ЦИТОЛОГІЯ, ГІСТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ - 2008

Розділ 4. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

4.7 Органи дихання

Органи дихання забезпечують газообмін, беруть участь у терморегуляції і зволоженні повітря, що вдихається, очищенні його від пилу та мікроорганізмів, депонують кров. Значне місце належить їм у водно- сольовому та ліпідному обміні речовин, імунологічному захисті. Вони також виконують функцію органу нюху та ін.

До органів дихання відносять носову порожнину, гортань, трахею, легені. Вони розвиваються у тісному комплексі з органами травлення. Носова порожнина утворюється шляхом поділу твердим піднебінням первинної ротової порожнини на ротову та носову частини. Остання, в свою чергу, поділяється хрящовою перегородкою на праву та ліву половини і з'єднується з ротовою порожниною і глоткою позаду твердого піднебіння хоанами.

Гортань, трахея і легені розвиваються шляхом випинання вентральної стінки головної кишки у вигляді сліпого виросту. Спочатку з’являється поздовжня борозна, яка перетворюється у дихальну трубку. Краніальна частина цієї трубки залишається в тісному зв’язку з головною кишкою і перетворюється в гортань. Каудальна частина дихальної трубки відщеплюється від головної кишки і стає трахеєю. На її каудальній частині з'являються два випини, які спрямовуються ліворуч та праворуч і стають бронхами. Інша частина головної кишки після відщеплення від неї трахеї утворює стравохід. Бронхи розгалужуються на велику кількість бокових галузок, стають дрібними трубочками і закінчуються пухирцями-альвеолами. Із мезенхіми, що оточує бронхіальне дерево, диференціюється гладенька м'язова, хрящова та пухка сполучна тканина бронхів, еластичні та колагенові волокна, сітка кровоносних судин. Легені ростуть в напрямку грудної порожнини, тягнуть за собою вісцеральний листок плеври, вона покриває легені і стає легеневою плеврою.