Спеціальна гістологія та ембріологія: Практикум - В. К. Напханюк 2001

Система органів дихання
Повітроносні шляхи
Трахея

Трахея (trachea) — порожнистий трубчастий орган, який складається з слизової оболонки (tunica mucosa); підслизової основи (tela submucosa); волокнисто-хрящової оболонки (tunica fibrocartilaginea); адвентиційної оболонки (tunica adventitia).

Слизова оболонка вистелена багаторядним призматичним війчастим епітелієм, в якому розрізняють:

— війчасті клітини призматичної форми, які мають на вільній поверхні близько 250 війок (мікрофото 36);

— келихоподібні клітини — одноклітинні ендоепітеліальні залози, що виділяють слизовий секрет, багатий на гіалуронову та сіалову кислоти;

— ендокринні клітини пірамідальної форми, які мають округле ядро та секреторні гранули і виділяють гормони: норадреналін, серотонін і дофамін;

— базальні клітини овальної або трикутної форми, це камбіальні клітини.

Під базальною мембраною епітелію розташовується власна пластинка слизової оболонки, яка складається з пухкої волокнистої неоформленої сполучної тканини, багатої на еластичні волокна.

Підслизова основа трахеї утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною. У ній розміщені змішані білково-слизові залози.

Волокнисто-хрящова оболонка трахеї складається з 16-20 гіалінових хрящових кілець, не замкнених на задній стінці трахеї.

Адвентиційна оболонка утворена пухкою волокнистою неоформленою сполучною тканиною, яка з’єднує цей орган з прилеглими частинами середостіння.

Препарати для вивчення

Препарат 1. Трахея (поперечний розріз) (рис. 61).

Мале збільшення. Розглянути та зарисувати препарат.

При цьому збільшенні знайти основні оболонки, які складають стінку трахеї: слизову, волокнисто-хрящову і зовнішню адвентиційну оболонку, а також підслизову основу.

Велике збільшення. Вивчити багаторядний призматичний війчастий епітелій, власну пластинку слизової оболонки, багату на перерізані поперек еластичні волокна, які мають вигляд сильно заломлюючих світло точок. Звернути увагу на відсутність у стінці трахеї м’язової пластинки слизової оболонки. У підслизовій основі розміщені білково-слизові залози, вивідні протоки яких відкриваються на поверхню слизової оболонки, а також багато еластичних волокон. Адвентиційна оболонка складається з пухкої неоформленої волокнистої сполучної тканини.

Рис. 61. Трахея (поперечний розріз). Забарвлення гематоксилін-еозином. х 140:

1 — багаторядний миготливий епітелій; 2 — підслизова основа трахеї; 3 — охрястя; 4 — волокнисто-хрящова оболонка з гіаліновим хрящем; 5 — адвентиційна оболонка

На рисунку позначити: 1) багаторядний миготливий епітелій; 2) підслизову основу; 3) залози трахеї; 4) охрястя; 5) волокнисто-хрящову оболонку з гіаліновим хрящем; 6) адвентиційну оболонку.