Фармакогнозія з основами біохімії рослин - Ковальов В. М. 2004

Спеціальна частина
Біологічно активні харчові добавки
Лікарські рослини та сировині, які використовують у виробництві БАД ТА СХП

Зупинимося на характеристиці хімічного складу найбільш поширених видів лікарської рослинної сировини, що входить до складу вітчизняних та іноземних БАД. Про фармакологічну активність можна довідатися з рекламних проспектів фірм-виробників й розповсюджувачів та з численної літератури, якою забезпечують споживача. а ось про склад інформацію знайти важко. Фахівець повинен бути обізнаний зі складом біологічно активних речовин і передбачати небезпеку, яку потенційно становлять компоненти харчових добавок при безконтрольному застосуванні продукції модної або такої, що активно рекламується.

Полісахариди. Цей клас природних сполук незамінний у біологічно активних харчових добавках завдяки таким властивостям: імуномодулююча, очищувальна (адсорбуюча, радіопротекторна, проносна, відхаркувальна), детоксикаційна, іонообмінна, така, що нормалізує мікрофлору й моторику товстої кишки, постачає мінеральні речовини, у тому числі мікроелементи. Опис більшості видів сировини наведений у відповідному розділі спеціальної частини (алтея, подорожник, мати-й-мачуха, ехінацея. топінамбур, цикорій, пирій, лопух, камеді тощо).

Харчові волокна. До групи волокон, що не засвоюються організмом, належать «сира клітковина» (целюлоза), геміцелюлоза, лігнін.

Висівки зернових є джерелом клітковини. Разом з волокнами, які не ферментуються, висівки містять велику кількість кальцію й фосфору (фітин). Майже 75% усіх біологічно активних компонентів зерна міститься у висівках (близько 60% мінеральних речовин, 50-60% ліпідів та 20% білка від загальної їх кількості в зерні), тому борошно збагачують ними для підвищення його біологічної цінності. Для запобігання механічному ушкодженню слизової оболонки травного каналу висівки грубого помолу подрібнюють, а для покращення смакових якостей до них іноді додають ароматизатори. До полісахаридів, що ферментуються, належать слизи та пектинові речовини. Дані про джерела цих вуглеводів у БАД наведені в табл. 17.

Таблиця 17

ЛРС, яка містять полісахариди і використовується у складі БАД

Рослина

Сировина

Назва

Хімічний склад

Фармакологічна дія

Подорожник блошиний — Plantago psyllium, а пісковий — Р. аrеnаnа, п. овальний —

Р. ovata, п. біліючий — Р. albicans

Род. подорожникові — Plantaginaceae

Насіннєве лушпиння та насіння

Клітковина та слизи (до 16 %). Найбільший вміст слизу має подорожник овальний

Лушпиння — адсорбуюча, детоксикуюча. Насіння — м’яка проносна (подорожник блошиний); насіння подорожника овального менше, ніж інші види, здатне до набухання

Слива домашня — Prunus domestica, с. розчепірена — Prunus divaricata

Род. розові — Rosaceae

Плоди без кісточок

Пектини, інвертний цукор, антоціанідини, флавоноїди, мінеральні речовини та вітаміни

Як у пектину; входить до складу препарату кафіол, що діє послаблююче

Буряк звичайний (столовий) — Beta vulgaris

Род. лободові — Chenopodiaceae

Коренеплоди

Пектини, моно- та олігосахариди, білки, органічні кислоти, мінеральні речовини, беталаїни та бетаїни, вітаміни В,1 В2, B12, РР, фолієва та пантотенова кислоти

Те саме

В’яз (ільм) червоний — Ulmus rubra = U. fulva

Род. в’язові — Ulmaceae

Кора

Слизи та пектинові речовини (поліуроніди), катехіни, флавоноїди, дубильні речовини, тритерпеноїди

Британська трав'яна фармакопея (БТФ) характеризує сировину як пом'якшувальну та поживну

Види роду дивина — Verbascum spp.

Род. ранникові — Scrophulariaceae

Листя д. ведмежої (ведмеже вушко), квітки д. скіпетровидної

Слизи, флавоноїди (похідні флавону й флавонолу), іридоїди (аукубін, каталпол та ін.), стероїди (вербастерин), сапоніни

Відхаркувальна, протизапальна та пом’якшувальна, входять до фармакопей різних країн

Огірочник лікарський (огірочна трава) — Borago officinalis Род. шорстколисті — Boraginaceae

Трава

Слизи (до 30%), вуглеводи, сапоніни, смолисті та дубильні речовини (до 30 %), органічні кислоти, багато солей калію, піролізидинові алкалоїди (близько 0,01 %)

Поліпшує обмін речовий, заспокійлива, легка проносна, відхаркувальна, пом’якшувальна.

Офіціальний засіб у країнах Європи

Фукус пузирчастий — Fucus vesiculosus

Род. фукусові — Fucaceae

Слані

Слизи, камеді (басорин), до 0,9 % органічно пов’язаного йоду, солі брому, калію, заліза та ін.

Входить до ЕТФ як засіб, що регулює функції щитовидної залози, та проти ожиріння

Гарцинія мангустан (ганбурин, гуммігут) — Garcinia mangostana

Род. клузієві — Clusiaceae

Кора

Латекс, який містить камедесмолу гуммігут

Проносна

Ферула смердюча — Ferula foetida

Род. селерові — Apiaceae

Масло-камеде-смола «асса-фотіда» з коренів

Суміш із смоли, камеді та ефірної олії, яка містить вуглеводи, терпеноїди (терпеноїдні кумарини, терпенові спирти та їхні складні ефіри з ароматичними кислотами, сесквітерпенові лактони, дитерпени)

Входила до російських фармакопей I—VII видань, є в БТФ; рекомендується як вітрогінний, спазмолітичний та відхаркувальний засіб

Міра, або коміфора бальзамна — Commiphora opobalsamum

Род. бурсерові — Burseraceae

Застиглий молочний сік «міра»

Камедесмола, яка містить резени, смоляні ефіри, ефірну олію, вуглеводи

Антисептична при запальних процесах ВДШ, ІДКТ та слизових оболонок

Перець кава (перець п’янкий, метистикум) — Piper methysticum

Род. перечні — Piperaceae

Свіжі та сухі кореневища

Камедь, органічні кислоти (молочна та ін.), глікозид іангонін

Лікарське в Європі, входить до БТФ. Напій кава використовують як седативне, протимікробне, присипляюче; відомі йото наркотичні властивості

Евкомія в’язолиста (гутаперчове дерево) — Eucommia ulmoides

Род. евкомієві — Еuсоmmіасеае

Кора

Гутаперча, хлорогенова і кофейна кислоти, аукубін

Гіпотензивна, тонізує печінку й нирки. Класичний засіб китайської медицини

Слід пам’ятати, що харчові волокна виводять з організму метали, і це, безумовно, викликає недостатність окремих елементів. Пшеничні висівки найбільш селективні до сполук цинку, додання до раціону целюлози викликає зниження у крові рівня кальцію, а водорозчинної гуарової камеді — міді й заліза. Вибіркове виведення мікроелементів з організму слід розглядати як негативне явище. Крім того, надмірне вживання людиною харчових волокон призводить до розладу засвоєння білків, жирів та вуглеводів, що пов’язане із сорбцією ними ферментів і вітамінів.

Перелічені в табл. 17 камеді також мають негативні властивості (подразнюючі, блювотні, наркотичні та ін.), оздоровчий вплив справляють малі дози.

Окремо зупинимося на компонентах БАД, які містять різні нутрієнти: вуглеводи, що ферментуються і неферментуються, білки, побудовані з незамінних амінокислот, та комплекс вітамінів і мінеральних речовин.

Зародки пшениці — Embrionis Triticae, пшениця переважно твердих сортів — Triticum durum, род. злакові — Роасеае. Вид ярової літньої пшениці відрізняється головним чином твердим склоподібним ендоспермом. Поширена у східних та південних районах України. До її складу входять білок (до 30 %), жирна олія, що містить ненасичені жирні кислоти (12 %), 12 вітамінів (токоферол, тиамін, каротин, РР, аскорбінова кислота та ін.), незамінні амінокислоти, убіхінон, 21 мікроелемент, серед яких селен. Зародки пшениці рекомендують при підвищених фізичних й розумових навантаженнях, недостатності вітамінів і мікроелементів, неповноцінному харчуванні, вагітності, лактації. Пшеничні зародки виробляються в Україні фірмами, які спеціалізуються на біологічно активних харчових добавках. Їх можуть вживати спортсмени та мешканці екологічно забруднених районів України. З них одержують жирну олію, що характеризується значним вмістом токоферолу і незамінних жирних кислот. Олію використовують окремо або як розчинник для жиророзчинних вітамінів.

Люцерна посівна — Medicago sativa, род. бобові — Fabaceae. Вживають подрібнену траву під назвою «Alfalfa» у капсулах, рідше у суміші з іншою сировиною. Як більшість бобових культур люцерна містить значну кількість білкових і мінеральних речовин, але її особливістю є наявність ізофлавонів і куместролу, які надають продукту специфічних властивостей. Вважають, що люцерна знижує рівень холестерину у крові, діє як анаболік та детоксикант. Рекомендується при фізичному знесиленні, а також атеросклерозі, авітамінозі.

Овес посівний — Avena sativa, род. злакові — Роасеае. У профілактичному харчуванні ослаблених людей добре зарекомендували себе зерно та вівсяні пластівці «Геркулес», які містять білок (до 18 %), багатий на незамінні амінокислоти, вітаміни групи В, філохінони, токофероли, провітамін А, жирну олію, а також флавоноїди (О- і С-глікозиди), стероїдні сапоніни та стероли, мінеральні речовини (фосфор, калій, залізо, кобальт, марганець, цинк, алюміній, бор, йод та ін.). Поряд із цими речовинами на прояв біологічної активності впливає індольний алкалоїд авенін, який діє заспокійливо.

Крім зерна, використовують солому вівса у вигляді настою для ванн, а також свіжу траву із зерном молочно-воскової стиглості, багату на ферменти. Оскільки овес у порівнянні з іншими рослинами містить найбільше цинку, його разом з кремнієвою кислотою застосовують для лікування захворювань шкіри та суглобів. Чай з трави вівса вживають при нервовому виснаженні — на людей похилого віку він діє як тонік.

Ліпіди. У біологічно активних харчових добавках використовують лікувально-профілактичні властивості ненасичених вищих жирних кислот та фосфоліпідів (лецитину), відомості про які викладені у відповідному розділі. Слід звернути увагу на обмежені строки придатності цих речовин і відповідні умови зберігання. Прикладом є олія енотери, яка широко рекламується фірмами, що виробляють харчові добавки.

НАСІННЯ ЕНОТЕРИ — SEMINA OENOTHERAE ОЛІЯ ЕНОТЕРИ — OLEUM ОЕNОТНЕRAЕ

Енотера дворічна — Oenothera biennis L., род. онагрові — Onagraceae

Энотера двулетняя, ослинник, первоцвет вечерний.

Рослину завезено з Північної Америки.

Росте звичайно на піщаних, рідше — глинистих місцях майже по всій території України.

На американському континенті вирощується як технічна культура для одержання олії та прядива; є медоносом.

Насіння містить 15-20% висихаючої жирної олії, у складі якої — олеїнова, лінолева, а- та у-ліноленова кислоти; частка останньої становить 8%. Ця ненасичена кислота з ряду ω-3 жирних кислот є попередником простагландинів.

Вважають, що застосування олії енотери підвищує в організмі рівень простагландину Е1, який регулює артеріальний тиск та рівень холестерину в крові. Таким чином, профілактичне вживания олії попереджає інфаркт міокарда, зменшує передменструальні розлади. Клінічні дослідження підтвердили ефективність олії при лікуванні екземи.

У США та країнах Європи олія енотери дозволена до використання як нутрієнт, бо доза її в желатинових капсулах менша за лікувальну. Внаслідок окислення має малий термін придатності. Її фальсифікують соєвою та сафлоровою оліями (вартість яких менша), бо методи ідентифікації недосконалі. Слід мати на увазі, що це стосується й олії із зародків пшениці, насіння гарбуза, горіха волоського, а також льняної.

Фенольні сполуки. Сировина, що містить фенольні сполуки, звичайно малотоксична, майже завжди відповідає критеріям безпеки. До складу БАД входять вже відомі нам види сировини, які містять прості феноли та їхні похідні: кора верби, листя мучниці, трава буквиці, плоди малини, кошики артишока, кореневища родіоли. З джерел флавоноїдів описані вище трава хвоща, звіробою, листя гінкго, квітки та плоди глоду, корені шоломниці; кумаринів — насіння каштана; антраценпохідних — кора крушини, жостір проносний, листя касії, алое, кореневища видів щавлю; дубильних речовин — плоди чорниці, кореневища гірчака зміїного. Часто використовують адаптогенні та імуностимулюючі властивості коренів елеутерококу та плодів лимонника, які містять лігнани. Відомості про деякі неофіцинальні та екзотичні види сировини, що містять фенольні сполуки та входять до складу БАД, наведені в табл. 18.

Таблиця 18

ЛРС, яка містить фенольні сполуки і використовується у складі БАД

Рослина

Сировина

Назва

Хімічний склад

Фармакологічна дія

Гібіскус, або мальва червона — Hibiscus sabdariffa

Род. мальвові — Malvaceae

Квітки

Антоціанідини, флавоноїди, органічні кислоти (яблучна, лимонна, винна, гібіскова), слизи, пектинові речовини

Входить до складу чаїв та прохолодних напоїв, має м’яку послаблюючу дію

Гречка звичайна — Fagopyrum esculentum

Род. гречкові — Polygonaceae

Трава

Рутин (1-8%) та інші флавоноїди, дубильні речовини, фагопірин

Р-вітамінна, зберігає функціональні властивості судинної системи, попереджає атеросклероз

Золотушник звичайний — Solidago virgaurea

Род. айстрові — Asteraceae

Трава, листа

Флавоноли, поліацетилени, ди- і тритерпеноїди, сапоніни, фенолкарбонові кислоти. У квітках знайдені фітоекдизони

Входить до БТФ як потогінний та діуретичний засіб

Хаменерій (хаменеріон) вузьколисий — Chamerion angustifolioum

Род. онагрові — Onagraceae

Квітки та листя

Флавоноїди: у листі — 3,5 %, у квітках — 4-4,5% (кемпферол, кверцетин, мірицетин), конденсовані дубильні речовини, незамінні амінокислоти

Сурогат чаю. Екстракт діє жовчогінно

Виноград культурний — Vitis vinifera

Род. виноградові — Vitaceae

Насіння, вичавки

Лейкоантоціани з насіння та антоціанідини з вичавок

Антиоксиданта

Види зніту — Epilobium spp.

(Е. palustre)

Род. онагрові — Onagraceae

Трава

Флавоноїди, таніни, ß-ситостерин

Рекомендують при захворюваннях передміхурової залози

Повій китайський — Lycium chinense;

Род. пасльонові — Solanaceae

Плоди

Рутин, бетаїн, аскорбінова кислота

Загальнозміцнююча і тонізуюча (здавна використовується в китайській медицині)

Клопогін смердючий — Cimicifuga racemosa

Род. жовтецеві — Ranunculaceae

Кореневища

Фенольні сполуки, флавоноїди, хромони, дубильні речовини, алкалоїди, тритерпеноїди, сапоніни, смоли

Загальнозміцнювальна, застосовується при менструальних розладах, пов'язаних з клімаксом

Харонга — Harungana madagascariensis

Род. клузієві — Clusiaceae

Кора, листя

Лейкоціанідини, флавоноїди, гіперициноподібні, дубильні речовини

Ефективна тільки у вигляді спиртового екстракту при гострих і хронічних розладах травлення, панкреатиті

Агатосма (баросма) березова, або буко — Agathosma betulina

Род. рутові — Rutaceae

Листя

Фенольний кетон діосфенол, який входить до складу ефірної олії, флавоноїди (діосмин), гіркоти та смолисті речовини

Настій діє діуретично при інфекціях сечових шляхів

Види гірчаку — Polygonum spp.

Род. гречкові - Polygonaceae

Кореневища

Антрахінони, дубильні речовини

Декларується послаблююча активність у БАД

Крушина американська, або каскара — Frangula purshiana

Род. крушинові — Rhamnaceae

Кора

Похідні антрахінону (8-10 %)

Проносна

При тривалому застосуванні продукти, які містять антрахінони, діють негативно. По-перше, з часом настає звикання, а ефект виявляється тільки з підвищенням дози. По-друге, таку сировину заборонено вживати під час менструації, вагітним та жінкам, які годують дитину. Тривалий прийом добавок для зниження ваги, що містять антрахінони. призводить до дефіциту деяких мінеральних речовин, особливо калію.

Іноді у БАД вводять екзотичні рослини або сировину, яка популярна у народній медицині, але недостатньо вивчена науковцями. Це стосується сировини клопогону, харонгі, буко, для яких нема даних щодо фармакологічного підтвердження лікувальних властивостей. Наприклад, препарати клопогону викликали токсичні реакції (брадикардія, тремор, запаморочення).

Моно- та сесквітерпени, іридоїдн, ефірні олії. Іридоїди, сесквітерпеноїди. сесквітерпенові лактони та інші гіркі на смак сполуки використовують у біологічно активних харчових добавках як засоби, що стимулюють та тонізують різні фізіологічні процеси в клітинах та тканинах організму, частіш за все травлення, жовчоутворення та жовчовиділення. Відомості про сировину цих груп, яка використовується в БАД іноземного виробництва, наведені в табл. 19.

Таблиця 19

ЛРС, яка містить моно- та сесквітерпеноїди, ефірні олії і використовується у складі БАД

Рослина

Сировина

Назва

Хімічний склад

Фармакологічна дія

Хрестовий корінь бенедиктинський (бенедикт аптечний, кардобенедикт) — Cnicus benedictus

Род. айстрові — Asteraceae

Листя та пагони

Гіркий глікозид кніцин, ефірна олія, до 8 % таніну, смоли, нікотинамід, поліацетиленові сполуки, флавоноїди

Тонізуюча; поліпшує апетит посилює секрецію шлункового соку, жовчогінна, ефективний при порушеннях травлення. Входить до БТФ

Вербена лікарська — Verbena officinalis

Род. вербенові — Verbenaceae

Трава

Іридоїди (аукубін, вербеналін з токсичними властивостями), слизи, тритерпеноїди, стероїди

Раніше вважалася універсальним засобом від усіх хвороб; посилює дію інших видів ЛРС у зборах. Входить до БТФ

Гарпагофітум розчепірений — Harpagophytum procumbens

Гарпагофітум Зейхера — Harpagophytum zeyheri

Род. кунжутові - Pedaliaceae

Бульби

Іридоїди (гарпагозид), флавоноїди (кемпферол, лютеолін), тритерпенові глікозиди, гавінон (гарпаногвінон) та велика кількість вуглеводів, основним компонентом є трисахарид стахілоза (46%)

Входить до фармакопей європейських країн як «корені гарпагофітума». Лікувальні властивості мають спиртові витяжки.

Використовують як пряність у вигляді чаю під назвою «диявольський кіготь»

Розмарин лікарський — Rosmarinus officinalis

Род. ясноткові — Lamiaceae

Листя та однорічні

пагони

Ефірна олія (1-2 %), дитерпеноїди, флавоноїди, хінони, урсолова та розмаринова кислоти, піролідинові алкалоїди

Антиоксидант, тонізуючий при занепаді сил, протизапальний, жовчогінний засіб. Входить до БТФ та фармакопей різних країн

Гісоп лікарський — Hyssopus officinalis

Род. ясноткові — Lamiaceae

Трава

Ефірна олія, у складі якої монотерпеноїди, стероїди, флавоноїди, фенолкарбонові кислоти, тритерпеноїди (урсолова та бетулінова кислоти, граціолін)

Використовується при захворюваннях ШКТ, а також як відхаркувальний, потогінний, седативний засіб; відома пряність.

Входить до БТФ

Шандра звичайна — Marrubium vulgare

Род. ясноткові — Lamiaceae

Трава

Ефірна олія, гіркі дитерпенові лактони, марубін, премарубін та ін., піролідинові алкалоїди, урсолова кислота, таніни (близько 7 %)

Відхаркувальна, спазмолітична, жовчогінна.

Входить до БТФ та фармакопей різних країн

Шафран посівний — Crocus sativus

Род. півникові — Iridaceae

Приймочки

Монотерпенові та дитерпенові глікозиди (кроцетин і сафрональ), ефірна олія

У гомеопатичних дозах заспокоює, використовують при депресіях; пряність та харчовий барвник

Котяча м’ята справжня — Nepeta cataria

Род ясноткові — Lamiaceae

Трава

Ефірна олія (до 3 %), у складі якої цитраль, іридоїди (непетолактони), сапоніни, кумарини

Ароматична віддушка для чаїв, зборів, коктейлів, має вітрогінні властивості. Комерційна назва Calmint (англ)

Імбир аптечний — Zingiber officinale

Род. імбирні — Zingiberaceae

Кореневища

Ефірна олія (1-3 %), у якій містяться сесквітерпени; пекучого смаку надають смолисті речовини гінгероли (6-8 %)

Покращує травлення, діє вітрогінно, спазмолітично Пряність, входить до БТФ та фармакопеи різних країн

Сасафрас білуватий — Sassafras albidum

Род. лаврові — Lauraceae

Кора коренів

Ефірна олія (5-9 %), у якій переважають сафрол, цитраль, ізохінолінові алкалоїди, смоли, камеді, слизи, лігнани, танін, віск

Діуретична, вітрогінна, потогінна Входить до ЕГФ.

Сафрол — канцероген

Гвоздика запашна — Syzygiium aromaticum

Род. миртові — Mirtaceae

Пуп'янки

(«гвоздика»)

Ефірна олія

(15-22 %), головний компонент — евгенол, є також флавоноїди, дубильні речовини, стероїди

Коригує смак ліків та БАД, збуджує апетит, тонізуюча та вітрогінна Відома пряність

Стиллінгія лісова — Stillingia sylvatica

Род. молочайні — Euphorbiaceae

Корені

Ефірна олія (3-4%), смоли, дубильні речовини (10-12 %)

Тонізуюча та відхаркувальна.

Входить до БТФ

Кубеба, або перець кубебе — Piper cubeba

Род. перцеві — Piperaceae

Недостиглі

плоди

Ефірна олія (ментол, камфора, лімонен, кадінен), лігнани (кубебін), гуміноподібна кислота (14 %)

Ароматична гіркота, стимулює діяльність ШКТ, вітрогінна, відхаркувальна, діуретична Пряність

Турнера крислата (даміана) — Turnera diffusa

Род. турнерові — Turneraceae

Пагони

Ефірна олія (0,5-1 %), смоли, камеді

Сурогат китайського чаю, ароматизатор Входить у БТФ як антидепресант під назвою Turnera, або Damiana aphrodisiaca, традиційно використовується в США для відновлення лібідо у чоловіків

Вживання гіркот монотерпенової природи науково обгрунтоване. На заході популярністю користується «Вербеновий чай», «Вербена». Слід знати, що чаї під цією назвою готують з листя ліппії трилистої (Lippia triphylla), яка відноситься до родини вербенових і містить ефірну олію. У Франції й Швейцарії рослину вирощують, а листки використовують як сурогат звичайного чорного чаю. Вважається, що він справляє зміцнюючу, тонізуючу та сечогінну дію, сприяє зниженню ваги.

Слід пам’ятати, що сировину з великим вмістом ефірної олії неможна вважати зовсім нешкідливою; передозування або тривале застосування (більше місяця) завжди вадить здоров’ю, бо леткі компоненти безпосередньо впливають на ЦНС, можуть викликати головний біль, стан пригнічення. Ефірні олії у великих дозах подразнюють слизові оболонки. Передозування сасафраса веде до подразнення нирок У США контролюється застосування сафролу з сасафраса у косметичній та парфумерній промисловості, а харчове використання заборонено внаслідок його канцерогенної дії.

Тритерпеноїди, сапоніни. Сапоніни у складі біологічно активних харчових добавок забезпечують адаптогенну, седативну, холестеринемічну, очищувальну, протизапальну дію. Для людей похилого віку вводять корені женьшеня, але частіш не далекосхідного, а культивованого в Китаї, Кореї, В’єтнамі, Америці. Для тих, хто страждає на хронічні бронхолегеневі хвороби, розроблені профілактичні добавки з сировиною, яка містить тритерпенові сапоніни (солодка, первоцвіт). Багато інгредієнтів БАД є джерелом стероїдних сапонінів (гуньба сінна, юка, дюскорея). Дані про інші види сировини наведені в табл. 20.

Таблиця 20

ЛРС, яка містить сапоніни і використовується і складі БАД

Рослина


Назва

Хімічний склад

Фармакологічна дія

Стеблелист рутвице-листковий —

Caulophyllum thahctroides

Род. барбарисові — Berbendaceae

Кореневища та корені

Тритерпенові сапоніни (каулозиди), похідні гедерагеніну, алкалоїди (метилцитизин, анагірин та ін.), фітостерини, ефірна олія, яка містить фурфуролi

Спазмолітична при астмі, кишкових кольках, маткових кровотечах Входить до БТФ

Сенега, китятки сенега — Polygala senega Род. китяткові — Polvealaceae

Корені

Тритерпенові сапоніни (1,5-2,5 %)

Відхаркувальна та потогінна Входять до БТФ

Центела азіатська («готу кола», гідрокотиль) — Centelia asiatica (Hydrocotyle asiatica)

Род. селерові — Apiaceae

Трава

Тритерпенові сапоніни, похідні баригенолу (брамозид і брамінозид), поліацетиленові сполуки, ефірна олія (0,1 %), флавоноїди (рутин, кверцетин, кемпферол га ін.), алкалоїди, дубильні речовини

Тонізуюча та стимулююча, покращує обмін речовин, призначають при захворюваннях легень. Входить до БТФ, фармакопеї Індії

Колінсонія канадська (кам’яний корінь) — Collinsonia canadensis Род. Я

сноткові — Lamiaceae

Кореневища з коренями

Сапоніни, органічні кислоти, таніни, вуглеводи, смоли

Сечогінна, літолітична, потогінна. Входить до БТФ

Огірочник лікарський — Borago officinalis

Род. шорстколисті — Boraginaceae

Листя

Сапоніни, вуглеводи, у тому числі слизи (30%); таніни (3%), солі калію, піролізидинові алкалоїди, органічні кислоти (аскорбінова)

Салатна харчова рослина; використовується як компонент прохолодних напоїв

Хамеліріум жовтий — Chamaelirium luteum Род. мелантієві — Melantiaceae

Кореневища

Гіркий глікозид хамелірин (10 %) з сапоніноподібними властивостями, смолоподібна водорозчинна речовина хамеліретин

Входить до БТФ як діуретичний засіб, а також такий, що тонізує мускулатуру матки

Сассапариль (сарсапариль) — Smilax regeln, S. utilis, S. saluberrima

Род. смілаксові — Smilacaceae

Корені

Стероїдні сапоніни, основні — олігозиди парилін і сарсапарилозид (похідні сарсапогеніну)

Діуретичний засіб; рекламують у складі кровоочищувальних чаїв та для хворих на псоріаз

Холодок лікарський — Asparagus officinalis

Род. холодкові — Asparagaceae

Кореневища та корені

Стероїди аcпарагозиди А, В, С та інші (похідні сарсапогеніну), вуглеводи, амінокислоти (аспарагін)

Діуретична, при захворюваннях шлунка. Входить до фармакопей країн Європи й Америки

Діоскорея волохата — Dioscorea villosa («дикий ямс»)

Род. діоскорейні — Dioscoreaceae

Кореневища з коренями

Стероїдні сапоніни

БТФ рекомендує як спазмолітичний та потогінний засіб. Відомі протиатеросклеротичні властивості близьких видів

Слід пам’ятати, що сапоніни у великій кількості подразнюють слизову оболонку шлунка і кишечника, але в складних сумішах (чаях, зборах, порошках) побічна дія не виявляється.

Алкалоїди. Сировина, яка містить значну кількість алкалоїдів, досить рідко входить до складу біологічно активних харчових добавок. Якщо алкалоїди і трапляються, то тільки як другорядні БАР або з розряду малотоксичних (стахідрин, кофеїн, берберин та деякі ін.). Основні рослини, що накопичують кофеїн (кола, падуб, гуарана та ін.), вже описані у відповідному розділі підручника. Це стосується й протоалкалоїдів (перець однорічний, ефедра) та істинних алкалоїдів (пасифлора й лобелія). Відомості про іншу сировину, яка містить алкалоїди і використовується в БАД, наведені в табл. 21.

Таблиця 21

ЛРС, яка містить алкалоїди і використовується у складі БАД

Рослина

Назва

Хімічний склад

Фармакологічна дія

Каперці трав'янисті — Capparis herhacea

Род. каперцеві — Capparidaceae

Корені

Піролідинові алкалоїди (стахідрин і капаридин), глююзиди капаринових флавоноїдів, терпеноїди, смоли

Тонізуюча, анальтезуюча, діуретична

Гідрастіс канадський (жовтокорінь, золота печатка) — Hydrastis canadensis

Род. барбарисові — Berberidaceae

Кореневища і корені

Ізохінолінові алкалоїди (берберин, гідрастин, канадин)

Тонізуюча, гіпотензивна, гемостатична, протизапальна.

Входить до БТФ

Цантоксілум американський —

Zanthoxylum (Xanthoxylum)

americanum

Род. рутові — Rutaceae

Кора, плоди

Алкалоїди групи берберину, гіркі речовини, лігнан азаринін тетрагідрофурофуранового типу; у плодах — ефірна олія

Стимулює кровообіг, потогінна, протиревматична

Лаконос американський — Phytolacca аmеrісаnа

Род. лаконосові — Phytolaccaceae

Свіжі корені та сухе листя

Алкалоїди, ефірна олія, тритерпенові сапоніни

Послаблююча. Входить до БТФ як протиревматичний та протикатаральний засіб

Сосюрея костус — Saussurea costus

Род. айстрові — Asteraceae

Корені

Алкалоїди (сосюрин, куштин), ефірна олія (1-3 %), сесквітерпеноїди

Спазмолітична при розладах ШКТ. Засіб східної медицини

Лігустикум Валліха — Ligusticum wallichii

Род. селерові — Apiaceae

Кореневища

Алкалоїди, ефірна олія, яка містить кнідієвий лактон, фенольні кислоти

Покращує кровообіг, гіпотензивне. Засіб східної медицини

Ункарія павутиниста — Uncaria tomentosa

Род. маренові — Rubiaceae («котячий кіготь»)

Корені, луб

Алкалоїди групи оксііндола (алоізоптероподин, алоптероподин, ізомітрафіллін, хофіллін, ринхофіллін та ін.), лейкоантоціанідини, поліфеноли, терпеноїди

Імуностимулююча, адаптогенна, протизапальна, протиалергійна

Таким чином, ми навели перелік і трактування цінності лікарської рослинної сировини, що не увійшла до курсу фармакогнозії, і деяких субстанцій з неї, які використовують у біологічно активних харчових добавках вітчизняного та іноземного виробництва. Нові наукові дані по-новому висвітлюють їхню безпечність, ефективність та користь і значно відрізняються від матеріалів, що призначені для споживача, а також розповсюджувача цієї продукції. Зрозуміло, у застосуванні лікарських засобів природного походження є рація, але їх слід використовувати для профілактики у стані передхвороби і як допоміжні засоби терапії різних хвороб, але тільки після консультування з лікарем.

БАД і СХП реалізуються через аптечну мережу та спеціалізовані відділи продовольчих магазинів згідно з рекомендаціями МОЗ України. Потенційний споживач повинен знати, що ризиковано вживати неперевірені рослинні препарати, бо деякі з них містять канцерогенні, мутагенні або інші токсичні речовини. Покупцю слід - розповісти, що використання нелікарських засобів, обраних без консультації з фахівцем, може призвести до посилення захворювання, крім того, на вказані на етикетці речовини (здебільшого це провітаміни, вітаміни, мікроелементи, коферменти тощо) нема затверджених методів контролю й стандартів якості, тому з цієї точки зору біологічно активні харчові добавки не відповідають стандартам за вмістом діючих речовин. Досліди американських вчених довели, що вища та необхідна дози, які вказані на упаковці лікарської рослинної сировини, не відповідають експериментально визначеним. Нарешті, курс вживання біологічно активних харчових добавок та затрачені на них кошти можуть бути занадто великими, а користь незначна або непомітна. Таким чином, розважлива людина все підрахує, а потім прийме рішення щодо застосування сумнівних БАД або звернеться за порадою до лікаря-фітотерапевта.