Спеціальна гістологія та ембріологія: Практикум - В. К. Напханюк 2001
Система органів дихання
Повітроносні шляхи
Гортань
Гортань (larynx) — орган повітроносного відділу системи органів дихання, який бере участь не тільки в проведенні повітря, але і в звукоутворенні.
Гортань має три оболонки: 1) слизову (tunica mucosa); 2) іброзно-хрящову (tunica fibrocartilaginea); 3) адвентиційну (tunica adventitia).
Слизова оболонка, за винятком голосових зв’язок, вистелена багаторядним війчастим епітелієм. Власна пластинка слизової оболонки представлена пухкою волокнистою сполучною тканиною і містить численні еластичні волокна, розміщені хаотично. На передній поверхні у власній пластинці слизової оболонки гортані містяться змішані білково-слизові залози (gll. mixteae seromucosae). У середній частині гортані є складки слизової оболонки, які утворюють справжні і несправжні голосові зв’язки. Складки вкриті багатошаровим плоским епітелієм.
Фіброзно-хрящова оболонка представлена гіаліновими й еластичними хрящами, які оточені щільною волокнистою сполучною тканиною.
Адвентиційна оболонка утворена колагеновою сполучною тканиною, що містить велику кількість колагенових волокон.
Гортань відокремлена від глотки надгортанником, основу якого складає еластичний хрящ. На обох поверхнях надгортанника слизова оболонка вкрита багатошаровим плоским епітелієм. Власна пластинка слизової оболонки надгортанника на його передній поверхні утворює значну кількість сосочків, які вростають в епітелій сосочків; на задній поверхні вони короткі, а епітелій більш низький.