БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

IV. БУДОВА РОСЛИН

Рослинні речовини вторинного походження

Фітогормони

Фізіологічно активні речовини, які виробляються в одному з органів рослини і транспортуються в інші частини, де вони активують або пригнічують ті чи інші процеси і функції, називаються фітогормонами. Серед них є стимулятори (ауксини, гібереліни, цитокініни) та інгібітори (абсцизова кислота, етилен). Перші здатні пришвидшувати або підсилювати певні процеси в організмі (наприклад, ростові процеси в рослин), інші - сповільнюють перебіг хімічних реакцій, а також біохімічних і фізіологічних процесів (наприклад, інгібітори росту рослин пригнічують перебіг у них ростових процесів).

Ауксини продукують верхівки пагонів і коренів. Вони стимулюють розтягнення клітин і ріст органів, сприяють утворенню коренів на живцях.

Гібереліни виробляються клітинами гриба з роду гіберела, і в меншій кількості вищими рослинами. Стимулюють і пришвидшують ріст і цвітіння рослин, партенокарпію (розвиток безнасіннєвих плодів).

Цитокініни активують поділ клітин. За хімічною природою вони є похідними пуринів.

Абсцизова кислота гальмує ріст, пришвидшує листопад, затримує проростання насіння. Багато абсцизової кислоти міститься в старих листках, стиглих плодах, бруньках і насінні, які перебувають у стані спокою. Вона затримує поділ і розтягання клітин. Етилен пришвидшує дозрівання і старіння всіх частин рослин.

Деякі речовини рослинного походження діють на людський і тваринний організми подібно до гормонів тваринного походження. Так, у листках цикорію, кульбаби, золототисячника, волоського горіха, омели, кропиви дводомної, приймочках кукурудзи виявлено інсуліноподібні речовини; у листках шавлії лікарської, талабану польового, суріпиці звичайної - гормоноподібні речовини статевих залоз.

Складовою частиною гормону щитоподібної залози тироксину є дийодтирозин, який виявлений в ісландському лишайнику, дроку красильному, нетребі колючій. Цей гормон стимулює обмін речовин, ріст і диференціацію тканин в організмі людини й тварин.