ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ ЩУПАЛЬЦЕВІ (LOPHOPHORATA, АБО TENTACULATA)

ТИП ПЛЕЧОНОГІ (BRACHIOPODA)

Плечоногі (від грец. brachion - плече, podos - нога) - морські донні тварини, що ведуть прикріплений спосіб життя. Описано близько 280 сучасних і більше 10 тис. викопних видів. Зовні брахіоподи нагадують м'якунів - їхнє м'яке тіло розміщене у двостулковій черепашці, тому довгий час їх відносили до м’якунів, і за аналогією з іншими класами цих тварин (Черевоногі, Головоногі) вони дістали назву Плечоногі, проте за будовою вони з м'якунами не мають нічого спільного.

Стулки черепашки у плечоногих вкривають м'яке тіло із черевного та спинного боків (на відміну від м'якунів). Тіло займає лише третину

черепашки, а дві третини, вистелені мантією, - фільтруючий апарат (лофофор), який складається з двох спірально закручених "рук", вкритих численними щупальцями.

Плечоногі - целомічні тварини, відділи целома заходять у руки та мантію. Кишечник петлеподібний. Органи виділення представлені однією або двома парами целомодуктів. Кровоносна система незамкнена, є серце. Функцію органів дихання виконують руки. Нервова система розвинена слабо, є навкологлоткове нервове кільце з гангліями. Спеціальні органи чуття відсутні. Плечоногі переважно є роздільностатевими. Розвиток відбувається з метаморфозом або прямий.

Тип Brachiopoda включає один клас з тією самою назвою.