Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

М'язи частин тіла
М'язи голови

М'язи голови (мал. 12) поділяють на м'язи склепіння черепа і м'язи обличчя, які, в свою чергу, діляться на мімічні та жувальні.

Мімічні м'язи це тонкі й дрібні м'язові пучки, які групуються навколо природних отворів: рота. носа, щілини ока та вуха. Вони беруть участь у замиканні або розширенні тих отворів. Мімічні м'язи на відміну від скелетних не мають двох прикріплень на кістках, а одним кінцем вплітаються у шкіру або слизову оболонку. При скороченні ці м'язи викликають складні виразні рухи шкіри (міміку), що відображають внутрішній стан. Крім того, мімічні м'язи беруть участь у мові, жуванні тощо. Розрізняють такі мімічні м'язи: коловий м'яз ока. м'яз-зморщувач брови, носовий м'яз, м'яз-опускач перегородки носа, коловий м'яз рота, м'язи-опускачі кута рота, нижньої губи, підборідний, щічний м’язи, м'яз-підіймач верхньої губи. малий та великий виличні м'язи, м'яз сміху, передній, задній та верхній вушні м'язи та ін.

Жувальні м'язи починаються на кістках мозкового черепа і прикріпляються до нижньої щелепи. Вони забезпечують різноманітні рухи в скронево-нижньощелепному суглобі під час жування, ковтання, при розбірливій мові. До жувальних м'язів лиця належать жувальний, скроневий, медіальний та латеральний крилоподібні м'язи.

М'язи склепіння черепа. Склепіння черепа покрите тонким надчерепним м'язом, в якому розрізняють такі частини: потилично-лобовий м'яз; сухожилковий шолом (надчерепний апоневроз), скронево-тім'яний м'яз. Потилично-лобовий м'яз має лобове та потиличне черевця. Які переходять у сухожилковий шолом, що щільно зрошений зі шкірою та м’яко - з окістям кісток черепа. Ці м'язи зміщують шкіру склепіння черепа, піднімають брови та розширюють щілину ока.

Max. 12. Г. Баммес. М’язи голови.

1 - лобове черевце потилично-лобового м’яза;

2 - скроневий м’яз; 3 — перенісся;

4 - коловий м'яз ока; 5 - носовий м’яз;

6 - підіймач верхньої губи та крила носа; 7 - м'яз-підіймач верхньої губи.

8 - малий виличний м’яз; 9 - коловий м’яз рота.

10 - великий виличний м’яз; 11 - м'яз сміху;

12 - чотирикутний м'яз нижньої губи (пускач);

13 - м’яз підборіддя; 14 - трикутний м’яз рота;

15 - жувальний м’яз; 16 - потиличне черевце потилично-лобового м’яза;

17 - сухожилковий шолом; 18 - щічний м’яз;

19 - зморщувальний м’яз