Анатомія рослин: практикум - Панюта О.О. 2019
Тема 2. Тканини
Лабораторна робота № 9. Секреторні тканини. Молочники
Теоретичні відомості. Секреторні тканини - це тканини рослин, в яких утворюються та накопичуються продукти секреції.
Молочники - це довгі, тонкі розгалужені трубки, які складаються з однієї або багатьох клітин. Молочники, що складаються з однієї клітини, називають нечленистими, а ті, що складаються з кількох чи багатьох клітин, називають членистими.
Нечленисті молочники утворюються з особливих клітин, які в невеликій кількості закладаються ще в насінині, у внутрішній частині первинної кори сім’ядольного зародка. В міру розвитку зародка і росту рослини відбувається і ріст молочника в довжину і його розгалуження. Цілком сформований молочник є однією гігантською (по довжині) багатоядерною клітиною з вакуолею. Нечленисті молочники характерні для родини молочайних, деяких шовковичних, бруслини та інших рослин.
Членисті молочники утворюються з ряду мішкоподібних клітин, які можуть бути з усіх боків замкнутими і сполучатись лише через пори, або ж, як це буває у більшості рослин, поперечні перегородки в клітинах розчиняються і частково або повністю зникають, залишаючись лише з країв. У деяких рослин, як, наприклад, у чистотілу, в поперечних перегородках утворюється один або кілька отворів, причому такі отвори виникають і на сусідніх, прилягаючих до них молочниках.
Бокові розгалуження одних молочників можуть з’єднуватись з розгалуженнями інших молочників за допомогою перемичок, чи анастамозів, внаслідок чого утворюється складна сітка з членистих молочників.
Членисті молочники характерні для багатьох рослин з родин макових, складноцвітих та для деяких родів з родин молочайних, бананових тощо.
Стінки молочників здебільшого тонкі, целюлозні, еластичні і легко розтягуються. Порожнина молочника виповнена пристінним шаром цитоплазми, в якій є ядро і лейкопласти та невеличкі вакуолі. В членистих молочниках в кожному відгалуженні є окреме ядро. Молочний сік складається з води (50-82%), в якій у вигляді розчину або емульсії знаходяться найрізноманітніші речовини, такі, як алкалоїди, ферменти, яблучнокислий кальцій, білкові речовини, ефірні олії, смоли, каучук тощо.
Мета роботи: ознайомитись із особливостями будови секреторних тканин.
Матеріали й обладнання: світлові мікроскопи, предметні й покривні скельця, препарувальні голки, пінцети, скляні палички, електроплитка, пробірки, фільтрувальний папір, хлор-цинк-йод, йод, дистильована вода, рослинний матеріал.
Препарат. Нечленисті молочники в стеблі молочаю (Euphorbia sp.)
Для вивчення будови нечленистих молочників можна використати один із видів молочаю. Матеріал для дослідження треба заготовляти заздалегідь і витримувати в спирті, тому що в заспиртованому матеріалі молочний сік зсідається і при розрізуванні стебла не виливається з молочників.
З стебла молочаю треба зробити кілька поперечних і поздовжніх зрізів, розмістити їх на різних предметних стеклах. Спочатку треба розглянути будову молочників на поперечному зрізі. Молочники мають вигляд потовщених блискучих кілець, які розкидані між паренхімними клітинами первинної кори і флоемою (рис. 54). За великого збільшення видно, що всередині кільця міститься молочний сік та паличкоподібні крохмальні зерна.
Рис. 54. Поперечний зріз молочників молочаю:
1 - клітини паренхіми, 2 - молочники з потовщеними стінками, 3 - крохмальні зерна
Щоб краще розглянути молочники, треба зробити новий зріз з заспиртованого матеріалу, покласти його в краплю хлор-цинк йоду і, накривши накривним скельцем, розглянути під мікроскопом. Молочники забарвлюються в фіолетовий колір, отже, стінки судин целюлозні.
Якщо препарат виготовлено зі свіжого матеріалу, треба ознайомитись також з
молочним соком, який витікає з молочників під час виготовлення зрізів і являє собою емульсію, що складається з води, змішаної з великою кількістю смоляних кульок. В молочному соку є також крохмаль, який має вигляд звичайних паличок або ж паличок, кінці яких кулькоподібно здуті. Щоб виявити хімічну природу цих домішок у молочному соку, до препарату треба додати кілька крапель йоду. Маленькі кульки смоли забарвляться в золотаво-жовтий колір, а крохмальні зерна - в синій. Молоді крохмальні зерна мають вигляд паличок, у яких пізніше крохмаль починає відкладатись на протилежних кінцях, внаслідок чого крохмальні зерна і мають на кінцях кулясту форму. Біля крохмальних зерен часто можна побачити пластиди, які забарвлюються від йоду в жовтуватий колір. Розглянувши препарат, замалювати.
додати до препарату краплю йоду.
Рис. 55. Поздовжній зріз молочників молочаю:
1 - клітини паренхіми, 2 - молочники, 3 - крохмальні зерна, 4 - цитоплазма
Препарат. Нечленисті молочники в стеблі молочаю (Euphorbia sp.) на поздовжньому зрізі
Поздовжній зріз треба зробити з куска розколотого вздовж навпіл товстого стебла так, шоб захопити кору. Рекомендується зробити кілька зрізів, по можливості довших, і розміщати їх на предметному склі в такому порядку, в якому вони зрізувались. Для кращого диференціювання окремих частин молочників треба
Молочники розкидані серед клітин паренхіми кори. Їх дуже легко впізнати завдяки потовщеним стінкам, які рельєфно виділяються серед тонкостінних паренхімних клітин кори (рис. 55).
Розглядаючи препарат за великого збільшення, можна помітити в молочниках цитоплазму, яка в спиртовому матеріалі перебуває в коагульованому стані і від йоду забарвлюється в жовтуватий колір. У цитоплазмі лежать крохмальні зерна, як це видно і на поперечному зрізі. Частина трубок на препараті розгалужена, але перегородок між окремими розгалуженнями немає. Отже, це одна гігантська, сильно ростуча багатоядерна клітина з цитоплазмою і клітинним соком, який і є молочним соком. Зазвичай молочники закладаються ще в зародку і їхня кількість протягом усього життя рослини залишається незмінною.
Препарат. Членисті молочники в кореневищі чистотілу (Chelidonium majus L.)
Чистотіл - поширена рослина, яку завжди можна мати в свіжому або консервованому стані.
Молочники є у всіх частинах цієї рослини, але найбільш виразні вони в кореневищі. Тому при заготівлі матеріалу треба обов’язково брати і кореневище.
Типову членисту будову можна побачити лише на поздовжньому зрізі, тому роботу з цим об’єктом треба починати з виготовлення поздовжнього зрізу.
Кореневище чистотілу треба розколоти вздовж навпіл, і в зв’язку з тим, що у нього, як і в молочаю, молочники розташовані переважно у корі, зріз треба робити так, щоб обов’язково захопити кору по всій довжині відрізка кореневища. Молочники являють собою ряд циліндричних витягнутих клітин, розташованих вертикально. Поперечні перегородки між клітинами лежать рівно або навскіс і пронизані дуже дрібними порами. Отже, у чистотілу молочник складається з багатьох члеників, які легко розрізнити, особливо там, де діаметр суміжних члеників неоднаковий.
Препарат. Членисті молочники в корені скорцонери іспанської (Scorzonera hispanica L.)
Матеріал для виготовлення препаратів треба готувати заздалегідь, витримуючи його в спирті.
Молочники у скорцонери розташовані в корі, а тому при виготовленні зрізів треба обов’язково захопити кору.
Спочатку треба зробити кілька поперечних зрізів і розглянути їх за великого збільшення.
Молочники розміщені групами за ситоподібними трубками в корі. Стінки молочників потовщені, а їхня порожнина виповнена темним вмістом, який від спирту переходить в коагульований стан. Частина молочників розрізана впоперек і має вигляд кілець, а частина має вигляд поздовжніх відрізків молочника. Така різноманітність пояснюється тим, що молочники тут дуже розгалужені і розташовані у вигляді густої сітки.
Розглянувши молочники на поперечному зрізі і зарисувавши їх, готують новий препарат - поздовжній зріз через корінь. Навіть неозброєним оком видно, як вздовж кореня, серед паренхімних клітин кори, тягнуться поздовжні, щільні тяжі, утворені групами молочників.
Розглядаючи препарат під мікроскопом за малого і великого збільшення, можна помітити, що молочники утворюють густу сітку, яка чітко виділяється на фоні клітин паренхіми кори.
Членисті молочники утворюються з розташованих вертикальними рядами меристематичних клітин, в яких поперечні стінки поступово розчиняються. Утворені клітини потім сильно розростаються, утворюються бічні вирости. Якщо бічні вирости дотикаються один до одного, то перегородка між ними розчиняється, внаслідок чого і утворюється густа сітка молочників. Обробивши препарат хлор-цинк-йодом, можна спостерігати, що стінки молочників забарвились в синьо-фіолетовий колір, отже, вони целюлозні.