БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 15. ІНТЕГРАЦІЯ МЕТАБОЛІЧНИХ ШЛЯХІВ. ГОРМОНИ

15.3.Механізми функціонування ендокринної системи

Синтез і секреція гормонів стимулюються зовнішніми і внутрішніми сигналами, які надходять із ЦНС (рис. 15.4, 1). Ці сигнали по нервових зв'язках надходять у гіпоталамус (рис. 15.4, 2), який є вищим ендокринним органом. У його ядрах синтезуються гормони, що регулюють функцію передньої частки гіпофіза, - рилізинг-фактори, або ліберини і статини.

Ліберини і статини транспортуються кров'ю в передню частку гіпофіза, де відповідно стимулюють або гальмують синтез троп- них гормонів аденогіпофіза (рис. 15.4, 3). Тропні гормони гіпофіза стимулюють синтез і секрецію гормонів периферичних ендокринних залоз (рис. 15.4, 4), які надходять у загальний кровотік та в клітини або органи-мішені (рис. 15.4, 5). Деякі гіпоталамічні гормони зберігаються в задній частці гіпофіза, а потім надходять у кров (вазопресин, окситоцин).

image759

Рис. 15.4. Механізм функціонування ендокринної системи

Зміна концентрації метаболітів у клітинах-мішенях за механізмом від'ємного зворотного зв'язку може пригнічувати синтез гормонів, діючи або на ендокринні залози, або на гіпоталамус (рис. 15.4, б); синтез і секреція тропних гормонів пригнічується чи стимулюється гормонами периферичних залоз. За таким механізмом регулюються функції щитоподібної залози, надниркових та статевих залоз.

Незалежно від гіпоталамо-гіпофізарної системи функціонують паращитоподібні залози, С-клітини щитоподібної залози, острівці Лангерганса підшлункової залози, мозковий шар надниркових залоз.