ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП КРУГЛІ ЧЕРВИ, АБО ПЕРВИННОПОРОЖНИННІ, - NEMATHELMINTHES

Будова і життєві функції

Тіло первиннопорожнинних видовжене, нечленисте, кругле на поперечному розрізі (рис. 45). Розміри варіюють від 80 мк до 8 м. Війки повністю або частково редуковані (у представників класу Черевовійчасті розміщені на черевному боці тіла). Це двобічно симетричні, первиннороті тварини. Мають шкірно-м’язовий мішок, який складається з щільної кутикули, виконує захисну функцію і є опорою для м’язів гіподерми і тяжів або окремих груп поздовжніх м’язів. У цих тварин майже повністю відсутня паренхіма і з’являється первинна порожнина тіла (схізоцель). Це порожнина між стінками тіла і внутрішніми органами, яка не має власного епітелію і заповнена рідиною. Ця рідина надає тілу пружності, частково захищає внутрішні органи, а також поглинає продукти обміну речовин.

Центральна нервова система представлена навкологлотковим нервовим кільцем і нервовими тяжами, які від нього відходять. У первиннопорожнинних, особливо вільно- живучих, розвинені органи чуття: дотику, нюху, світлочутливі очки.

Рис. 45. Поперечний розріз через тіло аскариди (самки):

1 - спинний нервовий стовбур; 2 - кутикула; 3 - гіподерма; 4 - кишка; 5 - яєчник; 6 - яйцепровід, 7 - м’язи; 8 - матка;

9 - поздовжні мускули; 10 — черевний нервовий стовбур; 11 - видільний канал; 12 - рахіс; 13 - яєчники.

Травна система має вигляд прямої наскрізної трубки і складається з трьох відділів; переднього (ектодермального), середнього (ентодермального) і заднього (ектодермального). Передній відділ представлений ротом, глоткою і стравоходом. Травлення відбувається в середній кишці. Кишки не розгалужені, мають вигляд трубки і закінчуються анальним отвором. Органів виділення або немає зовсім, або ж протонефридіального типу чи видозмінені шкірні залози. Дихальної і кровоносної систем немає.

Розмноження статеве. Тварини ці здебільшого роздільностатеві; в окремих видів спостерігається статевий диморфізм, тобто зовні самка відрізняється від самця. Розвиток у вільноживучих видів прямий (личинкової стадії немає), у паразитичних - з метаморфозом. Зміна хазяїв при розвитку з метаморфозом спостерігається рідко.

Тип Первиннопорожнинні поділяють на 2 класи: 1. Черевовійчасті, або Гастротрихи (Gastrotricha). 2. Нематоди, або Круглі черви (Nematoda).