Психіатрія - Г.Т. Сонник 2003

Передмова

Сонник Григорій Трохимович

Доктор медичних наук, професор кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Української медичної стоматологічної академії, академік Нью-Йоркської академії наук та Української академії сексологічних досліджень.

Закінчив Вінницький медичний інститут. Автор понад 200 наукових праць, у тому числі трьох монографій і семи збірників по психіатрії. Співавтор підручника по психіатрії для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, «Тлумачного словника психіатричних термінів». Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України та медаллю «За доблесный труд», почесним дипломом та срібною медаллю за досягнення у психіатрії у XX сторіччі (Кембріджський біографічний центр, Англія), знаком «відмінник освіти України», почесними грамотами МОЗ України і обласної Ради народних депутатів, Лауреат премії імені академіка В.П. Протопопова. Автор патенту України «Електропровідний адгезив». Занесений в книжку «Національний довідник. Медична еліта України».

Напрєєнко Олександр Костянтинович

Доктор медичних наук, професор.

У 1973 р. закінчив Київський медичний інститут ім. О.О. Богомольця. Завідувач кафедри психіатрії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, головний психіатр Міністерства охорони здоров’я України.

Крім досліджень традиційних проблем вітчизняної психіатрії, наркології, психотерапії та організації охорони здоров’я, одним із перших став розвивати в Україні психосоматичну медицину, екстремальну психіатрію, груповий психоаналіз та інші особистісно орієнтовані лікувально-діагностичні підходи. Співзасновник пріоритетного напрямку клінічної психіатрії, пов’язаного з радіаційним опроміненням та іншими несприятливими впливами зовнішнього середовища (екологічна психіатрія). Автор понад 200 наукових праць, які видані у 11 країнах світу, у тому числі 13 монографій, підручників, навчальних та клінічних посібників.

Брав активну участь у розробці першого Закону України «Про психіатричну допомогу», низки директивних документів спрямованих на його практичну реалізацію. Значну увагу надає підготовці кандидатів та докторів медичних наук, роботі в наукових часописах.

Член Ради Всесвітньої асоціації екстремальної психіатрії, президії правління Товариства невропатологів, психіатрів та наркологів України, голова Київського регіонального товариства психіатрів, наркологів і медичних психологів.

Скрипніков Андрій Миколайович

Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Української медичної стоматологічної академії. Закінчив Полтавський державний медичний стоматологічний інститут. Автор понад 60 наукових праць, у тому числі однієї монографії та трьох навчально-методичних посібників. Нагороджений Почесною Грамотою МОЗ України та відзнакою «Відмінник вищої школи».

Програма психіатричної підготовки студентів стоматологічного факультету передбачає вивчення етіології, патогенезу та клініки психічних захворювань а також розладів при соматичних захворюваннях, навчання їх навичкам діагностики і лікування. Вивченню психіатрії на стоматологічних факультетах медичних вузів відводиться значно менше часу, ніж на медичних. Але студенти за цей короткий проміжок часу повинні ознайомитися з питаннями загальної та клінічної психіатрії, навчитися діагностиці поширених симптомів та синдромів при психічних захворюваннях та навичкам їх лікування.

Підручник для студентів-стоматологів, природно, відрізняється від підручників з психіатрії для студентів медичних факультетів. Багаторічний досвід викладання психіатрії студентам-стоматологам дозволив нам, згідно програми, зменшити обсяг та конкретизувати викладення матеріалу і зробити спробу наблизити зміст підручника до сучасного рівня знань. Автори розглядали основи клінічних розладів психічної діяльності, їх патогенез та методи лікування, а також профілактику з урахуванням досягнень психіатрії та суміжних з нею дисциплін.

Із загальної кількості психічних захворювань відібрані головні, знання яких має безумовне значення для практичної діяльності лікаря-стоматолога та формування його клінічного світогляду.

Лікарю-стоматологу на практиці нерідко доводиться зустрічатися з різними психічними розладами, мати уявлення про які можна тільки при достатній підготовці з психіатрії. Питання загальної психіатрії у підручникові висвітлюються разом з питаннями медичної психології, що надає можливість студентам стоматологічного факультету набути клінічного уявлення про хворобливий процес та встановити безпомилковий діагноз.

Особливу увагу в розділі загальної психопатології приділено ролі негативних емоцій при розвитку синдрому дисморфофобії у осіб з різними дефектами обличчя, неприємним запахом з ротової порожнини і т. ін., через те, що з такими хворобливими проявами нерідко доводиться мати справу лікарю-стоматологу.

Питання загальної психіатрії висвітлюються в поєднанні з питаннями медичної психології. До підручника включені основні дані про психогігієну, психопрофілактику та психотерапію психічних розладів.

В розділі, який присвячений клінічній психіатрії розглядаються найбільш поширені психічні захворювання, загальні відомості, що необхідні лікарю будь-якого профілю. Особливо детально розглядаються питання аномалій розвитку характеру та психічних реакцій у осіб з природженими та набутими дефектами обличчя та щелеп. Детально розглядаються особливості перебігу та розвитку синдрому дисморфоманії при шизофренії. Ці питання недостатньо висвітлені в існуючих підручниках з психіатрії, в той час як знання їх необхідне лікарям-стоматологам.

Вивчення психічних реакцій у осіб з різними дефектами обличчя та щелеп, зубних рядів, прикусу і т. ін., особливо динаміки їх розвитку з простеженням етапів формування особистісних змін, характеризують собою нову по суті, ще мало вивчену галузь медичної психології та психіатрії. Підвищення кваліфікації стоматологів в галузі психіатрії допоможе в ранній, вірній постановці діагнозу, та своєчасному проведення необхідного лікування.

Як доповнення до підручника додається тлумачний словник психіатричних термінів.