протоки, які точковими отворами відкриваються на верхівці сосочка ниркової піраміди, яка переходить у ниркові чашки, а вони - у ниркову миску і сечовід.

Фонрнікальний апарат

✵ Гладком'язові волокна в стінці склепіння розташовані таким чином, що частина з них виконує роль підіймача склепіння, а інша стискувача склепіння. Поступання сечі з Беллінієвих трубочок в малі чашки є не пасивним процесом, а результатом роботи форнікального апарата.

✵ До форнікального апарата відносять: склепіння з його епітеліальним покривом, підіймач і стискач склепіння, клітковину ниркового синуса, що оточує склепіння, багату на еластичні волокна, судини і нерви, а також нирковий сосочок і венозне сплетення навколо склепіння.

✵ В стінці малих чашок також розташовуються у поздовжньому направленні - поздовжній м'яз, і навколо чашки - спіральний м'яз. Підіймач склепіння і поздовжній м'яз розширюють порожнину чашки, тим самим сприяють накопиченню сечі. Стискач склепіння і спіральний м'яз звужують чашку випорожняючи її.

Сечовід (від кожної нирки відходить 1 сечовід) - порожниста трубка, що з’єднує нирку (ниркову миску) з сечовим міхуром; стінка сечоводу складається з трьох шарів - слизова, м’язова і сполучнотканинна оболонки.

✵ Сечовід - це трубка для проведення сечі довжиною 30-35 см та просвітом 5-7 мм.

✵ Топографічно сечовід ділять на черевну, тазову і внутрішньостінкову частини.

✵ Просвіт сечовода нерівномірний.

✵ Сечовід має три звуження: перше - на початку сечовода (просвіт 2-4 мм); друге - у місці переходу у малий таз (просвіт 4-6 мм); третє - в інтрамуральній частині (просвіт 4 мм). В кожному з цих звужень можуть затримуватися камені при сечокам'яній хворобі.

✵ М'язи сечовода майже на всьому його протязі складаються з двох шарів - зовнішнього, поздовжнього і внутрішнього колового. В нижній частині органа є третій шар м'язів, поздовжній, який продовжується сюди з трикутника сечового міхура.

✵ Рухи сечовода мають перистальтичний характер, хвилі скорочення пробігають з інтервалами 1/4 - 1 хвилин, під час цих проміжків складки слизової оболонки замикають просвіт органа. Тому сеча поступає в сечовий міхур відбувається окремими порціями, по 8-10 крапель 2 рази у хвилину.

✵ При переповненні сечового міхура перистальтика сечовода слабшає, а при закупорюванні сечовода каменем, навпаки, посилюється. У випадках закупорювання чи стисненні сечовода його проксимальна частина розширюється, відбувається гіпертрофія м'язової оболонки, а при довгому порушенні відтоку сечі наступає атрофія м'язів.

Сечовий міхур - порожнистий орган, є резервуаром для накопичення сечі, місткість його 500-700 мл, розташований у порожнині малого таза позаду лобкового симфізу. Знизу він прилягає до тазового дна (м’язи промежини). У сечовому міхурі розрізняють дно, шийку, верхівку і тіло. На внутрішній поверхні сечового міхура, в нижній його частині, є трикутної форми гладенька ділянка, на верхівці якої розташований внутрішній отвір сечівника, а в кутках основи містяться отвори сечоводів. Циркулярні волокна м’язового шару в ділянці внутрішнього отвору сечівника і отворів сечоводів утворюють відповідно сфінктер сечового міхура і сфінктери сечоводів.

✵ Сечовий міхур є резервуаром для сечі. Форма і величина його залежать від наповнення. У новонароджених сечовий міхур веретеноподібний чи грушоподібний, розташовується над входом у малий таз, його верхівка знаходиться посередині відстані між пупком і лобковим симфізом.

✵ Ємність сечового міхура складає (при вимірюванні на трупах) у новонароджених 50-80 см3, у дітей 6 місяців - 135 см3, у віці 1 року - 200 см3, в 3-4 роки - 400 см3, в 8-9 років - 500 см3, в 12-13 років - 900 см3.

✵ У дорослих максимальна місткість сечового міхура дорівнює 1500-2000 мл, у жінок вона дещо більша, ніж у чоловіків. Найбільша ємність міхура відмічається в 40-50 років, потім вона зменшується, а в старості відбувається розширення органа внаслідок ослаблення тонуса м'язів.

✵ Будова стінок сечового міхура відрізняється деякими особливостями, пов'язаними з його функцією. Слизова оболонка має складки, які розгладжуються і майже зникають при розтягненні органа.

Сечівник (уретра) - це трубка, що простягається від сечового міхура до зовнішнього отвору сечівника, який у жінок відкривається у присінок піхви, а у чоловіків - на головці статевого члена і належить до зовнішніх статевих органів. Довжина чоловічого сечівника 18-20 см, його найвужчими частинами є перетинчаста частина та зовнішній отвір, довжина жіночого - 3-4 см. В уретрі розрізняють передміхурову, перетинчасту та губчасту частини.

Сечівник (urethra) призначений для періодичного виведення сечі з сечового міхура і виштовхування насіння (у чоловіків).

Чоловічий сечовипускальний канал являє собою м'яку еластичну трубку довжиною 16-20 см. Він бере початок від внутрішнього отвору сечового міхура і доходить до зовнішнього отвору сечовипускального каналу, яке розташоване на головці статевого члена.

Чоловічий сечовипускальний канал ділиться на три частини: передміхурову, перетинчастих і губчату. Передміхурова частина знаходиться всередині простати і має довжину близько 3 см. На її задній стінці розташоване поздовжнє піднесення - гребінь сечовипускального каналу. Найбільш виступає частина цього гребеня називається насіннєвим горбком або насіннєвим горбком, на верхівці якого знаходиться невелике поглиблення - передміхурова маточка. По боках від передміхурової маточки відкриваються гирла сім'явикидаючий проток, а також отвори вивідних проток передміхурової залози. Перетинчаста частина починається від верхівки передміхурової залози і досягає цибулини статевого члена; довжина її становить 1,5 см. У цьому місці канал проходить через сечостатеву діафрагму, де навколо нього за рахунок пучків поперечносмугастих м'язових волокон утворюється довільний сфінктер сечівника.

Губчаста частина - найдовша (близько 15 см) частину сечівника, яка проходить всередині губчастого тіла статевого члена.

Слизова оболонка передміхурової та перетинчастої частин каналу вистелена багаторядним циліндричним епітелієм, губчастої частини - одношаровим циліндричним, а в області голівки статевого члена - багатошаровим плоским епітелієм.

Жіночий сечівник ширше чоловічого і значно коротше; він являє собою трубку довжиною 3,0-3,5 см, шириною 8-12 мм, що відкривається в переддень піхви. Його функція - виділення сечі.

Як у чоловіків, так і у жінок при проходженні сечівника через сечостатеву діафрагму мається зовнішній сфінктер, який підпорядковується свідомості людини. Внутрішній (мимовільний) сфінктер розташований навколо внутрішнього отвору сечовипускального каналу і утворений круговим м'язовим шаром.

Слизова оболонка жіночого сечівника на поверхні має поздовжні складки і поглиблення - лакуни сечівника, а в товщі слизової оболонки розташовані залози сечовипускального каналу. Особливо розвинена складка на задній стінці сечівника.