Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Больові синдроми кінцівок
Тендиніт ахіллового сухожилка
Асептичне запалення сухожилків та піхв виникає внаслідок їх фізичного перевантаження. У ділянці стопи найчастіше трапляються тендиніти і тендовагініти ахіллового сухожилка або сухожилків великогомілкового і малогомілкових м'язів, які згинають стопу.
Ахілліти бувають позаінсерційні, тобто, коли біль локалізується у проксимальній частині сухожилка, та інсерційні, коли біль локалізується у дистальній частині, біля його прикріплення до п'яткової кістки.
Хворі скаржаться на відчуття болю вздовж проксимальної частини сухожилка або по задній поверхні стопи, який виникає під час ходіння.
При огляді шкіра над ахілловим сухожилком нормальна. Хворий відчуває біль при активних рухах стопою і під час натискування на сухожилок. Інколи при позаінсерційних ахіллітах можна побачити, а особливо пропальпувати, потовщення сухожилка, яке надає йому веретеноподібної форми. При довготривалому процесі у сухожилку та його піхві під час згинання та розгинання стопи можна відчути долонею крепітацію. Це, певною мірою, дає можливість віддиференціювати ахілліт від інфільтрату після розтягнення чи часткового розриву сухожилка.
Діагностика повного розриву сухожилка в межах піхви нескладна, оскільки ґрунтується на анамнезі і візуальному та пальпаторному дефекті сухожилка внаслідок скорочення триголового м'яза. Активно згинати стопу хворий може, оскільки рухи здійснюються гомілковими м'язами, але не може стати на пальці цієї ноги, тому що гомілкові м'язи не витримують ваги тіла.
Інсерційні тендиніти ахіллового сухожилка виникають у місці прикріплення його до задньої поверхні п'яткової кістки внаслідок перевантажень і внутрішньосухожилкового звапнення. Вони часто поєднуються з ахіллобурситом і клінічно проявляються деформацією Гаглунда, тобто «надутою випуклістю" верхньої частини п'яткового горба.
Хворі скаржаться на біль у п'яті під час ходіння у взутті, але босими і в капцях його не відчувають.
При огляді кидається у вічі деформація Гаглунда, яка при бурситі під час натискування болюча. У цій ділянці виражений гіперкератоз, інколи буває набряк.
Інсерційні ахілліти лікують консервативно. У першу чергу, хворим рекомендують носити взуття з вкладкою під п'яту, щоб її підняти. Це, значною мірою, змінює тиск взуття на випуклість на п'яті, виключаючи біль. Хворим призначають протизапальні нестероїдні ліки, фізпроцедури. Колись досягали успіху застосуванням протизапальних доз рентгенотерапії.
При неефективності консервативного лікування і частих рецидивах болю інколи виконують операцію, яка полягає у видаленні запальної і патологічно зміненої бурси.
Тендиніт і тендовагініт заднього великогомілкового м'яза, що проходить із медіального боку гомілковостопного суглоба і стопи, трапляється досить часто, особливо у жінок із підвищеною масою тіла, вагітних, у людей із плоскостопістю, при фізичних перевантаженнях стіп тощо.
Цей сухожилок виконує важливу роль у супінації і аддукції стопи, підтримує її поздовжнє склепіння.
Під час перевантаження і розвертання стопи, особливо плоскої або плосковальгусної, виникає біль. Додаткова сесамоподібна кістка човноподібної кістки також може викликати біль.
При обстеженні візуально виявляють ортопедичні деформації стопи, а в ділянці сухожилка великогомілкового м'яза деформацій не видно. При пальпації і розвертанні стопи у латеральний бік, хворий відчуває біль у ділянці цього сухожилка.
Лікування полягає у призначенні хворому супінаторів із достатньою вкладкою, які розвантажують склепіння стіп і послаблюють навантаження на сухожилок. Також допомагає бинтування еластичним бинтом, застосування теплових процедур тощо. Але основним у лікуванні є усунення першопричини виникнення тендовагініту заднього великогомілкового м'яза.
Тендиніти і тендовагініти перонеальних м'язів зустрічаються рідко. Функція цих сухожилків полягає у згинанні стопи. Пропальпувати ці сухожилки можна позаду нижньої ділянки малогомілкової кісточки, і їхня болючість при натискуванні і рухах стопою вказує на запальний процес. При тендовагінітах цих сухожилків крепітації виявити не вдається.
Причиною тендовагініту перонеальної групи м'язів, як правило, буває їх фізичне перевантаження, однак біль може бути зумовлений також наявністю додаткової сесамоподібної кістки, яка вплетена у сухожилок довгого перонеального м'яза у ділянці стопи і спричинює подразнення та запалення.
Інколи буває біль при підвивиху чи вивиху сухожилків у ділянці бічної кісточки, які виникають після розтягнення або розриву зв’язки-утримувача цих сухожилків. Перевірити це можна пальпаторно під час згинання і розгинання пронованої стопи.
Лікування тендинітів і тендовагінітів перонеальних м'язів консервативне. Хворим пропонують користуватись ортопедичними вкладками у взуття або бинтувати гомілковостопний суглоб еластичним бинтом, приймати протизапальні препарати і застосовувати фізпроцедури. При частому підвивихуванні сухожилків хворому пропонують операцію — відновлення цілісності їхнього тримача.