Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Больові синдроми кінцівок
Діабетична стопа
При цукровому діабеті виникає ангіопатія, яка охоплює усі тканини людського організму без винятку, що спричинює порушення трофіки (нейропатії) та імунопатії.
Внаслідок цього знижується або втрачається чутливість стіп, виникає атрофія дрібних м'язів стопи, сухість і шорсткість шкіри, які часто ускладнюються виразками на опорних ділянках стіп.
Лікування інфікованих виразок складне, оскільки імунодефіцит перешкоджає боротьбі з інфекцією.
Важким хронічним ускладненням діабету на стопах вважають виникнення артропатії Шарко, яка може призвести до руйнівної деформації зі сплющенням склепіння стопи і вивихів кісток.
Артеріальна ішемія зумовлює переміжне кульгання, постійний пекучий біль в пальцях і стопі, що змушує хворих утримувати нижню кінцівку в анталгічному положенні. Хворі втрачають сон, виснажуються. Як правило, ішемія спричинює некрози пальців за типом сухої гангрени, що вимагає ампутацій на різних рівнях і залежить від патології судин.
Щоб запобігти ускладненням при діабеті, хворих необхідно систематично лікувати під наглядом лікаря-ендокринолога.
Хворі повинні знати і усвідомлювати загрозу виникнення ускладнень, підтримувати гігієну стіп, носити вільне, індивідуально підібране взуття. При появі перших ознак ускладнення хворий повинен звернутись до лікаря.