ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 10. ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ, або АНЕЛІДИ (Annelida)

5. Клас П'явки (Hirudinea)

П’явки — дуже змінені нащадки давніх малощетинкових червів. Відомо близько 400 видів п’явок. Переважна більшість п’явок — прісноводні організми. Відомі наземні тропічні п’явки, що живуть у вологих місцях. Серед них є хижаки (велика псевдокінська п’явка, суходольна п’явка), які живляться дрібними тваринами (наприклад, черв’яками, молюсками), та кровососи (медична п’явка), які живляться кров’ю хребетних тварин.

Характерними ознаками п’явок є:

1) сплощене тіло має дві присоски (передню, на дні якої розташований ротовий отвір, та задню);

2) поверхня тіла гладенька, відсутні параподії зі щетинками;

3) гермафродитизм;

4) запліднення внутрішнє;

5) розвиток прямий.

Представниками цього класу є:

✵ коняча п ’явка, яка є ендопаразитом (проникає у глотку і дихальне горло теплокровних тварин); має чорну спину та зеленкувате черево; довжина її тіла до 15 см;

✵ медична п ’явка, яка отримала свою назву завдяки тому, що використовується у медицині при захворюваннях кровоносних судин (ці захворювання супроводжуються утворенням тромбів), при гіпертонії, передінсультних станах; її слинні залози виробляють цінну речовину — гірудин, яка запобігає зсіданню крові та сприяє розсмоктуванню тромбів; живе у невеликих стоячих водоймах з мулким дном, де є густа рослинність; довжина її тіла — 8-12 см; на темному спинному боці тіла помітний характерний малюнок із трьох пар іржаво-червоних або червоно-жовтих поздовжніх смуг; у природі живиться кров’ю земноводних і ссавців; у ротовій порожнині містяться три щелепи, які прорізують шкіру тварини, до якої вона присмокталася; травна система побудована таким чином, що вона може накопичувати великі запаси крові, законсервованої за допомогою гірудину (завдяки цьому медична п’явка може від кількох місяців до одного року голодувати); живе до п’яти років.