ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 14. ІНФРАТИП ЩЕЛЕПНОРОТІ (Gnathostomata). НАДКЛАС РИБИ (Pisces)

Цікаво знати, що

- Вислів «німий, як риба» не відповідає дійсності. Риби видають різноманітні звуки, які сприймають особини того ж виду та інших видів, як сигнали певного значення

1. нерестові сигнали — приваблювання особин іншої статі, розпізнавання та стимуляція — виділення статевих продуктів;

2. сигнали попередження та загрози під час захисту відкладеної ікри або охорони своєї території.

Звуки створюються за рахунок: тертя променів плавців, кісток щелеп і зябрової кришки, поясу грудних плавців, або ж плавального міхура та спеціальних м’язів навколо нього.

- Акула без нутрощів не лише нормально плаває, а й кидається на здобич і ковтає її.

- Предком золотої рибки, яку розводять в акваріумах, був сріблястий карась. Золоту рибку було виведено в результаті тривалої селекції у Китаї. Перші згадки про неї датовані першим століттям до н.е.

- У Великобританії працюють фабрики з виробництва одягу зі шкіри риб. Зі шкіри лосося, акул та скатів виробляють паски, сумки, гаманці, портмоне, навіть жакети і спідниці. Одяг і галантерея користуються неабияким попитом. Виробники стверджують: риб’яча шкіра нагадує замшу, дуже міцна і зовсім не пахне рибою.

- Дрібні морські рибки плавають табуном (зграєю), який нагадує краплю води. Чим це можна пояснити? Цим досягається найменший опір середовища існування. Крім того, зграйний спосіб життя дрібних

риб дає ще такі переваги: хижаку набагато важче підійти непоміченим до зграї, ніж до окремої риби; навіть вихопити рибу з граї важче — із безлічі цілей важко вирізнити якусь одну.

- Так звані летючі риби не мають крил. Яким же чином вони літають? Летючі риби, що живуть біля поверхні води у всіх тропічних морях, здатні ненадовго злітати. Вони піднімаються у повітря з допомогою могутнього хвостового плавця. Спочатку риба несеться по поверхні води (швидкість руху 65 км/год), потім сильний удар хвостового плавця піднімає її у повітря. Розпластані величезні грудні плавці підтримують тіло риби як крила літака. Політ риби відбувається тільки завдяки інерції. Інерцією («нерухомість, бездіяльність») називається явище збереження швидкості тіла, коли на нього не діють інші тіла. Звичайна для них дальність польоту — кілька десятків метрів, але іноді вони пролітають до 400 м.

- Чому витягнена з води риба задихається, хоча кисню у повітрі значно більше, ніж у воді? У кров дифундує тільки кисень, розчинений у воді, а на повітрі зяброві пелюстки риби злипаються, що різко зменшує дихальну поверхню.

- У разі загрози з боку хижака місяць-риба перетворюється на колючу кулю. Як це їй вдається? Місяць-риба у разі загрози набирає повітря і пропускає його в кишечник. За рахунок цього вона роздувається, перетворюється на колючу кулю, її густина зменшується. Густина — фізична величина, що дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму. Риба тримається на поверхні води черевцем угору, частина її тіла виступає над водою. У такому стані вона захищена від небезпеки як зверху, так і знизу.

З історії науки

- «Плаценту» акул вперше описав ще Аристотель (IV ст. до н.е.).

Еволюційний процес

- Учені вважають, що прабатьками риб була примітивна бесчерепна тварина — Acrania, яка не дуже нагадувала рибу. У неї не було ні парних плавців, ні справжньої голови й мозку, ні розвинених органів чуття, ні зубів, ні щелеп, ні багато чого іншого, властивого сучасним рибам. Це й не дивно, оскільки в різних варіантах гіпотез предками риб учені називають або кільчастих червів, або членистоногих, або голкошкірих. Відмінність цих гіпотез також не повинна особливо дивувати, оскільки дотепер немає ясності, у якій воді спочатку виникли риби — у морський солоній або в прісній.

- Вважається, що справжні рибоподібні з’явилися близько 440 мільйонів років тому. їхні перші окам’янілі залишки виявлені у відкладаннях кінця ордовика — початку силуру. Вони ще не мали важливої для риб ознаки — щелеп, але вже мали хрящуватий і щільний, у вигляді панцира або дрібних пластинок зовнішній кістяк на передній частині

тіла, лускату хвостову частину, а деякі — і подібність плавців. За сукупністю відомих нам ознак вони одержали назву безщелепних панцирних рибоподібних — Agnatha.

Цікаве про походження назв риб

- Риба окунь — це риба — «окастик», найпомітніше в її зовнішності — великі очі. Назва її утворена від слова око суфіксом -унь, якого вже давно немає серед діючих «живих» суфіксів.

- Акула. Вчені вважають, що ця назва «гієни морської» прийшла дуже давно з древньоскандинавських мов: у норманів ця риба йменувалась «hakkal». У нашій мові це слово одержало закінчення «-а», тому що більшість назв риб мають його: «сьомг-а», «горбуш-а», «щук-а», «тріск-а», «вобл-а», «плітк-а». Можливо, вплив мало й саме слово — «риб-а».

їжте на здоров’я!

- В усі часи без виключення ікра на столі була не лише ознакою достатку господарів, але й одним з найсмачніших та найвишуканіших морських дарів. Відомо, що цей делікатес є надзвичайно корисним для організму людини. Ікринки призначені для розвитку нового організму, а тому містять унікальний набір живильних елементів і біологічно активних речовин. Перш за все це білок, в ікрі його 32 г зі 100, причому засвоюється він дуже швидко, протягом години. А крім того, цей білок складається з повного спектру замінних і незамінних амінокислот. Тому після вживання ікри людина відчуває прилив сил. Тож відновлюйте свої сили за допомогою ікри!