СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

1.ПОХОДЖЕННЯ Й ЕВОЛЮЦІЯ КРУГЛОРОТИХ І РИБ. СИСТЕМАТИКА СУЧАСНИХ КРУГЛОРОТИХ І РИБ. ПІДТИП ЧЕРЕПНІ. ІНФРАТИП БЕЗЩЕЛЕПНІ (AGNATA). КЛАС КРУГЛОРОТІ

1.3. Підтип Черепні (Craniata). Інфратип Безщелепні (Agnata). Клас Круглороті (Cyclostomata)

Інфратип Безщелепні (Agnata)

Це примітивні рибоподібні тварини, мешканці морських і прісних вод. У них немає кісткової тканини в скелеті і протягом всього життя зберігається хорда. Парних плавників і справжніх щелеп немає. Рот круглий. Мішковидні зябра, на відміну від риб'ячих, мають ентодермальне походження. Зябровий скелет своєрідний, розташований під шкірою зовні від зябрових артерій і нервів. У внутрішньому вусі лише два півкруглі канали, а не три, як в щелепноротих.

Безщелепні - дуже стародавня група хребетних тварин, у віддалені геологічні епохи чисельна і різноманітна як по зовнішній, так і по внутрішній будові її представників, багато хто з яких мав кісткові панцирі. До нашого часу дожили лише міксини (Myxini) і міноги (Petromyzones), що об'єднуються більшістю зоологів в один клас Круглоротих (Cyclostomata). Слід, проте, враховувати, що, не дивлячись на зовнішню схожість, в будові міксин і міног є дуже великі відмінності, тому їх не зрідка розглядають як окремі класи.

Клас Круглороті (Cyclostomata)

Круглороті мають витягнуте, вугроподібне голе тіло, шкіра багата слизовидільними залозами. Рот має форму присисної лійки, підтримуваної кільцеподібним хрящем, зуби рогові. Мають хвостовий і спинний плавці. Хорда протягом всього життя, виконує роль «підставки» для нервового тяжа. Зябра у вигляді мішків ендодермального походження. Зябровий скелет має вигляд ажурних ґрат або кошика, не розчленованого на окремі зяброві дуги. Кровоносна система замкнута, один круг кровообігу, серце двокамерне, наповнено венозною кров'ю. Ротова лійка переходить в стравохід, потім в прямий, без вигинів і петель, кишечник і анальним

отвором закінчується. Статеві залози непарні і не мають спеціальних проток - статеві продукти потрапляють прямо в порожнину тіла, потім в сечовий синус і виводяться назовні. У міног на відміну від міксин, є ще ряд хрящів, що захищають головний мозок з боків, створюючи грати в області зябер і маленькі хрящові зубчики (зачатки хребців) уздовж хорди, з боків спинного мозку. В міксин є ще три додаткові «серця», розташовані в області голови, печінки і хвоста, які сприяють кращому потоку венозної крові. Населяють як прісноводні так і морські водоймища. До класу круглоротих (близько 40 видів) відносяться два підкласи: Міксини (близько 20 видів) і Міноги (близько 20 видів).