Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

Осьовий скелет
Кістки нижньої кінцівки

Пояс нижньої кінцівки складається з тазових кісток, які парним крижово-клубовим суглобом з'єднуються з крижовою кісткою.

Тазова кістка утворена трьома кістками: клубовою (верхньозадній відділ), сідничною (нижньозадній відділ) та лобковою (передній відділ тазової кістки). До періоду статевої зрілості ці кістки зростаються між собою. Tina кісток на зовнішній своїй поверхні утворюють сферично) форми заглиблення - кульшову западину, яка є суглобовою ямкою для головки стегнової кістки. Остання разом з кульшовою западиною складає кісткову основу кульшового суглоба.

Тазові та крижові кістки, з'єднуючись за допомогою крижово-клубових суглобів і лобкового симфіза, утворюють таз. Розрізняють таз великий і малий. Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток, а ззаду - нижніми поперековими хребцями

та основою крижової кістки. Від малого таза він відмежовується лінією, що проходить спереду назад по верхньому краю лобкового симфізу до основи крижової кістки. Великий таз спереду відкритий, знизу сполучається з порожниною малого таза, вгорі продовжується в черевну порожнину. В ньому розміщені органи нижнього поверху черевної порожнини (тонка та товста кишки тощо). Малий таз є вмістилищем деяких органів сечостатевої системи і травного каналу (у жінок матки, яєчників, прямої кишки, сечового міхура, піхви; у чоловіків передміхурової залози, сім’яних міхурців, частини сім'явивідних протоків, прямої кишки, сечового міхура), а також судин і нервів. До кісток таза прикріплюються м'язи живота та стегна. Форма та розміри таза мають статеві відмінності. У жінок таз ширший і нижчий, ніж у чоловіків.

Мал. 7. Таз

Скелет вільної нижньої кінцівки схожий подібний за будовою до скелету верхньої кінцівки і складається із стегнової кістки, кісток гомілки та стопи. Стегнова кістка — найбільша і найдовша трубчаста кістка в скелеті людини. На її проксимальному кінці розмішується головка дія з'єднання з тазовою кісткою.

шпика стегнової кістки з'єднує головку з тілом і утворює з ним кут близько 130°. На межі шийки і тіла є два кісткових горби - вертлюги. Великий вертлюг розміщений латерально, ззовні, легко прощупується. Малий вертлюг знаходиться біля нижнього краю шийки, за великим. Нижній кінець стегнової кістки потовщений. У ньому розрізняють два виступи - медіальний (присередній) та латеральний (бічний) виростки.

Тіло стегнової кістки наближається до циліндричної форми, вигнуте вперед і ніби викручене довкола поздовжньої осі.

Скелет гомілки складають дві кістки: медіально, з боку великого пальця, розміщена товстіша великогомілкова кістка, латерально, з боку мізинця стопи, малогомілкова кістка. Обидві належать до довгих трубчастих кісток. На проксимальному кінці великогомілкової кістки, яким вона бере участь в утворенні колінного суглоба, є два суглобових виростки: медіальний та латеральний. Між суглобовими поверхнями виростків стегнової і великогомілкової кісток розміщені два хрящі - меніски. Внизу великогомілкова кістка зчленовується з надп'ятковою кісткою заплесна (стопи). Дистальний кінець великогомілкової кістки закінчується спрямованим донизу відростком присередньою кісточкою, яка добре примітна і прощупується. Малогомілкова кістка має тіло і два кінці. На верхньому, проксимальному, міститься головка малогомілкової кістки. З медіального її боку розташована суглобова поверхня головки для з'єднання з великогомілковою кісткою. Донизу головка звужується і за допомогою шийки малогомілкової кістки переходить у тіло кістки. Нижній, дистальний, кінець малогомілкової кістки потовщений і утворює бічну кісточку, довшу за присередню великогомілкової кістки.

Скелет стопи утворений 26 кістками. У ньому розрізняють: заплесну із 7 губчастих кісток (надп'яткової, п'яткової, човноподібної, кубоподібної і трьох клиноподібних), плесну - 5 коротких трубчастих кісток і кістки пальців стопи.

Кістки стопи з'єднуються зв'язками і сухожилками м'язів, утворюючи склепіння стопи. Наявність склепіння допомагає рівномірному розподілу навантаження і забезпечує пружність і м’якість при ходьбі.

Мал.8. Стегнова кістка

Мал. 9 Скелет гомілки:

1 - горбистість великогомілкової кістки;

2 - тіло кістки; 3 - передній край великогомиковоі кістки;

4 - медіальна кісточка; 5 - латеральна кісточка малогомілкової кістки;

6 - тіло малогомілкової кістки; 7 - головка малогомілкової кістки;

8 - латеральний виросток великогомілкової кістки.

Мал 10. Скелет стопи:

1 - п'яткова кістка;

2 - надп'яткова кістка;

3 - човноподібна кістка;

4 - кубоподібна кістка;

5 - проміжна клиноподібна кістка;

6 - латеральна клиноподібна кістка:

7 - медіальна клиноподібна кістка;

8 - плеснові кістки;

9 - внутрішні (проксимальні) фаланги пальців;

10 - середні фаланги; 11 - віддалені фаланги.