Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Пухлиноподібні захворювання та пухлини кісток
До пухлиноподібних захворювань кісток відносять хворобу Олльє, хворобу Педжета, фіброзну дисплазію, кісти кісток, кісткові і кістково-хрящові екзостози, про що детальніше описано у відповідних розділах, тому зупинятись на них не будемо.
Пухлини були відомі людству давно, але тільки з розвитком патологічної анатомії, гістології і особливо рентгенології пухлини кісток були виділені в окремий розділ онкоостеології.
У 1920 році Годмен (Godman) попросив лікарів США надіслати йому ретгенограми пухлин і, зібравши великий рентгенологічний матеріал про пухлини кісток і створивши ініціативну групу вчених, він уперше систематизував і класифікував пухлини у 1922 році.
Пухлини — це новоутвори, які виникають з клітин структурних елементів кістки як органа (окістя, ендоста, кісткового мозку, хряща, судин тощо). Щоб включити пухлину у певну групу, потрібно, щоб співпадали її клінічний, рентгенологічний та гістологічний діагнози.
Частіше доводиться зустрічати хворих на доброякісні пухлини і пухлиноподібні захворювання кісток і досить рідко — на злоякісні пухлини, які становлять лише 0,2 % від усіх злоякісних новоутворів.
Є багато класифікацій пухлин. Більшість з них ґрунтується на поділі пухлин за тканинним походженням і гістологічною структурою.
Пухлини кісток можуть бути первинні і вторинні, доброякісні і злоякісні. В окрему групу виділяють пограничні процеси у кістках, з яких можуть виникати вторинні злоякісні пухлини та пухлиноподібні захворювання (кістково-хрящові екзостози, фіброзна дисплазія, хвороба Педжета, Олльє, еозинофільна гранульома тощо).
У 1983 році декількома медичними центрами США була запропонована одна з багатьох гістологічних класифікацій пухлин та пухлиноподібних захворювань кістково- суглобової системи, яка знайшла широке застосування серед лікарів більшості країн світу (табл. 15).
В Україні користуються Міжнародною гістологічною класифікацією пухлин (МГКП), яка була запропонована ВООЗ ще у 50-і роки минулого сторіччя. У 1994 році Всесвітня організація охорони здоров'я запропонувала друге, доповнене та дещо змінене видання МГКП, в якому від першого видання залишилось близько 80 % усіх форм пухлин.
Друге видання МГКП складається з дев'яти основних розділів:
1) кісткові (кісткоутворюючі) пухлини;
2) хрящові (кісткоутворюючі) пухлини;
3) гігантоклітинна пухлина (остеокластома);
4) кістковомозкові (крутлоклітинні) пухлини;
5) судинні пухлини;
6) інші сполучнотканинні пухлини;
7) інші пухлини;
8) некласифіковані пухлини;
9) пухлиноподібні захворювання.