Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Деформації грудної клітки
Крилоподібна лопатка
Крилоподібна лопатка (scapula alata) найчастіше є природженою патологією, часто поєднується з високим стоянням лопатки і полягає у випинанні її присереднього краю внаслідок повороту довкола її поздовжньої осі.
Лопатка набуває крилоподібної форми внаслідок паралічу (будь-якого генезу) м'язів, що іннервуються довгим грудним нервом (n.thoracalis longus), і при м'язовій дистрофії (міопатії). Парез чи параліч лопаткових м'язів, особливо переднього зубчастого (m.serratus ant.), спричинює крилоподібне положення лопатки і порушення функції плечового суглоба. Хворий при цьому не може відвести і підняти руку. При спробі це зробити присередній край лопатки ще більше відходить від грудної клітки і чіткіше випинається, лопатка розміщується майже у сагітальній площині.
Хворі скаржаться на обмеження функції і слабкість верхньої кінцівки, що часто зумовлює непрацездатність, навіть інвалідність.
Діагноз ґрунтується на даних анамнезу (природжена патологія, перенесена травма, запальний процес, поліомієліт тощо) і об'єктивного обстеження хворого (ортопедом, невропатологом, іншими спеціалістами).
Лікування. Будь-яке консервативне лікування хворого не ефективне. Враховуючи те, що основні рухи верхньою кінцівкою (відведення і згинання) різко обмежені внаслідок відсутності нормального стабільного положення лопатки, лише оперативно можна до певної міри допомогти хворому.
Операція полягає у фіксації лопатки до грудної клітки чи хребта. Досить надійною є операція, запропонована Кусліком М.І. (1951), яку виконують і тепер.
Техніка операції. Під наркозом проводять лінійний розтин тканин у проекції присередньонижнього кута лопатки. Цей кут лопатки переміщують у нормальне положення і вирішують, наскільки є розтягнутим ромбоподібний м'яз і чи є потреба його укорочувати. Потім у нижньому куті лопатки роблять отвір, через який проводять лавсанову стрічку (Куслік М.І. — шовкову грубу нитку) і за її допомогою фіксують лопатку до сьомого ребра (на рівні здорової лопатки). Куслік М.І. пришивав скелетований нижній кут лопатки до розщепленого ребра (кістковопластична операція).
Після зашивання рани накладають асептичну пов'язку і фіксують руку, відведену до 60", гіпсовою шиною на клиноподібній подушці. Через три тижні проводять реабілітаційне лікування.