Фізіологія рослин - Мусієнко М.М. 2001
Хімічний та молекулярний склад, структура і функції рослинної клітини
Набухання
Розглядаючи надходження води в клітину, слід враховувати, що поряд з осмотичними силами в клітинах існують сили набухання. Набуханням називають поглинання рідини або пару високомолекулярною речовиною, що супроводжується збільшенням об’єму. Явище набухання обумовлене колоїдними та капілярними ефектами.
В протоплазмі переважає набухання на колоїдальній основі і повязане із здатністю гідрофільних колоїдів притягувати до себе молекули води. Водний потенціал клітини стає більш від’ємним завдяки присутності органічних речовин, які зв’язують воду. Силу набухання визначають терміном «матричний потенціал", який завжди від’ємний (-ψматричний). Отже, водний потенціал протоплазми клітини в такому випадку, включає:
Цікаво відмітити, що у деяких частин рослин поглинання води відбувається виключно шляхом набухання, наприклад, у насіння. Вода в клітину проникає при набуханні шляхом дифузії. Між осмосом та набуханням існує певний паралелізм. Осмотичному тиску відповідає тиск набухання.
При набуханні може виникати тиск в декілька сотень атмосфер. Стан набухання протоплазми має вирішальне значення для інтенсивності всього обміну речовин, так як гідратація протоплазматичних білків необхідна для підтримки ультраструктури та функціональної активності органоїдів.
В клітинній стінці спостерігаються як капілярний ефект (накопичення води між мікрофібрилами та в міжміцелярному просторі) , так і колоїдальний (гідратація полісахаридів, особливо геміцелюлоз):
У вакуолі, як правило, набухаючі речовини відсутні, тому:
Між протоплазмою, клітинною стінкою і вакуолею, після кожної зміни вмісту води зразу ж встановлюється рівновага:
Можливе також надходження води в клітину за допомогою електроосмосу, внаслідок різниці електричних потенціалів, що виникають на різних сторонах мембрани, або шляхом захоплення води клітиною в процесі піноцитозу. Піноцитоз — це упинання поверхневої мембрани всередину, завдяки якому відбувається захоплення краплин рідини.