ПІДРУЧНИК ДИТЯЧА ГІНЕКОЛОГІЯ - 2013

Розділ 4. МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ В ДИТЯЧІЙ ГІНЕКОЛОГІЇ

ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ ГЕНІТАЛІЙ У ДІВЧАТОК

У дівчаток установлення діагнозу базується на сукупності діагностичних прийомів, а не на будь-якому одному методі. Відповідний анамнез, включаючи епіданамнез, скарги на абдоміналгію, альгодисменорею, слабкість, астенізацію, субфебрилітет є підставою для цілеспрямованого обстеження дівчинки.

При пальпації живота може бути позитивним синдром Брауде — наявність м’язового захисту над ділянкою уражених маткових труб.

На відміну від дорослих, при ректоабдомінальному дослідженні збільшення та ущільнення придатків виявляється рідко. Пухлинне утворення придатків, якщо воно є, малоболісне. Для нього характерна незначна динаміка, незважаючи на проведення неспецифічного протизапального лікування, що допомагає в диференційній діагностиці. Іноді можна констатувати позитивну ознаку Гегара — пальпування в прямокишково-матковій заглибині вузликів величиною з сочевицю або більше.

Гістеросальпінгографія при добрій розтяжності отвору дівочої пліви дозволяє побачити порушення топографії маткових труб через перитубарні спайки, розширення маткових труб або порушення їх прохідності, зрідка — їх облітерацію.

Цитологічне дослідження аспірату із порожнини матки (наявність елементів туберкульозної гранульоми) має діагностичну цінність. Вишкрібання порожнини матки з цією метою не проводиться. Гістологічне дослідження у зрізах біопсійного матеріалу втричі збільшує виявлення туберкульозу.

Провокаційна туберкулінова проба (ПТБ): підшкірне уведення 20 або 50 ТО туберкуліну оцінюється за загальною та вогнищевою реакцією. Позитивна проба Манту (папула більше 10 мм у діаметрі) та позитивна загальна реакція (підвищення температури на 0,7 °С) вказують на загальне інфікування організму туберкульозом, тимчасом як позитивна вогнищева реакція допомагає встановити топічний діагноз. Рекомендується проводити протеїнограму до- і після ПТП, оскільки зниження альбуміно-глобулінового коефіцієнта відмічається у 45 % осіб з туберкульозним процесом.