ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВИ (PLATHELMINTHES)

ПІДТИП НОВОШКІРІ (NEODERMATA)

НАДКЛАС ЦЕРКОМЕРНІ (CERCOMEROMORPHA)

КЛАС АМФІЛІНИ (AMPHILINIDA)

Невелика група паразитичних плоских червів (усього 10 видів, в Україні один вид - Amphilina foliacea), які в дорослому стані паразитують у порожнині тіла осетрових і деяких костистих риб і черепах. Проміжними хазяями є ракоподібні. Поширені на всіх континентах (за винятком Антарктиди), насамперед у тропіках і субтропіках.

Будова. Амфіліни мають сплощену, здебільшого листоподібну форму тіла. У невеличкому заглибленні на передньому його кінці розташований рухомий хоботок, до якого підходять протоки численних залозистих клітин. На задньому кінці - заглиблення, в якому містяться хітиноїдні личинкові гачки.

Покриви представлені тегументом. Травна система відсутня. Видільна - протонефридіального типу; нервова система - типу ор- тогон. Статева система гермафродитна (рис. 137).

Рис. 137. Amphilina foliacea (з Догеля):

1 - отвір матки; 2 - сім'яники; З - матка; 4 - сім'явиносні канали; 5 - жовтівникова протока;

6, 7 - жіночий і чоловічий статеві отвори, відповідно; 8 - сім'япровід; 9 - оотип; 10 - яєчник; 11 - жовтівники

Життєвий цикл амфілін відбувається зі зміною хазяїв. Ті види амфілін, які паразитують у порожнині тіла осетрових риб (наприклад, A. foliacea або A. japonica), виводять яйця назовні через черевні пори остаточного хазяїна, а види, які паразитують у порожнині тіла костистих риб або черепах, які черевних пор не мають, порушують цілісність стінки тіла хазяїна. У воду виводяться яйця, які містять сформовану личинку - лікофору, вкриту війчастим покривом. На її задньому кінці розташовані 10 хітиноїдних гачків, а на передньому - відкриваються протоки одноклітинних залоз.

Личинка з яйця у воду не виходить, проміжні хазяї інвазуються, проковтуючі яйця. Для A. foliacea у ролі проміжних хазяїв виступають рачки-бокоплави (рід Gammarus та ін.).

З кишечнику проміжного хазяїна лікофора мігрує в порожнину його тіла, де формується наступна личинкова стадія. Вона відповідає процеркоїду цестод (див. далі), але позбавлена справжнього церкомера. Гачки розташовані безпосередньо на задній частині тіла. Остаточні хазяї заражуються, проковтуючи проміжних. Через стінку кишечнику паразити мігрують у порожнину тіла остаточного хазяїна, де й набувають статевої зрілості.