ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 9. ТИП КРУГЛІ ЧЕРВИ, або ПЕРВИННОПОРОЖНИННІ (Nemathelmintes)

3. Клас Нематоди, або Круглі черви (Nematoda)

У прісних водоймах України знайдено понад 300 видів нематод, у Чорному та Азовському морях — близько 200. Багато серед них близько 7 тис. видів — паразити людини, тварин і рослин. Серед нематод є карлики і велетні. Так, наприклад, довжина черва триходерми не перевищує 80 мкм, у той час як довжина паразита кашалота — плацентодерми — більше 8 м.

Тіло нематод найчастіше видовженої, ниткоподібної або веретеноподібної форми, на обох кінцях загострене. Така форма тіла полегшує їм пересування у найрізноманітніших середовищах. Передній кінець тіла несе головну капсулу, на якій розташований ротовий отвір, оточений губами. На ній знаходяться також органи дотику (тангорецептори) у вигляді щетинок, сосочків та нюхові ямки, або амфіди.

Важливе значення має добре розвинута кутикула, яка має захисну і рухову функцію. Захисна функція полягає в тому, що кутикула є бар’єром, який оберігає тканини тіла тварини від руйнуючого впливу різних хімічних речовин. Це особливо важливо для нематод-паразитів кишечнику тварин та людини. Кутикула є також елементом опорно-рухової системи. Рухи нематод — це результат антагоністичної взаємодії між мускулатурою та кутикулою, яка підтримується у натягнутому

стані завдяки високому тиску порожнинної рідини. Скорочення м’язів одного боку приводить до згинання тіла. Його розгинання відбувається завдяки напруженню кутикули.

До класу Круглих червів належать аскарида людська, аскарида свиняча, аскарида коняча, гострик дитячий, волосоголовець людський, трихінела, нематода цибульна й нематода полунична.

Аскарида людська має витягнуте, червоподібне, нечленисте, кругле в поперечному перерізі (рис. 27), тришарове тіло.

Рис. 27. Поперечний зріз через тіло аскариди (самки) (за Догелем, 1981):

1 — спинний нервовий стовбур; 2 — кутикула; 3 — гіподерма; 4 — кишка; 5 — яєчник;

6 — яйцепровід; 7 — м’язи; 8 — матка; 9 — повздовжні мускули; 10 — черевний нервовий стовбур;

11 — видільний канал; 12 — рахіс (опорні тяжі); 13 — яєчники.

Довжина тіла 20-40 см, колір біляво-жовтий. На передньому кінці тіла є рот з двома губами. Травна система представлена первинною трубкою з трьома відділами: переднім, який починається ротом, середнім (кишка) і заднім, що закінчується анальним отвором. Травлення здійснюється в порожнині кишечнику. Дихання в аскариди відсутнє, вона анаероб.

Аскарида людська має декілька пристосувань до паразитичного способу життя. Тіло пружне, витягнуте, циліндричне, загострене з обох кінців, що дає змогу легко пересуватися по кишкам. Не маючи органів прикріплення, аскарида змушена повзти назустріч руху харчових мас або обпиратися об стінки кишечнику своїм пружним тілом. Якщо вміст кишечнику потягне її за собою, аскариду буде винесено назовні разом із рештками їжі. Кутикула аскариди виділяє речовину — кератин, який нейтралізує дію основних травних ферментів хазяїна — пепсину і трипсину. У вільноживучих нематод кератину у кутикулі або ж зовсім немає, або він міститься у незначній кількості. У той же час кутикула добре проникна для глюкози, йодиду калію, натрію та інших речовин, що надходять із тіла хазяїна.

Аскариди — різностатеві тварини (рис. 28), у яких наявний статевий диморфізм: самка аскариди має розміри 25-40 см, самець — 15-20 см; у самця хвостовий кінець тіла дещо розширений і зігнутий гачком на черевний бік; у самок два довгі тонкі яєчники, яйцепровіди та дві матки, статевий отвір; у самців один ниткоподібний сім’яник, сім’япровід, сім’явипорскувальний канал. Запліднення внутрішнє. Розмножуються аскариди яйцями.

Рис. 28. Аскарида людська (за Догелем, 1981):

а — самка:

1 — губи; 2 — стравохід; 3 — кишка; 4 — статевий отвір; 5 — матка; 6 — яйцепровід; 7 — яєчник;

8 — м’язи; 9 — бічна лінія; 10 — анальний отвір;

б — статева система самця:

1 — сім’япровід; 2 — сім’яник; 3 — сім’явипорскувальний канал; 4 — задня кишка.

Кожна статевозріла самка протягом доби виділяє до 240 тис. яєць. За приблизними підрахунками, маса яєць, що виділяються самкою протягом її життя, а це близько одного року, у 1700 разів перевищує її власну масу. Яйця виходять назовні недозрілими. Для розвитку з них личинки потрібні кисень, певний рівень вологості і тепло (схема 5).

Схема 5. Розвиток аскариди людської.

Дозрівання яєць за сприятливих умов триває два тижні, а в сирій землі або у воді вони можуть існувати 5-6, а то й 10 років, зберігаючи при цьому інвазійність. Запліднене яйце вкрите 4 оболонками, які надійно захищають його від несприятливих умов середовища. У кишках людини личинка аскариди звільняється від оболонок і проникає крізь стінки кишок у кров’яне русло. Течією крові личинки заносяться у легені, де тимчасово локалізуються в альвеолах. Тут вони розвиваються протягом 7-10 днів, тричі линяють. Потім вони виходять із легень і піднімаються по бронхам у трахею, далі — у глотку, а звідти потрапляють у порожнину рота. Разом із слиною личинки заковтуються і повторно потрапляють у кишки, де й перетворюються на дорослих паразитів. Дослідження допомогли встановити, що потрібно 89 днів, щоб в організмі людини з личинки сформувалася статевозріла особина (див. схему 5). Заходи попередження захворювання на аскаридоз і боротьба з ним подано в таблиці 7.

Таблиця 7

АСКАРИДИ ЛЮДСЬКІ — КРУГЛІ ПАРАЗИТИЧНІ ЧЕРВИ І БОРОТЬБА З НИМИ

Заходи попередження захворювання

Заходи боротьби

Ретельне миття перед застосуванням овочів, фруктів, а також рук перед їжею

✵ Лікування хворих людей;

✵ знезаражування фекалій;

✵ санітарно-просвітницька робота

Гострик дитячий живе у тонких і товстих кишках людини, спричинюючи захворювання ентеробіоз. Цей паразит поширений у всіх країнах, у різних географічних широтах. Трапляється найчастіше в дітей. Тіло гострика веретеноподібне, головний кінець має кутикулярне розширення — везикулу. Самка завдовжки 10-13 мм, самець — 8-11 мм. Задній кінець тіла самки видовжений і загострений, у самця він спірально закручений. Після запліднення самці гинуть, а самки виповзають через задній прохід і тут на складках шкіри відкладають яйця (близько 12 000), після чого також гинуть. Яйця за 4-6 год. дозрівають, чому сприяють такі умови: оптимальна температура, доступ кисню, волога. У момент відкладання яєць самка виділяє на шкіру секрет, який спричинює сверблячку. При чуханні під нігтями і на шкірі пальців збирається багато яєць. Тривалість життя гострика 4-6 тижнів. Діти, заражені гостриками, стають неспокійними, погано сплять, у них слабшає апетит, виникають болі в животі. Крім того, гострики можуть бути причиною апендициту.