Ортопедія - Олекса А.П. 2006

Природжені і набуті вади нижньої кінцівки
Порушення осі нижньої кінцівки
Розхитаний колінний суглоб

Релаксація колінного суглоба (relaxatio genus) виникає найчастіше внаслідок перенесеного поліомієліту, рідше після запально-деструктивних змін у відростках стегнової чи великогомілкової кісток, інколи після їх травматичних ушкоджень, ушкоджень відростків або зв'язкового апарату коліна.

Хворі відчувають постійну нестабільність колінного суглоба, особливо при ходінні, внаслідок розхитування в ньому, що різко порушує функцію кінцівки.

При обстеженні виявляють деформацію коліна, у стоячому положенні — порушення осі нижньої кінцівки. Пальпаторно коліно не болюче. Під час визначення амплітуди рухів у коліні виявляють патологічну рухливість у ньому, яка не властива фізіологічній нормі. Найчастіше буває бокова розхитаність, а інколи надмірна рухливість у сагітальній площині, яка зумовлена недостатністю перехрещених зв'язок.

Рентгенологічні зміни залежать від основного причинного фактора. Після перенесених запально-дистрофічних процесів виявляють інконгруентність суглобових поверхонь, нерівномірну розширеність суглобових щілин, інколи наслідки деструкції.

Після поліомієліту, перенесеного у дитинстві, буває згладженість суглобових поверхонь.

Лабораторні дослідження крові і сечі не вказують на будь-які відхилення від норми.

Діагностика розхитаного колінного суглоба ґрунтується на анамнезі і клінічних проявах хвороби.

Лікування хворих полягає у відновленні статико-динамічної функції нижньої кінцівки. У дітей та підлітків застосовують функціональностабілізуючі ортопедичні апарати, особливо у дітей після поліомієліту, коли наявна нестабільність у колінному і гомілковостопному суглобах.

При двобічному поліомієлітичному ураженні нижніх кінцівок інколи виконують на одній нозі артродез колінного суглоба, а на другій застосовують апаратну фіксацію.

Артродез доцільно виконувати у зрілому віці при однобічно розхитаному колінному суглобі у людей фізичної праці, а у інших можна виконати ендопротезування.

Хворі підлягають працевлаштуванню і переведенню на інвалідність.