Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

М'язи частин тіла
Око

Око складається із очного яблука і допоміжних органів, які оточують його.

Очне яблуко розмішене в очній орбіті (ямці). Його стінку утворюють гри оболонки. Зовнішня оболонка - фіброзна. У ній розрізняють велику задню частину - склеру і меншу передню частину - прозору рогівку. Передня поверхня рогівки опукла, задня - увігнута. Рогівка вставлена у передній відділ склери.

У середній судинній оболонці є три ділянки: райдужка, війкове тіло та власне судинна оболонка. Райдужка - тонка пластинка, з отвором у центрі, який називається зіницею. Райдужка містить пігмент, який визначає колір очей, та два непосмутованих м'язи, які змінюють величину отвору Війкове тіло лежить за райдужкою. Більшу частину його становить війковий м'яз.

Внутрішня оболонка очного яблука - сітківка. Вона покриває внутрішню поверхню судинної оболонки і поділяється на три частини: зорову, війкову та райдужну.

Maл. 13. Рельєф ока

Мал. 14. Г. Баммес Око:

1 - слізне м’ясце; 2 - межа колового м’яза;

3 - нижня частина нижньої повіки;

4 - нижня повіка; 5 - нижня повіка;

6 — вії; 7 - верхня повіка;

8 - виступ верхньої повіки.

Мал. 15. Г.Баммес. Замальовки ока

До складу внутрішнього ядра очного яблука входять кришталик, склоподібне тіло та водяниста волога, яка наповнює передню та задню камери ока, що розмішені спереду між рогівкою, райдужкою і кришталиком, ззаду - між райдужною, кришталиком та війковим тілом.

Кришталик має форму двоопуклої лінзи, яка заломлює промені світла розміщена у виїмці склистого тіла позаду райдужки.

Склисте тіло - прозора безструктурна дриглиста маса, яка заповнює більшу частину порожнини очного яблука.

До додаткових органів ока належать повіки, сполучна оболонка, слізний апарат і м'язи очного яблука. М'язи очного яблука забезпечують координовані рухи ока і представлені довільними м'язами.

Повіки - це склалки шкіри, що закривають та захищають передню частину ока. Вони дозують силу світлового подразнення, а також захищають око від висихання.

Сполучна оболонка, або кон'юнктива має рожевий колір і покриває задню поверхню повік та передню поверхню очного яблука, за винятком рогівки.

Оптична система ока складається із рогівки, водянистої вологи передньої камери, кришталика та скловидного тіла. Ці структури вбирають світлові промені й забезпечують відображення предметів на сітківці у зменшеному вигляді. Хід променів залежить від показників заломлення та радіуса кривизни оптичної системи.

Мал. 16. Замальовки ока