БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

IV. БУДОВА РОСЛИН

Рослинні речовини вторинного походження

Алкалоїди

До цієї групи належать гетероциклічні сполуки. Алкалоїди є органічними азотовмісними речовинами, переважно рослинного походження. У рослинах вони містяться у вигляді солей яблучної, винної, лимонної та інших кислот. Алкалоїди не розчинняються у воді, а їхні солі - водорозчинні.

Алкалоїди виявляють сильну фізіологічну дію на організм людини й тварин. Більшість із них діє на різні відділи нервової системи. Так, кокаїн є наркотичним засобом, він діє на чутливі закінчення периферійної нервової системи і його використовують для поверхневого знеболювання; кураре є отруйною речовиною, яка діє на рухові закінчення нервової системи і спричиняє параліч. Морфін, діючи на центральну нервову систему, зумовлює сон. Його хлористоводневу сіль застосовують у медицині як загальний болезаспокійливий засіб.

Вплив алкалоїдів на центральну нервову систему залежить від дозування: малі дози їх збуджують нервову систему, а великі - пригнічують. Нині відомо понад 1000 рослинних алкалоїдів.

За природою азотовмісного гетероциклу виділяють такі групи алкалоїдів - похідні піридину (рицинін), похідні піролідину (стахідрин), похідні хіноліну (хінін) і ізохіноліну (морфін), похідні індолу (ерготамін, стрихнін, ергозин, ергокристин).

Багаті на алкалоїди представники родин барвінкових, макових, бобових, жовтецевих, маренових, пасльонових, зонтичних. Дуже рідко вони трапляються у видів з родин розових, губоцвітих, зозулинцевих.