БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

IV. БУДОВА РОСЛИН

Органічні речовини первинного походження

Вітаміни

До цієї групи належать низькомолекулярні біологічно активні органічні сполуки, які синтезують переважно рослини. Вітаміни життєвонеобхідні для організму людини й тварин. Причому, на відміну від основних поживних речовин, вони необхідні в невеликій кількості. Нестача або відсутність вітамінів у їжі є причиною гіповітамінозу та авітамінозу, на фоні яких розвиваються такі захворювання як цинга, куряча сліпота, поліневрит тощо.

За розчинністю в різних розчинниках вітаміни поділяються на жиророзчинні (Б, Е, К і вітаміни групи А) та водорозчинні (С, Р, РР, Н і групи В, пантотенова кислота, інозит, фолієва кислота та ін.).

Вітаміни групи А - це похідні каротину, які утворюються з нього лише тканинами тварин і тому трапляються тільки в продуктах тваринного походження. Відсутність цих вітамінів в організмі людини затримує ріст, знижує стійкість до захворювань, спричиняє послаблення зору, відоме під назвою “куряча сліпота”. Відомо дві форми цього вітаміну - А1 та А2.

Вітаміни групи Б є похідними рослинних стероїдів, вони утворюються з них при опромінюванні ультрафіолетовими променями лише тканинами тварин. Багаті на провітамін Б клітини дріжджів, цвільових грибів, зернівки пшениці та кукурудзи. У разі нестачі в їжі цих вітамінів погіршується метаболізм кальцію і фосфору, внаслідок чого діти, а також молодняк ряду тварин хворіють рахітом. Найактивнішими формами цього вітаміну є D2 і D3.

Вітамін Е (токоферол) його синтезуєть клітини і тканини рослин. Найбільше його міститься в зародках злаків, висівках, зелених листках рослин, соняшниковій та інших харчових оліях рослинного походження. Нестача вітаміну Е в кормах та їжі спричиняє порушення статевих функцій у людини і тварин.

Вітаміни групи К за своєю хімічною природою є похідними нафтохінону. Вони синтезуються і накопичуються в тканинах рослин. Особливо багаті на вітамін К зелені листки шпинату, грициків, кропиви, капусти, люцерни та інших рослин, оскільки до складу молекули вітаміну К входить фітол - складова частина молекули хлорофілу. В організмі людини й тварин вітамін К впливає на вміст протромбіну, з якого утворюється тромбін, який зумовлює зсідання крові. Відомі дві форми цього вітаміну - К1 і К2. Останній продукується мікрофлорою кишечника.

Вітамін С (аскорбінова кислота) не синтезується організмом людини і надходить до нього разом з рослинною та тваринною їжею. Нестача цього вітаміну спричиняє захворювання на цингу, а також знижує стійкість організму до зовнішніх негативних впливів та інфекційних захворювань. Багаті на вітамін С плоди шипшини, оплодні (екзокарпи) недозрілих волоських горіхів, капуста, стручковий перець, плоди чорної смородини, журавлини і актинидії, молода картопля, лимони, мандарини тощо.

Вітаміни групи В включають В1, В2, В6, В12 та інші.

Вітамін В1 (тіамін) у великій кількості накопичується в пшеничних і рисових висівках, дріжджах. Він входить до складу ферменту піруватдекарбоксилази, що бере участь у процесі окислення вуглеводів. Нестача його в організмі є причиною порушень діяльності нервової системи, множинного ураження нервів у людини і тварин (поліневрит). Уперше описана в Південно-Східній Азії хвороба бері-бері.

Вітамін В2 (рибофлавін) входить до складу ряду ферментів, що беруть участь в окисних процесах в орагнізмі. Найбагатші на рибофлавін молоко, дріжджі, печінка, нирки, серце, гречана крупа, зелений горошок, шпинат, морква, картопля тощо. Нестача цього вітаміну спричиняє зниження гостроти зору, трофічної функції центральної нервової системи, погіршує стан шкіри та слизових оболонок і кровотворну функцію кісткового мозку.

Вітамін В3 (пантотенова кислота) у вигляді коферменту А входить до складу ацетилкоензиму А, який бере участь у біосинтезі холестерину, жирних кислот, стероїдних гормонів та інших сполук. Він міститься майже в усіх харчових продуктах, а також синтезується мікрофлорою кишечника. Нестача цього вітаміну є причиною затримки росту, ураження шкіри, порушення діяльності нервової системи і кишечника.

Вітамін В6 (піридоксин) є складовою частиною молекул ферментів, які впливають на білковий обмін. За його нестачі виникають дерматити, анемія, м'язові корчі, порушується білковий обмін і синтез жирів у тваринному організмі. Багаті на цей вітамін дріжджі, пшеничні й рисові висівки, зародки пшениці, печінка.

Вітамін В12 (ціанокобаламін) - протианемічний вітамін, забезпечує процес кровотворення, беручи участь у синтезі гемоглобіну. За нестачі вітаміну В12 порушується дозрівання еритроцитів у кістковому мозку, тому він надзвичайно ефективний для лікування різних форм анемії, зокрема злоякісного недокрів'я. Цей вітамін відсутній у рослинних продуктах і дріжджах, але його багато в продуктах тваринного походження - яловичій печінці, нирках, серці, менше - у м'ясі й молоці.

Вітамін РР (нікотинамід) є складовою частиною окисно-відновних ферментів дегідрогеназ. Відсутність або нестача нікотинаміду в орагнізмі є причиною захворювання на пелагру, що супроводжується ураженнями шкіри, проносами, психічними розладами (тому його ще називають протиалергічним вітаміном). У великій кількості він міститься в дріжджах, висівках, пшениці і зародках пшениці, кукурудзі, картоплі, хлібі, молоці, м’ясі, рибі.

Вітамін Н (біотин) є складовою частиною ферментів карбоксилаз, що беруть участь у синтезі жирних кислот. Нестача біотину в їжі спричиняє ураження шкіри й нігтів, випадання волосся, м'язову кволість, сонливість тощо. Він міститься майже в усіх продуктах, але особливо багато його в печінці та нирках, помідорах, дріжджах, яєчному жовтку. Ймовірно, головним джерелом біотину для тварин і людини є бактеріальна мікрофлора кишечника.

Інозит - циклічний шестиатомний спирт, що знаходиться в тканинах людини й більшості тварин та рослин у вигляді фітину або фітинової кислоти. Він є важливим фактором росту дріжджів. У разі його нестачі у тварин затримується ріст і випадає шерсть. Міститься у всіх продуктах рослинного й тваринного походження. На фітин багаті висівки і бавовникова макуха.

Фолієва кислота має антианемічну дію. Вона сприяє збільшенню числа еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, підвищує вміст гемоглобіну в крові, сприяє омолодженню клітин, а, отже, й організму людини. Нестача цього вітаміну в кормах є причиною затримки росту й недостатнього оперення у свійської птиці. Фолієва кислота входить до складу ферментів, які беруть участь у синтезі пуринових і піримідинових основ та деяких амінокислот. Джерелом фолієвої кислоти є листкові овочі, дріжджі, печінка, цвітна капуста, гарбузи, боби і особливо вишні й суниці.