Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

Осьовий скелет
Грудна клітка

Грудна клітка (мал. 3) утворена грудними хребцями, дванадцятьма парами ребер і грудиною. У ній розрізняють два отвори, або верхню і нижню апертури. Простір, обмежений грудною кліткою і діафрагмою, називається грудною порожниною. Діафрагма відділяє грудну порожнину від черевної.

Зміна об’єму грудної клітки забезпечується скороченням дихальних м'язів, що прикріпляються до ребер. Завдяки цьому відбувається вдих і видих.

Грудина складається з трьох частин: ручки, тіла та мечоподібного відростка. На верхньому краю ручки грудини є яремна вирізка. До бокових поверхонь грудини (до ключичних і реберних вирізок) прикріпляються ключиці та 7 пар ребер.

Ребра - вигнуті кісткові, а в передньому відділі хрящові, пластинки. Вони розташовані симетрично обабіч грудних хребців. Ребер є 12 пар. Кожному грудному хребцю відповідає пара ребер. Рахують їх зверху донизу. Сім пар верхніх ребер з'єднуються з грудиною і називаються справжніми. Хрящі 8, 9 і 10 пар ребер з'єднуються з хрящем ребра, яке розташоване вище, і утворюють реберну дугу. Ці ребра називаються несправжніми. 11 і 12 пари ребер вільно закінчуються в м'язах передньої стінки живота, відрізняються від інших більшою рухливістю і називаються коливними ребрами. З хребцями ребра з'єднуються за допомогою суглобів. У кожному ребрі розрізняють головку, шийку та тіло ребра. Вздовж нижнього краю внутрішньої поверхні тіла ребра проходить борозна, що відповідає приляганню міжреберних судин і нерва.

Мал. 3. Грудна клітка