Ортопедія - Олекса А.П. 2006

Остеомієліт
Остеомієліт Літре

Альбумінозний остеомієліт називають за автором, який вперше його описав. Ця форма остеомієліту надзвичайно рідко зустрічається і найчастіше локалізується періостально у стегновій або великогомілковій кістці. Хворі звертаються за допомогою до лікаря у зв'язку з відчуттям болю невизначеного характеру і пастозності м'яких тканин над ділянкою ураженої кістки, що добре видно на гомілці. Шкіра зберігає нормальний колір. Пальпаторно інколи можна виявити майже неболючу флюктуацію. Лабораторні дослідження крові, як правило, вказують на відхилення від нормальних показників.

Рентгенологічно майже ніколи не виявляють патологічних змін у кістці, оскільки процес проходить під окістям. Окістя відшаровується від кістки своєрідним серозним клейким і тягучим ексудатом, який багатий альбумінами.

Діагноз, як правило, уточнюють під час операції.

За довголітню клінічну практику нам довелось оперувати лише одного хворого з альбумінозним остеомієлітом великогомілкової кістки.

Після лінійного розтину по planum tibiae з-під нього виділився майже прозорий, клейкий, тягучий ексудат у невеликій кількості, який було взято на бактеріологічний посів і цитологію. Окістя було відшароване ексудатом на протязі б см. На planum os tibiae видно неглибокі (до 1-2 мм) рівчаки у кортикальному шарі, нерівні і розгалужені у різних напрямках. Для кращого доступу до кістки періост розтято впоперек і відведено. Гострим остеотомом збито уражену поверхню кортикального шару в межах здорової кістки. Поверхню кістки і періост повторно промито розчином фурациліну 1:5000 і осушено. Періост адаптовано і рану пошарово зашито. Протягом тижня після операції хворий отримував антибіотикотерапію.

При бактеріологічному дослідженні мікрофлори не було висіяно, цитологічно, крім поодиноких лейкоцитів, інших клітинних елементів не виявлено.

Післяопераційна рана загоїлась первинним натягом. Хворий був задоволений лікуванням і протягом 10 років спостереження вважав себе здоровим.