БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 6. ОБМІН І ФУНКЦІЇ АМІНОКИСЛОТ. БІОСИНТЕЗ БІЛКА

6.3. Перетравлення білків

6.3.5. Порушення перетравлення білків і транспорт амінокислот

Невелику частину продуктів перетравлення білків становлять негідролізовані короткі пептиди. У деяких людей виникає імунна реакція на вживання білка, що, очевидно, пов'язано зі здатністю до всмоктування таких пептидів. Продукти повністю перетравленого білка (амінокислоти) позбавлені антигенних властивостей і не викликають імунних реакцій.

У новонароджених проникність слизової оболонки кишечнику вища, ніж і дорослих, тому в кров можуть надходити антитіла молозива (секрет молочних залоз, який виділяється в перші дні після пологів, збагачений антитілами й антитоксинами). Процес посилюється дією наявного в молозиві білка - інгібітору трипсину. Протеолітичні ферменти у травних секретах новонароджених мають низьку активність. Наведені механізми зумовлюють усмоктування в кишечнику невеликої кількості нативних білків, достатньої для забезпечення імунної реакції.

Усе більше доказів отримує гіпотеза, згідно з якою під час захворювання целіакії (нетропічної спру) відбувається порушення функціональної активності клітин слизової оболонки кишечнику, де всмоктуються невеликі негідролізовані пептиди. Целіакія характеризується підвищеною чутливістю до глютеїну - білка клейковини зерна злаків, які вживає в їжу людина. Білок токсично діє на слизову оболонку тонкої кишки, що викликає її патологічні зміни й порушення всмоктування. Патогенез захворювання недостатньо зрозумілий.

Таке захворювання, як цистинурія, хвороба Хартнапа та деякі інші виникають унаслідок дефекту переносників нейтральних амінокислот у кишечнику та нирках. Описано вроджену патологію, пов'язану з дефектом ферменту 5-оксопролінази (рис. 6.5, реакція 4). При цьому із сечею виділяється оксопролін. У таких хворих порушені транспорт амінокислот у тканини та їхній метаболізм у клітинах.