БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

VІІІ. ОСНОВИ МОРФОЛОГІЇ І АНАТОМІЇ РОСЛИН

Особливості розмноження покритонасінних рослин

Плоди та їхня класифікація

Плід - це генеративний або репродуктивний орган, пов’язаний з функцією статевого розмноження, це орган насіннєвого розмноження. Утворюється плід із зав’язі. Плоди, які утворюються з зав’язі, називаються справжні. Якщо у формуванні плодів бере участь не тільки зав’язь, але й інші елементи квітки, вони звуться несправжні.

Із стінок зав’язі виникає оплодень. Він диференційований на три частини: зовнішню - зовнішньооплодень, або екзокарпій, середню - середньоопло- день, або мезокарпій, і внутрішню - внутрішньооплодень, або ендокарпій. Екзокарпій у вигляді тоненької шкірки в помідора, вишні, яблука, сливи. Тонкий шар утворює й ендокарпій: у кісточкових він кам’янистий, а в насінних (сім’ячкових) - шкірястий. Більшу частину плоду займає мезокарпій. Власне ця частина соковитих плодів, утворена з мезофілу стінок зав’язі, нагромаджує поживні речовини і споживається людиною й тваринами.

Оплодень містить різну кількість вологи. Залежно від її вмісту вирізняють сухі і соковиті плоди. До сухих відносять плоди, вміст гігроскопічної вологи в оплодні яких становить до 15 %, якщо її 15-95 %, такі плоди вважають соковитими.

За будовою вирізняють прості та складні плоди. Перші виникають тоді, коли розвиваються з квітки з однією маточкою і зав’яззю (черешня, слива). Якщо в квітці є кілька чи багато маточок, а отже і зав’язей, з кожної з яких утворюється окремий плодик, то з неї розвивається складний плід (малина, ожина, жовтець, чорнокорінь, калюжниця).

При формуванні плодів не з однієї квітки, а із суцвіття утворюються супліддя (шовковиця, ананас, клубочки буряка). Тут усі плодики розростаються, створюючи компактне зібрання.

Класифікація плодів. За морфологічною класифікацією плоди поділяються на сухі та соковиті, прості та складні.

Сухі плоди. До них належать такі, в яких сухий дерев’янистий, шкірястий або перетинчастий оплодень. Прості сухі плоди бувають розкривні, нерозкривні та розпадні.

Розкривні сухі плоди - це такі, що містять не менше двох насінин. Після їх визрівання плоди розкриваються, і насіння висипається з них. Сюди належать такі плоди (рис. 87):

Листянка - одногніздий плід, в утворенні якого бере участь один плодолисток. Плід розкривається по одному шву (черевному). Листянки часто трапляються у жовтецевих (сокирки, аконіт, півонія).

Біб - одногніздий плід, в утворенні якого бере участь один плодолисток. Він розкривається двома стулками (лушпинками) по черевному і спинному швах, з яких тільки черевний справжній (квасоля, горох).

Рис. 87. Розкривні і розламні плоди:

1 - стручечок, 2 - стручок, З - листянка, 4 - біб, 5 - коробочка, 6- складна листянка,

7 - членистий стручок.

Стручок - двогніздий багатонасінний плід, який утворився двома плодолистками. Довжина стручка у кілька разів перевищує його ширину. Плід поділяє несправжня перетинка. Утворюється вона з основної тканини стінок зав’язі, а не із стінок плодолистків. До перетинки прикріпляються численні насінини. Розкривається стручок знизу доверху двома стулками (ріпак, кудрявець, сиренія, левкой, гусимець).

Стручечок - плід, який подібний до стручка, але довжина і ширина його однакові або ширина становить 3/4 довжини (грицики).

Коробочка - багато-, або одногніздий плід, що утворився двома - багатьма плодолистками. Має такі пристосування до висіву насіння: дірочки (мак), кришечку (блекота), стулки (дурман), зубчики (зірочник). Нерозкривні сухі плоди (рис. 88).

Рис. 88. Прості сухі нерозкривні плоди:

1 - горіх, 2 - горіх у розрізі, 3 - жолудь, 4 - сім'янка. 5 - крилатка, 6 - зернівка

Сім’янка - однонасінний одногніздий плід, що утворився переважно з двох плодолистків. Особливістю його є те, що утворює шкірястий оплодень, який не зростається з насінною шкіркою (соняшник, жоржина).

Зернівка - однонасінний плід, який також утворюється двома плодолистками, але відрізняється від сім’янки зростанням плівчастого оплодня з насінною шкіркою. Такі плоди в багатьох зернових культур.

Горіх - однонасінний плід, в утворенні якого беруть участь два плодолистки. Оплодень кам’янистий або дерев’янистий і не зростається з шкіркою насінини (ліщина). Якщо в горіха є мисочка, що виникла від зростання приквітників, то такий плід називають жолудем (дуб).

Горішок - однонасінний плід, подібний до горіха, але малих розмірів (гречка, липа, щавель).

Крилатка - це однонасінний плід, який розвивається з одного або двох плодолистків. Оплодень сухий, шкірястий або плівчастий, утворює крилатку, за допомогою якої поширюється (ясен) або двокрилатку (клен).

Прості соковиті плоди. Оплодень їх містить близько 95 % гігроскопічної вологи. Серед них вирізняємо такі (рис. 89):

Рис. 89. Соковиті плоди:

1 - кістянка: а - екзокарпій, б - мезокарпій, в - ендокарпій, г - насінина,

2 - ягода, 3 - складна кістянка, 4 - яблуко, 5 - несправжній плід шипшини.

Кістянка - однонасінний і одногніздий плід, що утворився з одного або кількох плодолистків. Оплодень диференційований: екзокарпій тонкий, шкірястий; мезокарпій дуже розвинений, соковитий; ендокарпій - тонкий, дерев’янистий, складається з кам’янистих клітин. Звідси і назва плодів — кісточкові. Винятком є плід волоського горіха, в якого зовнішня частина соковита, опадаюча.

Ягода - соковитий багатонасінний плід, в якого ендо- і мезокарпій соковиті, а екзокарпій - шкірястий (виноград, помідор, смородина). Оплодень утворений з одного або багатьох плодолистків.

Гарбузина - соковитий багатонасінний плід, що утворився з трьох плодолистків. Подібні до ягоди, мезокарпій і ендокарпій — соковиті, а екзокарпій забарвлений, твердий, нерідко дерев’янистий (гарбуз, кавун).

Яблуко - несправжній багатонасінний плід, що утворився кількома плодолистками. Оплодень диференційований на шкірястий екзокарпій, соковитий мезокарпій і хрящуватий (перламутровий) ендокарпій (яблуня). В утворенні плода беруть участь також основи андроцею й оцвітини.

Складні, або збірні плоди. Вони виникають у квіток, що мають кілька маточок, а отже і зав’язей.

Сухі складні плоди. Складна листянка - плід, що сформувався на місці багатоматочкової квітки, з кожної зав’язі якої виникає проста листянка (купальниця, дельфіній).

Складний горішок - багатонасінний апокарпний плід, в якого кожний горішок утворюється одним плодолистком у багатоматочковій квітці (жовтець).

Складна сім’янка - багатонасінний апокарпний плід, в якого кожна сім’янка утворюється окремим плодолистком на спільному квітколожі (перстач).

Складні соковиті плоди. Складна кістянка - багатонасінний апокарпний плід, в якого на спільному опуклому квітколожі кожна кістяночка утворюється окремим плодолистком (малина, ожина).

Складна сім’янка - багатонасінний несправжній соковитий плід, в якого з кожного плодолистка утворилася проста сім’янка, занурена в розросле соковите квітколоже (суниці).

Розпадні плоди - це такі, в яких зав’язь під час формування плода розщеплюється вздовж по гніздах і виникають два й більше плодиків. Серед них вирізняють двосім’янку (морква), чотиригорішок (воловик, чорнокорінь), двокрилатку (клен).

Членисті плоди - такі, що утворюються з однієї зав’язі, а при визріванні розпадаються на окремі плодики (редька). Мають перетяжки, які ділять плід на однонасінні членики при визріванні.