БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 8. ВІТАМІНИ

8.2.Жиророзчинні вітаміни

8.2.5.Вітаміни групи K

Будова й фізико-хімічні властивості. Вітаміни групи К - це загальна назва групи речовин, яка включає філохінон і споріднені сполуки з модифікованим бічним ланцюгом (рис. 8.7). Тваринні тканини здатні синтезувати ізопренові ланцюги, однак не синтезують 1,4-нафтохінон.

image445

Рис. 8.7. Вітамін K1

Вітамін К1 (філохінон) - це світло-жовта рідина, нестійка при опроміненні та при нагріванні в лужному середовищі, яка синтезується в рослинах. К2 - менахінон - кристалічна речовина жовтого кольору, що синтезується мікроорганізмами, зокрема мікрофлорою кишечнику людини. Вітамін К2 представлений декількома формами, які відрізняються довжиною бічного ізопренового ланцюга. Крім природних вітамінів відомі також синтетичні похідні нафтохінону, що мають біологічну активність. У 1943 р. було синтезоване дисульфідне похідне - вікасол. Він використовується в медичній практиці як водорозчинний замінник вітаміну К.

Біохімічні функції. Вітамін К бере участь у γ-карбоксилюванні залишків глутамінової кислоти в молекулі неактивних попередників факторів згортання крові: протромбіну, проконвертину, фактору Крістмаса, фактора Стюарта, що важливо для нормалізації процесу згортання крові. Утворена таким чином γ-карбоксиглутамінова кислота здатна зв'язувати Са2+, що необхідно для згортання крові (рис. 8.8). Процес інгібується антагоністами вітаміну К, наприклад похідними кумарину, які застосовують як один із методів лікування тромбозів.

Рис. 8.8. Реакція карбоксилювання за участю вітаміну K

Крім того, вітамін К бере участь у карбоксилюванні залишків глютамінової кислоти в остеокальцині - одному з основних білків кісткової тканини, що зв'язує кальцій.

Потреба у вітаміні й поширення у природі. Недостатнє надходження вітаміну К викликає підшкірні та внукрішньом'я- зові крововиливи, що виникають у результаті зниження швидкості згортання крові. При К-авітамінозі знижується вміст протромбіну в крові. Але недостатність вітаміну спостерігається досить рідко, оскільки він виробляється мікрофлорою кишечнику. Гіпо- та авітамінози виникають також при порушенні всмоктування ліпідів у кишечнику.

Багато вітаміну міститься в зеленій частині рослин: шпинаті, капусті, кропиві, томатах. Накопичується вітамін К і в печінці тварин. Чітко визначити добову потребу важко. Зазвичай вона становить 1-2 мг.

Таблиця 8.1

Жиророзчинні вітаміни

Назва

Добова

потреба

Біологічна дія

Ознаки авітамінозу

А - ретинол

1-2,5 мг

Участь в акті зору, регуляція процесів росту та диференціювання клітин.

Куряча сліпота, ксерофта льмія, кератомаляція, затримка росту.

D - кальциферол

12-25 мкг

Регуляція обміну кальцію і фосфатів.

Рахіт у дітей.

Е - токоферол

5-15 мг

Антиоксидант, перешкоджає окисненню ненасичених жирних кислот біомембран.

М'язова дистрофія, порушення ембріогенезу та дегенеративні зміни репродуктивних органів у піддослідних тварин.

К - нафтохінон

1-2 мг

Участь в активації факторів згортання крові.

Кровотечі, порушення згортання крові.