Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

Осьовий скелет
Хребтовий стовп

Хребтовий стовп (мат. 2) складається з 33-34 хребців, з яких 24 хребці в дорослої людини вільні (7 шийних, 12 грудних, 5 поперекових), а решта зрослись між собою та утворили крижову (5 крижових хребців) й куприкову (4-5 куприкових хребців рудиментарних) кістки. Інколи крижову кістку утворюють 4 або 6 хребців. У рідкісних випадках загальне число хребців сягає 35-37 за рахунок збільшення числа куприкових хребців.

Хребці незалежно від відділу хребтового стовпа, в якому вони знаходяться, мають однакову будову. Хребець (за винятком першого шийного - атланта) має тіло, розташоване спереду, та дугу, обернену назад і з'єднану з тілом за допомогою двох ніжок, що обмежують хребцевий отвір. Отвори усіх хребців формують хребтовий канал, в якому міститься спинний мозок з його оболонками. Дуга хребця має 7 відростків, до яких кріпляться м'язи. Ззаду по серединній лінії відходить непарний остистий відросток. З боків у фронтальній площині розміщені парні поперечні відростки. Вгору і вниз від дуги відходять парні верхні та нижні суглобові відростки, якими хребці з'єднуються один з одним. Основи суглобових відростків обмежують верхні та нижні хребцеві вирізки, з яких при накладанні одного хребця на інший утворюються міжхребцеві отвори крізь які проходять спинномозкові нерви та кровоносні судини.

Маг 2. Хребтовий стовп

Поперечний відросток шийного хребця називають також поперечно-ребровим. Закінчується вій двома горбками - переднім і заднім. Передній горбок на 6 шийному хребці розвинутий краще, ніж на інших хребцях, і дістав назву сонного горбка завдяки близькості розташування сонної артерії. До нього можна притиснути сонну артерію під час кровотечі в ділянці голови та шиї.

Сполучення хребців між собою відбувається за допомогою міжхребцевих дисків, міжхребцевих симфізів і суглобів, які дозволяють хребтовому стовпу виконувати різноманітні рухи. Під дією скелетних м'язів у хребтовому стовпі можливі рухи навколо трьох осей: фронтальної, сагітальної та вертикальної (поздовжньої). Навколо фронтальної (поперечної) осі відбувається згинання і розгинання хребтового стовпа, навколо сагітальної - приведення і відведення (рух праворуч і ліворуч), навколо вертикальної - ротаційні рухи, або обертання (повороти вправо і вліво). Найрухливішими є шийні хребці, менш рухливі грудні хребці.