СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

3. КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

Кісткові риби - клас риб, що мають парні кінцівки (плавники). Рот цих риб утворений хапаючими щелепами із зубами, зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, ніздрі парні. Даний клас є парафилетичним і в сучасній систематиці роздільний на два підкласи: лопатепері (Sarcopterygii) і променепері (Actinipterygii). У останньому більше 30 рядів і близько 500 родин.

Травна система. З ротової порожнини їжа переходить в глотку, з неї в стравохід, а потім в об'ємистий шлунок або відразу в кишечник (карась). У шлунку відбувається часткове перетравлення їжі під впливом шлункового соку. Остаточне переварювання їжі відбувається в тонкому кишечнику. У початковий відділ тонкого кишечника впадає протока жовчного міхура печінки і протоки підшлункової залози. У тонкому кишечнику живильні речовини всмоктуються в кров, а неперетравлені останки поступають в задню кишку і віддаляються через анальний отвір.

Плавальний міхур. У кісткових риб під хребтом є плавальний міхур, заповнений сумішшю газів, які виділяються з кровоносних судин. При збільшенні об'єму міхура щільність тіла риби зменшується і вона легко спливає. При зменшенні об'єму міхура - риба пливе в глибину.

Дихальна система. Риби постійно заковтують воду. З ротової порожнини вода проходить через зяброві щілини, омиває зябра і з-під зябрових кришок виходить назовні. Зябра складаються із зябрових дуг і тонких зябрових пелюсток, пронизаних найдрібнішими кровоносними судинами. З води в кров поступає кисень, а з крові у воду віддаляється вуглекислий газ.

Кровоносна система. Серце складається з 2 камер: передсердя і шлуночку. Від шлуночку до зябер відходить велика кровоносна судина - аорта, що гілкується на дрібніші - артерії. У зябрах артерії утворюють густу мережу дрібних судин - капілярів. Після збагачення крові киснем (збагачена киснем кров називається артеріальною) судини знов збираються в артерію, яка гілкується на дрібніші артерії і капіляри. У органах тіла через стінки капілярів кисень і живильні речовини поступають в тканини, а з тканин в кров - вуглекислий газ та інші продукти життєдіяльності. Поступово кров з артеріальної перетворюється на венозну (бідну киснем), збирається у вени і попадає в передсердя. Так кров постійно циркулює поодинці замкнутому кругу.

Видільна система. Непотрібні для організму речовини виділяються з крові, коли вона проходить через органи виділення - нирки. Від нирок відходить два сечоводи, по яких сеча стікає в сечовий міхур, і віддаляється назовні через особливий отвір позаду анального. Запліднення у більшості зовнішнє. В живородних, яких небагато, зрозуміло, внутрішнє. Розвиток ікри: 10-12 годин (озерна абрауська тюлька), добу («шоколадний» гурамі), два-три дні (скалярії, макроподи, сферихтис, змієголов, копела, карапус, деякі цихліди), декілька тижнів - тріска, камбала, багато коропових, окуневих, декілька місяців - лососі. А у химерної рибки північного моря, агонуса, декілька сот ікринок, відкладених на водоростях в квітні-травні, розвиваються цілий рік. Плодючість 10-75 ікринок - в деяких африканських цихлід (виношуються в роті); декілька десятків - деякі арктичні рогатки, бички, копела; декілька сот ікринок - колюшка, скалярії, звичайний гірчак; декілька тисяч - навага, форель, протоптерус, змієголов; десятки тисяч - омуль, короп; атлантичний оселедець - до 200 тисяч; тріска, деякі камбали, білуга - до 8-9 мільйонів; тарпон і меч-риба - відповідно до 12-16 мільйонів; мойва (з тріскових) - 30-60 мільйонів і, нарешті, місяць-риба - до 300 мільйонів.

Статевозрілість. 1,5-2 місяці - південноамериканська карпозуба рибка цинолебіас; через декілька місяців після виходу з ікри - тюлька, або каспійська кілька; звичайні гірчак, бичок-кругляк статевозрілі на другому році життя; змієголов і косатка-скрипун - в 2-3 роки; меч-риба - в 5-6 років; омуль і тріска - відповідно з 5-10 і 6-11 років; річкове вугор - на 912 рік; осетер і білуга - відповідно в 8-14 років і 12-14 років (самці), в 1020 і 16-20 (самки).

Тривалість життя: цинолебіас і деякі інші карпозубі - 6-8 місяців (у акваріумі при низькій температурі - 2-3 роки); не більше року живуть і вмирають після нересту деякі бички і салаки (локшина-риба); хамса, колюшка, гірчаки, тюлька, багато бичків - 3-5 років; тарпон, оселедець - до 15-18; тріска - до 25; осетер, калуга - до 50; короп, сом, щука, палтуси - до 50-80, а білуги - до 100 років.

Найменші риби - філіппінські бички пандака і містихтис: 7,5-15 мм довжиною, вага - близько 15 мг. Не набагато крупніші - шиндлерії, прозорі рибки прибережних вод Тихого і Індійського океанів: 1,2-2,5 см, а вага - всього 8 мг (найлегша хребетна тварина). Найбільші прісноводі риби: соми (до 5 м і 300 кг); калуга, амурський родич білуги (до 6м і 400кг), південноамериканська арапаїма (4,6 м, 200-400 кг). І рекордсмен серед них - білуга (до 9 м, вагою до 4 т). Морські кісткові риби не більші за білугу: меч-риба - 4,5 м, маса 700 кг; марліни - до 5 м, 900 кг. Клас кісткових риб об'єднує близько 20 тисяч видів.