ЗООЛОГІЯ ХОРДОВИХ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Захаренко М.О. - 2015

РОЗДІЛ 3. ВІДДІЛ ЩЕЛЕПНОРОТІ GNATHOSTOMATA

3.6. Визначення представників надкласу Риби

Головним завданням визначення є встановлення певного виду риб. Кінцевим результатом визначення є встановлення наукової видової назви риби, починаючи від найвищих таксонів - класів, родин і родів.

ТАБЛИЦЯ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ РОДИН

1 (2)

Щелеп немає. Рот у вигляді присоски. Зябровий скелет не має відособлених одна від одної дуги. Носовий отвір непарний і знаходиться попереду очей. З кожного боку тіла є по 7 зябрових отворів.

Родина міногових - Petromyzontidae (8 родів).

2(1)

Щелепи є. Рот не у вигляді присоски. У зябровому скелеті є відособлені одна від одної зяброві дуги. Носові отвори зазвичай парні.

3 (12)

П'ять пар зябрових щілин. Зябрових кришок немає.

4 (9)

Зяброві щілини з боків голови. Тіло веретеноподібне.

5(8)

Анальний (підхвостовий) плавець є.

6 (7)

Два спинні плавці однакового розміру. На хвостовому стеблі кілів немає. Зяброві щілини маленькі. Мигальна перетинка є.

1. Перший спинний плавець знаходиться позаду вертикалі підстави черевних плавців. Родина котячих (малих) акул - Scyliorhinidae (16 родів).

2. Перший спинний плавець знаходиться попереду вертикалі основи черевних плавців. Верхня лопать хвостового плавця більше нижньої. Родина сірих або блакитних акул - Carcharinidae (12 родів).

7(6)

Два спинні плавці неоднакового розміру. Перший плавець значно більше і розташований попереду вертикалі підстави черевних плавців. На хвостовому стеблі є добре розвинені кілі. Зяброві щілини великі. Родина оселедцевих акул - Lamnidae (3 роди).

8 (5)

Анального плавця немає. 1. У першому і другому спинних плавцях є по одній колючці. Родина колючих акул - Squalidae (2 роди).

2. Колючки в спинних плавцях відсутні. Родина полярних акул - Somniosidae (7 родів).

9 (4)

Зяброві щілини на черевній стороні тіла. Тіло потовщено зверху вниз.

10 (11)

На хвості є два маленькі спинні плавці. Зазубреної колючки на хвості немає. Тіло зазвичай покрито шипиками. Родина справжніх скатів - Rajidae (26 родів).

11 (10)

На хвості спинних плавців немає, але є зазубрена колючка. Тіло голе. Родина скатів-хвостоколів - Dasyatidae (6 родів).

12 (3)

Одна пара зябрових щілин. Зяброві кришки є (у вугрів, зрослощелепних, морських голок вони розвинені слабо).

13

(166)

Тіло симетричне. Очі розташовані з боків голови або вгорі.

14

Черевні плавці є. Іноді вони змінені в роздвоєний і зміщений на підборіддя вусик, у присмоктуючу воронку (диск) або в колючки.

(151)

15 (16)

На тілі є п'ять рядів кісткових бляшок. Рот розташований на нижній стороні голови у вигляді поперечної щілини. Верхня лопать хвоста значно довше нижньої, на ній є дрібна ромбічна (ганоїдна) луска і фулькри. Родина осетрових - Acipenseridae (4 роди).

16 (15)

На тілі немає п'яти рядів кісткових бляшок (тіло покрите лускою, кістковими пластинками або голе). Рот не у вигляді поперечної щілини (у підустів, храмуль і жовтоперів із родини коропових рот нижній у вигляді поперечної щілини). Верхня лопать хвоста не довше нижньої, ромбічна (ганоїдна) луска і фулькри відсутні.

17

(150)

Черевні плавці не у вигляді колючок (складених шипів). Перед спинним плавцем вільних колючок немає.

18

(149)

Бічна лінія розташована в один ряд або її немає. По боках рила є по дві ніздрі (передня і задня).

19

(146)

Губи, що оздоблюють рот, - не широкі, не товсті і не видаються вперед (у роді коней Hemibarbus з родини коропових губи товсті і без ворсинок).

20 (69)

Черевні плавці розташовані на череві або помітно позаду основи грудних, іноді початок їх основи знаходиться під кінцем грудних плавців.

21 (64)

Спинний плавець один, складається з м'яких гіллястих променів. Іноді попереду нього є гладка або зазубрена колючка. Окрім спинного плавця, на спині може бути іноді і жировий, позбавлений променевих плавців.

22 (59)

Зяброві перетинки зазвичай не прикріплені до міжзябрового проміжку (як виняток у косаток - Bagridae, гірських сомиків - Sisoridae і сомів- кішок - Amiuridaeзяброві перетинки більшою чи меншою мірою зростаються з міжзябровим проміжком своїми задніми кінцями, жировий плавець у них завжди є). Рот не висувний, зазвичай озброєний слабкими або сильними зубами.

23 (44)

Жирового плавця немає.

24 (43)

Анальний плавець помірної довжини, має не більше 30 променів, в спинному плавці більше 5 променів.

25 (28)

Спинний плавець знаходиться над черевними плавцями або трохи попереду чи позаду вертикалі їх основи. Бічної лінії немає. Луска на тілі легковідпадаюча.

26 (27)

Рот кінцевий або верхній, великий чи маленький. Якщо рот великий, то задній кінець верхньощелепної кістки заходить за вертикаль середини ока. На череві є сильно- або слабовиражений кіль. Родина оселедцевих - Clupeidae (57 родів).

27 (26)

Рот косий, нижній, дуже великий. Рило виступає вперед. Задній кінець верхньощелепної кістки заходить за край передкришки. Кіля немає. Родина анчоусових - Engraulidae (16 родів).

28 (25)

Спинний плавець зрушений далеко назад, розташований над анальним плавцем. Луска сидить щільно. Бічна лінія є або відсутня.

29(42)

Бічна лінія є, розташована вона посередині тіла або на черевній стороні (у родини щукових молодь не має добре вираженої бічної лінії, крім того, рило у них сильно витягнуте і спинний плавець зрушений назад).

30 (35)

Грудні плавці розташовані не високо, зазвичай у нижньому краю тіла. Бічна лінія знаходиться посередині тіла.

31 (32)

Тіло подовжене, рило витягнуте. Рот дуже великий. Хвіст виїмчастий. Родина щукових - Esocidae (1 рід).

32 (31)

Тіло не подовжене і рило не витягнуте. Рот невеликий. Хвіст закруглений.

33 (34)

Луска дрібна (у бічній лінії більше 70 лусок). У анальному плавці 14-16 променів, в грудному 33-37, в черевному 3 промені. Родина даллієвих - Dalliidae (1 рід).

34 (33)

Луска велика (у бічній лінії не більше 35 лусок). В анальному плавці 5-6 променів, у грудному 12-16, в черевному 6-7 променів. Родина умбрових - Umbridae (2 роди).

35 (30)

Г рудні плавці розташовані високо (не нижче за рівень очей), а бічна лінія - низько.

36 (41)

Обидві щелепи висунуто в довгий або короткий дзьоб чи подовжена тільки одна з них. Рот озброєний дрібними зубами. Г рудні плавці короткі. Лопаті хвостового плавця однакові.

37 (40)

Позаду спинного і анального плавців маленьких додаткових плавців немає.

38 (39)

Верхня і нижня щелепи майже однакові по довжині. Луска дрібна: у бічній лінії понад 150 лусок. Родина сарганових - Belonidae (10 родів).

44 (23)

Жировий плавець є.

45 (62)

Вусики є.

50 (45)

Вусиків немає.

51 (58)

Тіло покрите лускою. Спинний плавець розташований попереду вертикалі черевних або над ними.

52 (57)

Бічна лінія повна.

53 (56)

Луска на тілі щільносидяча, циклоїдна. Очі зазвичай невеликі. Довжина рила перевищує вертикальний діаметр ока.

54 (55)

Спинний плавець короткий, в ньому менше 16 променів. Родина лососевих - Salmonidae (7 родів).

55 (54)

Спинний плавець довгий, в ньому більше 17 променів. Родина харіусових - Thymallidae (1 рід).

62 (63)

Вусиків немає або їх не більше двох пар (у роді восьмивусих пічкурів Gobiobotia з родини коропових - чотири пари вусиків, на відміну від родини на тілі представників в'юнів цього роду є крупна луска). Плавальний міхур вільний, не поміщений в кісткову капсулу, що можна встановити при розтині риби. Жорно є. Родина коропових - Cyprinidae (220 родів).

63 (62)

Вусиків не менше трьох пар. Тіло голе або покрито дуже дрібною лускою. Плавальний міхур цілком або частково поміщений в кісткову капсулу. Жорна немає. Родина в’юнових - Cobitidae (26 родів).

64 (21)

Спинних плавців два, вони відособлені один від одного. Перший складається з негіллястих або колючих променів, другий - з м'яких. Жирового плавця ніколи не буває.

65 (68)

Тіло помірної довжини. Рило коротке. Нижня щелепа вперед не видається. Рот озброєний слабкими зубами.

66 (67)

Г олова не стисла з боків. У першому спинному плавці 4 (дуже рідко 3 або 5) колючих промені, в другому 8-9 гіллястих променів, у анальному плавці 2-3 негіллястих промені і 7-12 (зазвичай 8-9) гіллястих променів. Уздовж боків тіла по 6-7 бурих смуг. Родина кефалевих - Mugilidae (17 родів).

67 (66)

Голова стисла з боків. У першому спинному плавці 3-8 гнучких негіллястих променів, в другому 1 -2 негіллястих, інші гіллясті. У анальному плавці 1 гнучкий негіллястий промінь і 13-15 гіллястих променів. Уздовж боків тіла є срібляста смуга (бурих смуг немає). Родина атерінових - Atherinidae (12 родів).

78 (83)

Черевні плавці зростаються разом, утворюючи присмоктуючу воронку або диск.

79 (80)

Черевні плавці утворюють присмоктуючу воронку з добре розрізненими променями.

Родина бичкових - Gobiidae (210 родів).

80 (79)

Черевні плавці утворюють присмоктуючий диск з оконтовкою, промені в них не помітні.

165

(164)

Рот кінцевий. На щелепах дрібні гребнеподібні або щетинкоподібні зуби. Тіло змієподібне. Довгі спинний і анальний плавці зливаються з хвостовим. Тіло не закінчується тонкою ниткою. Родина річкових вугрів - Anguillidae (1 рід).

166 (13)

Тіло не симетричне. Обидва ока на одній стороні.

167(168)

Тіло високе, висота його складає більше 50% всієї довжини. На тілі зазвичай є помітні шипики. Черевні плавці розташовані не симетрично: на очній стороні вони знаходяться на самому краю тіла, а на сліпій - трохи відступають від краю. Родина калканових - Bothidae (20 родів).

168

Тіло не високе, висота його складає менше 50% всієї довжини. На тілі

(167)

великих шипиків немає. Черевні плавці розташовані симетрично.

169

(170)

Рот кінцевий або напівверхній. Форма тіла овальна. Родина камбалових - Pleuronectidae (23 роди).

170

(169)

Рот нижній (верхня щелепа бачиться). Форма тіла язиковидна. Родина морських язиків - Soleidae (35 родів).

ТАБЛИЦЯ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ РОДІВ

РОДИНА ЩУКОВИХ - ESOCIDAE

Тіло подовжене і низьке. Голова велика з сильно витягнутим і приплюснутим рилом. Рот дуже великий. Спинний плавець знаходиться над анальним, на міжщелепних кістках, сошнику, язиці та на нижньощелепних кістках - сильні зуби. Щоки вкриті лускою. Рід щук - Esox (5 видів).

РОДИНА СОМОВИХ - SILURIDAE

Тіло голе. Жирового плавця немає. Анальний плавець довгий, в ньому не менше 70 променів. У спинному плавці не більше 5 променів. Голова і рот великі. Є вусики. На щелепах розташовані багаточисельні щітковидні зуби. Вусиків три пари. Рід сомів - Silurus (2 види).

РОДИНА ХАРІУСОВИХ - THYMALLIDAE

Тіло вкрите циклоїдною щільно розташованою лускою. Бічна лінія повна. Є жировий плавець. Спинний плавець довгий, в ньому не менше 17 променів. Рот невеликий. Зуби на щелепах слабкі Рід харіусів - Thymallus (4 види).

РОДИНА В’ЮНОВИХ - COBITIDAE

Рот висувний, беззубий. Зуби є лише на нижньоглоткових кістках. Тіло голе або вкрите дуже дрібною лускою. Жирового плавця немає. Черевні лавці розташовані позаду грудних. Вусиків не менше трьох пар. Плавальний міхур зв’язаний з кишечником; він повністю або часткове розміщений у кістковій капсулі.

Вусиків 6 або 8.

Під оком з кожного боку є складений шип, іноді глибоко схований під шкірою. Г олова здавлена з боків. Хвостовий плавець заокруглений. Рід щипавок - Cobitis (5 видів).

Вусиків 10, із них 4 знаходяться на нижній щелепі. Хвостовий плавець заокруглений.

Рід в’юнів - Misgurnus (8 видів).

Контрольні запитання

1. Загальна характеристика кісткових риб.

2. Покриви тіла кісткових риб.

3. Типи луски кісткових риб.

4. Типи парних плавців кісткових риб.

5. Типи хвостових плавців кісткових риб.

6. Видозміни луски кісткових риб.

7. Скелет кісткових риб.

7. Травна система кісткових риб.

5. Дихальна система кісткових риб.

6. Видільна система кісткових риб.

7. Кровоносна система кісткових риб.

8. Нервова система кісткових риб.

9. Статева система кісткових риб.

10. Розмноження та розвиток кісткових риб.

11. Значення кісткових риб в природі та житті людини.

12. Класифікація кісткових риб.

13. Значення кісткових риб у природі та житті людини.

14. Класифікація кісткових риб.

15. Порівняльна характеристика дихальної системи міног і кісткових риб.

16. Порівняльна характеристика нервової системи міног і кісткових риб.

17. Порівняльна органів виділення ланцетника і кісткових риб.

18. Органи чуття у кісткових риб.

19. Спосіб життя кісткових риб.

20. Будова та функції бічної лінії.

21. Порівняльна характеристика скелету міног та кісткових риб.

22. Виникнення та будова зубів у кісткових риб.

23. Піклування про потомство у кісткових риб.

24. Поширення кісткових риб по водоймах земної кулі.

25. Особливості способу життя прісноводних та морських кісткових риб.

26. Велетні та карлики серед кісткових риб.

27. Особливості живлення кісткових риб.

28. Взаємовідносини людини та кісткових риб.

29. Значення кісткових риб у природі та житті людини.

30. Світовий промисел кісткових риб.

31. Розведення кісткових риб у внутрішніх водоймах.

32. Екзотичні кісткові риби.

33. Декоративна аквакультура.

34. Хижі та рослиноїдні риби.

35. Прохідні та напівпровідні риби.

36. Червонокнижні риби України.

37. Особливості нересту риб в різних умовах помешкання.