Психіатрія - Г.Т. Сонник 2003
Загальна психопатологія та симптоматика психічних захворювань
Розлади відчуттів та сприйняття
Всю інформацію із зовнішнього та внутрішнього середовища людина отримує за допомогою процесів сприйняття і відчуття. Це - початковий етап, перший ступінь пізнавальної діяльності людини, чуттєвого пізнавання оточуючої дійсності.
Відчуття - це відображення окремих властивостей предметів і явищ матеріального світу, що безпосередньо впливають на органи відчуттів. Це, філо- і онтогенетично, одна з найбільш ранніх функцій.
Сприйняття - відображення цілісного образу предметів і явищ оточуючого світу, що діють на організм через відчуття. Це активний процес аналізу і синтезу відчуттів шляхом співставлення їх з попереднім досвідом. Наприклад, сприйняття дощу через відчуття вологи і холоду. Невід’ємною умовою нормального сприйняття виступають механізми пам’яті.
Розлади відчуття.
Гіперестезія - підвищення інтенсивності відчуттів. Звичайні подразники - світло, звуки, запахи, дотики здаються надмірно інтенсивними.
Гіпестезія - підвищення порогу чутливості до подразників. Оточуючі предмети втрачають яскравість і чіткість, стають одноманітними, невизначеними. У звуках зникає сила і виразність, у кольорах відтінки.
Анестезія - повна втрата відчуттів, що може виникати як в окремих рецепторах, так і в декількох одразу (глухота і сліпота одночасно). Алгезія - втрата відчуття болю.
Парестезії - відчуття неіснуючого подразника. Наприклад «повзання мурашок по шкірі» при нервовому перенапруженні.
Сінестезії - явища підміни рецептора, які полягають у тому, що зовнішній подразник, який адресований одному аналізатору, викликає одночасно відповідь з іншого або одразу декількох (запахи, звуки фарби "зливаються в одне"). Сінестезії можуть виникати у творчих людей не будучи хворобливою ознакою. Наприклад, відчуття картини, як музики.
Сенестопатії - різноманітні неприємні поліморфні відчуття, що динамічно локалізуються у різних ділянках тіла, внутрішніх органах і мають невизначений (на відміну від вісцеральних галюцинацій) характер. Проявляються відчуттям жару, стягування, перевертання і т.д. Зустрічаються сенестопатії при шизофренії, депресивних станах та деяких видах інтоксикацій. Локалізація їх у порожнині рота може дезорієнтувати лікаря- стоматолога, підштовхнувши його до неправильного діагнозу.
Розлади сприйняття.
І. Порушення сенсорного синтезу (психосенсорні розлади).
Дереалізація - відчудження світосприйняття з втратою орієнтації у часі та просторі. Такі хворі скаржаться на те, що світ змінився, все навколишнє сприймають чужим, мертвим, тьмяним, застиглим, неральним.
З дереалізацією пов’язують відчуття присутності в кімнаті сторонньої людини при наявності критичності до цього, зміни сприйняття плину часу (він то зупиняється, то збігає занадто швидко) та розлади аперцепції - здатності пов’язувати між собою окремі явища.
Мають багато спільного з дереалізацією симптоми, що виникають при поєднанні розладів сприйняття і пам’яті:
Deja-vu - «раніше бачене»;
Jamais vu - «ніколи не бачене»;
Deja entendu - «раніше почуте».
В такому стані незнайомі хворим предмети чи ситуації сприймаються як давно відомі і, навпаки.
А. Ріск (1901) були описані редуплікаційні парамнезії, при яких хворий одні й тіж самі події переживав у різних варіаціях по декілька разів. Це були однакові і одночасно у чомусь відмінні події, обставини, люди.
Деперсоналізація - стан, при якому порушується усвідомлення свого психічного і фізичного «Я», власні думки і дії сприймаються відчуженими від особистості.
Як правило, деперсоналізація розвивається на фоні тих або інших дереалізаційних розладів. Вона може супроводжуватися розладом самоусвідомлення і зміною самооцінки, навіть до повної втрати відчуття власного «Я» і його єдності.
У деяких випадках, в силу відчуженості власних вчинків, думок, почуттів, що сприймається хворими як наслідок якихось сторонніх впливів, мова йде про маячну деперсоналізацію.
Метаморфопсії - порушення зорового сприйняття форми, величини і пропорцій предметів. їх впізнають (на відміну від ілюзій), але сприймають спотворено. Розрізняють:
макропсії - предмети стають величезними;
мікропсії- неприродно зменшеними;
дисмегалопсїї - перекручуються у різних напрямках навколо осі;
порропсії - втрату відчуття перспективи.
Порушення «схеми тіла» - сприйняття свого тіла, як зміненого. Хворому здається, що він став набагато важчим або легшим, зменшився або збільшився, змістилися окремі його частини. Наприклад, голова відокремилась від тулуба, надзвичайно збільшилась або зменшилась.
Агнозія - повна «душевна сліпота», неможливість впізнати та пояснити значення сенсорних відчуттів.
II. Ілюзії.
Ілюзія - хибне сприйняття реально існуючого об’єкту.
За органами відчуттів розрізняють: зорові, слухові, нюхові тактильні та смакові ілюзії, а також ілюзії загального відчуття (становища у просторі).
Частіше за все виділяють такі типи ілюзій: фізичні, фізіологічні, афективні, вербальні та парейдолічні.
Фізичні ілюзії - викликані фізичними властивостями предмету. Наприклад, північне сяйво чи міраж в пустелі.
Фізіологічні ілюзії - їх поява може бути пов’язана з особливостями роботи аналізаторів. Наприклад, при раптовій зупинці потягу здається, що оточуючі предмети ще рухаються. Іноді у психічно хворих можуть виникати думки про спеціальне значення таких явищ.
Ілюзії вербальні - перекручене, хибне сприйняття змісту реальної розмови оточуючих. При цьому питання одного із сторонніх співрозмовників, а також відповіді іншого сприймаються хворим як зовсім інші. У цих розмовах хворому чуються принизливі та образливі зауваження на його адресу, погрози розправи, що викликають у нього страх та тривогу.
Ілюзії афективні - ілюзії, які виникають у стані напруженого чекання, страху, тривожно-пригніченого настрою. При подібних обставинах замість стетоскопу в руках лікаря хворий може побачити ніж чи пістолет, а у шумі вітру дихання настигаючих його переслідувачів.
Ілюзії парейдолічні - спотворене сприйняття, при якому хворий дивлячись, наприклад, на шпалери, килими, ліплення на стелі чи тріщини на стіні сприймає їх як яскраві динамічно мінливі картини, на яких змінюють одне одного фантастичні пейзажі, чудовиська, казкові герої тощо. Такі ілюзії переважно виникають в ініціальних стадіях гострих психозів.
В літературі описана також ілюзія установки, яка виникає при багатократному порівнянні пар предметів. В результаті їхня вага сприймається то більш легкою, то більш важкою в залежності від того у якій послідовності вони чергуються.
Ілюзії слід відрізняти від інтелектуальних висновків (наприклад, гарно оброблене ювеліром скло сприймається як діамант) і функціональних галюцинацій (див. нижче).
III. Галюцинації.
Галюцинації - несправжнє, уявне сприйняття неіснуючих подразників.
Існує декілька класифікацій галюцинацій за різними ознаками.
За ступенем складності.
Прості (елементарні) - до них належать:
✵ акоазми - елементарні слухові галюцинації (шум, тріск);
✵ фотопсії - елементарні зорові галюцинації (спалахи, п’ятна).
Складні - галюцинації з певним змістом, наприклад, музика;
Комбіновані — в яких один об’єкт сприймається декількома аналізаторами.
За аналізаторами.
Зорові (оптичні) - сприйняття неіснуючих зорових образів:
✵ аделоморфні - нечіткі розмиті зорові образи;
✵ мікро- та макроскопічні - зменшені чи збільшені;
✵ поліоптичні - чисельні однакові зорові образи;
✵ аутоскопічні галюцинації - хворий бачить поряд з собою власного двійника;
✵ негативні аутоскопічні - хворий не бачить себе у дзеркалі;
✵ геміаноскопічні - виникають в одній половині поля зору.
Слухові ( вербальні) - сприйняття акустичних образів, голосів, яких насправді не існує. Голоси можуть бути:
✵ коментуючими - коментують вчинки хворого;
✵ імперативними - наказовими, що особливо небезпечно;
✵ контрастуючими (антагоністичними) - діалог голосів, які ведуть суперечку. Зазвичай частина голосів при цьому засуджує хворого, а частина виправдовує;
✵ нейтральними - їх зміст не стосується особи хворого.
Тактильні - відчуття повзання по шкірі або під шкірою якихось істот. До їх числа належать генітальні галюцинації Маніана - хворі відчувають, що їх статевими органами хтось маніпулює, робить непристойні дії тощо.
Нюхові - сприйняття уявних запахів різної інтенсивності і відтінків. Переважно, вони мають неприємний відразливий характер - трупний запах, гниття, запах сірководню.
Смакові - їжа набуває невластивих їй смакових властивостей. Як і при нюхових галюцинаціях, йдеться про відразливі відчуття, які викликають відмову від вживання їжі.
Нюхові та смакові галюцинації є ознакою несприятливого прогнозу при шизофренії.
Вісцеральні - хворий стверджує, що всередині його тіла, частіше за все в животі, знаходяться живі істоти - жаби, змії. Вони можуть ’"пересуватись, повзати» і т.д., викликаючи вкрай неприємні відчуття.
За повнотою розвитку.
Істині галюцинації сприймаються як реальність і мають зовнішню проекцію, виразність та конкретність. Справжні галюцинації частіше виникають при екзогенних психічних захворюваннях.
Псевдогалюцинації переважно супроводжують ендогенні психічні захворювання, характеризуються відсутністю екстрапроекції галюцинаторного образу (наприклад, голос, що чується в голові "внутрішнім вухом", образ, що бачиться "внутрішнім оком") і наділені не стільки тілесністю, скільки образністю, тобто мають суб’єктивний характер.
Диференційна діагностика істинних та псевдогалюцинацій надзвичайно важлива в психіатричній практиці і проводиться за декількома основними ознаками:
1. Критерій проекції. Справжні мають зовнішню, а псевдогалюцинації внутрішню проекцію в межах чуттєвого горизонту.
2. Критерій об’єктивної реальності і чуттєвої яскравості. Справжні галюцинації мають для хворого всі ознаки реального сприйняття і трактуються, як існуючі насправді.
3. Критерій зробленості. Справжні, на відміну від псевдогалюцинацій не переживаються як навіяні, "зроблені» кимось.
4. Критерій актуальності поведінки. При псевдогалюцинаціях поведінка хворих не завжди відповідає їх змістові, є певні елементи розуміння хворобливості свого стану.
5. Критерій соціальної впевненості. При справжніх галюцинаціях хворі впевнені, що люди, які знаходяться поряд, відчувають ті самі переживання.
6. Критерій спрямованості на фізичне і психічне "Я". Справжні галюцинації спрямовані переважно на фізичне "Я", а псевдогалюцинації - на психічне «Я» особи.
7. Критерій залежності від часу доби. Істині галюцинації, як правило, посилюються надвечір, а псевдогалюцинації не мають добових коливань.
За етіопатогенезом.
Афектогенні - виникають одразу після психотравми і відображають її зміст.
Домінантні - виникають через поступове посилення психотравмуючої ситуації, коли певні думки на фоні потужного афекту стають домінантними. Наприклад, при афективному психозі хворий може чути голоси, які під час депресивної фази засуджують його, а під час маніакальної - всіляко звеличують.
Рефлекторні - виникають разом з реальним подразником, але сприймаються в іншому аналізаторі і зникають після припинення дії подразника. Наприклад, хворий під музику бачить сяйво.
Функціональні - реальний і галюцинаторний образи локалізуються в одному аналізаторі (під перестук колес хворий чує голос).
Викликані - симптом Діймана - у хворого надавлюванням на очні яблука можна викликати зорові галюцинації.
Навіяні - симптом Рейхарта - хворий бачить на чистому аркуші паперу малюнки, читає текст.
Особливі види галюцинацій.
Гіпнагогічні - галюцинації, що виникають при засинанні.
Гіпнопомпічні - галюцинації, що спостерігаються при пробудженні.
Галюцинації типу Шарля Боне - виникають в органах відчуттів, на які впливає патологічний процес. Сліпий бачить; глухий чує і т.д.
Екстракампінні - галюцинаторний образ виникає за межами поля зору. Наприклад, хворий твердить, що за його спиною стоїть демон.
Галюциноз - психопатологічний стан, що характеризується постійною наявністю тих, чи інших галюцинацій, частіше - слухових, при збереженні критичного ставлення до них. Галюцинози спостерігаються при алкоголізмі, шизофренії, епілепсії, органічних ураженнях головного мозку.
Педункулярний галюциноз - описаний Lhermitte J., виникає при ураженні середнього мозку в ділянці мозкових ніжок і 4-го шлуночку. При цьому, як правило, надвечір виникають рухливі мікроптичні галюцинації.
Галюциноз Plaut (1913) - один з проявів сифілісу головного мозку, характеризується слуховими галюцинаціями, які супроводжуються критичним ставленням до них з боку хворого.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:
1. Дайте визначення поняття "сприйняття" і "відчуття".
2. Розлади відчуттів. Дайте визначення гіперестезії, гіпостезії та алгезії.
3. Клінічна характеристика сенестопатій.
4. Що таке ілюзія? Яким чином класифікують ілюзії?
5. Дайте визначення галюцинацій.
6. Що таке прості і складні галюцинації?
7. Класифікація галюцинацій за аналізаторами.
8. Диференційна діагностика справжніми і псевдогалюцинацій.
9. Етіопатогенетична класифікація галюцинацій.
10. Що таке галюциноз? Його клінічна характеристика.
11. Які ви знаєте розлади сенсорного синтезу?
12. Дайте визначення поняття "деперсоналізація".
13. Клінічні особливості порушення "схеми тіла".
14. Клінічна характеристика дереалізації.