Ортопедія - Олекса А.П. 2006

Больові синдроми кінцівок
Апофізит п'яткової кістки

Причиною болю в ділянці п'яти у дітей може бути апофізит (хвороба Севера), який проявляється, коли дитина встає після сну і починає йти. Після того, як дитина розходиться, біль щезає, але після тривалого сидіння знову відновлюється.

Незважаючи на схожість вказаних ознак з ознаками п'яткової шпори, у дітей, як правило, шпори не буває. Батьки пов'язують біль із можливою травмою, хоча діти це заперечують.

На відміну від п'яткової шпори, при апофізиті п'яткової кістки біль при натискуванні локалізується у задній ділянці п’яти, на верхівці її задньої поверхні. Рентгенологічно патологічних змін в апофізі не виявляють, хоч дуже рідко трапляється його нерівність і "розкуйовдженість".

Лікування п'яткового апофізиту консервативне, включає розвантаження п’яти супінаторами чи відповідним ортопедичним взуттям, проведення УВЧ-терапії, на ніч виконання озокерито-парафінових аплікацій, вправ на розтягнення м'язів литки.

Апофізит під впливом лікування перестає тривожити хворого, а коли апофіз із віком закривається, тоді болі у п'яті не рецидивують.