Ортопедія - Олекса А.П. 2006

Деформації грудної клітки
Курячоподібна грудна клітка

Курячоподібна грудна клітка (pectus curinatum) може бути природженою або набутою вадою (мал. 242). У клінічній практиці найчастіше трапляється набута курячоподібна грудна клітка, внаслідок перенесеного рахіту або туберкульозного ураження грудних хребців. Природжена випуклість груднини виникає внаслідок порушення ембріонального розвитку. Буває, що додатковий сегмент груднини сприяє її випинанню вперед.

Курячоподібна грудна клітка клінічно проявляється гострою випуклістю нижньої частини грудини і ребер, які з'єднуються з нею спереду у вигляді виступаючого гребеня. Верхівка гребеня знаходиться збоку безпосередньо біля груднини. Ребра у цій ділянці відносно груднини знаходяться під гострим кутом, а бокові ділянки грудної клітки видаються вдавленими. Така деформація нагадує човен, перевернутий дном допереду.

Мал. 242. Курячоподібна грудна клітка клінічно.

Ключиці знаходяться не у фронтальній площині, а лежать косо, стернальний кінець переміщується вперед за грудниною. Лопатки притиснуті до грудної клітки.

Можна бачити рахітичні наслідки на ребрах, епіфізах довгих кісток, краніотабес, а при курячоподібній грудній клітці внаслідок туберкульозного спондиліту виявляють горб і деструкцію з компресією тіл хребців.

Слід відзначити, що при рахіті з ростом дитини деформація грудної клітки прогресує, а коли дитину лікують апаратом, що тисне на груднину, то вона поступово зменшується і навіть може щезати. У той час деформація, що виникла при туберкульозному спондиліті, може залишитися на все життя. Тому важливо запобігти виникненню деформації правильним лікуванням спондиліту.

Дітям із курячоподібною грудною кліткою, крім лікування основного захворювання, призначають гімнастичні вправи (дихальну ЛФК), під час яких стискають грудну клітку в напрямі хребта, масаж м'язів, а також стискаючі в цьому напрямі півкорсети або пелоти, що натискають на виступ груднини тощо. Дуже допомагає лежання на грудях із піднятими ногами, тому таке положення доцільно застосовувати декілька разів на день.

Оперативне лікування полягає в резекції ребер та їхніх хрящів, але його проводять надзвичайно рідко, тому що не буває значних деформацій, які б порушували функцію органів грудної клітки.