Спеціальна гістологія та ембріологія: Практикум - В. К. Напханюк 2001

Травна система

Травна система (systema alimentarium) людини об’єднує кілька органів, які у своїй сукупності забезпечують засвоєння організмом речовин, що надходять із зовнішнього середовища і необхідні для реалізації його пластичних та енергетичних потреб.

Травна система людини складається з травної трубки і розміщених поза її межами залоз (слинні залози, печінка та підшлункова залоза), секрет яких бере участь у процесі травлення.

Травлення — це процес хімічної та механічної обробки їжі з наступним всмоктуванням продуктів її розщеплення, який відбувається послідовно в різних відділах травної трубки.

Значення травної системи в організмі людини як відкритої біологічної системи дуже велике. Через неї надходять речовини, що забезпечують організм необхідною енергією й будівельним матеріалом для постійного відновлення структур, що руйнуються та відмирають.

У травній системі умовно виділяють три головних відділи:

1) передній, який включає ротову порожнину зі всіма її структурами, глотку, стравохід;

2) середній, що складається зі шлунка, тонкого і товстого кишечнику, печінки й підшлункової залози;

3) задній, який є каудальною частиною прямої кишки і забезпечує функцію евакуації неперетравлених залишків їжі з травного каналу.

Травна трубка в будь-якому її відділі має загальний план будови і складається з внутрішньої слизової оболонки; підслизової основи; м’язової оболонки; зовнішньої оболонки, яка являє собою або серозну, або адвентиційну оболонку.

Слизова оболонка (tunica mucosa) складається, як правило, з трьох пластинок — епітелію, власної пластинки слизової оболонки і м’язової пластинки слизової оболонки.

Підслизова основа (tela submucosa) утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною, що забезпечує рухливість слизової оболонки й утворення складок.

М’язову оболонку (tunica muscularis) утворюють два шари м’язових елементів — внутрішній циркулярний і зовнішній поздовжній. М’язові шари розділені сполучною тканиною, в якій розміщені кровоносні й лімфатичні судини та міжм’язове нервове сплетення. У передньому й задньому відділах м’язова тканина здебільшого поперечносмугаста, а в середньому гладка.

Серозна оболонка (tunica serosa) утворена вісцеральним листком очеревини, що складається зі сполучнотканинної основи, в якій розташовуються кровоносні судини й нервові елементи, та із мезотелію.

Стравохід і частина прямої кишки не мають серозної оболонки. Вони покриті зовні адвентиційною оболонкою (tunica adventicia), утвореною тільки сполучною тканиною.