ЦИТОЛОГІЯ, ГІСТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ - 2008

Розділ 4. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

4.6 Шкіра та її похідні

4.6.4 Шкіра птахів та її похідні

На відміну від ссавців, шкіра птахів у своїй будові має ряд особливостей. Так, вона тонка та суха через відсутність у ній сальних та потових залоз, винятком є копчикова залоза, а також залоза зовнішнього слухового проходу.

Похідні шкіри птахів: пір'я, рогові чохли дзьоба, шпори та кігті, луска на кінцівках; вирости шкіри — гребінь, борідка, сережки, корали. Товщина шкіри значного розвитку досягає лише на підошві та в між- пальцевих перетинках.

У різних сільськогосподарських птахів епідерміс шкіри відрізняється своєю товщиною. Так, у курей його товщина 85-90 мкм, у гусей 25-30 мкм. Власне шкіра складається із поверхневого (сосочкового) та глибокого (сітчастого) шарів і в різних частинах тіла її товщина становить 300-590 мкм. Поверхневий шар у шкірі рептилій не утворює сосочків, за винятком пірйових. Поверхневий шар має добре розвинену судинну систему у вигляді мікроциркуляторного русла. Глибокий шар складається із щільної волокнистої сполучної тканини і містить пірйові фолікули, м'язи фолікулів та судини.

Межа між глибоким та підшкірним шаром шкіри утворена еластичною пластинкою. Підшкірний шар містить пухку сполучну тканину, у ній багато жирових клітин, що характерно для підшкірного шару відгодованих гусей та качок. Жирові депо в різних місцях підшкірного шару досягають значних розмірів у вигляді запасних жирових подушок.

Перо має стрижень і віяло. Стрижень складається з очини і стебла. Віяло утворене гілками, що відходять від стебла у протилежні боки. Від гілок відгалуджуються промені, які з’єднуюються гачечками і формують пластинку. Пера бувають контурні і пухові. Перші вкривають майже все тіло птахів. Пухове пір’я дрібніше, розміщене під контурним і забезпечує збереження сталої температури тіла.

Гребінь - складка шкіри, активний орган теплорегуляції.

Луска - рогове утворення шкіри, яке вкриває тазові кінцівки.

Дзьоб - рогове утворення наддзьобка і піддзьобка, має велику кількість нервових закінчень.