Анатомія людини - Г. І. Коляденко 2009

Опорно-руховий апарат
Скелет тулуба
Онтогенез хребетного стовпа

В онтогенезі розвиток скелета починається з хорди, навколо якої скупчується мезодерма, що закладається метамерно. Пізніше з мезодерми утворюються соміти, які в свою чергу поділяються на дерматоми, міотоми й склеротоми. Останні розташовані ближче до хорди. Спочатку з них утворюються хрящові хребці, які поступово перетворюються на кісткову тканину. В процесі розвитку людини хорда зникає, її залишки можна знайти лише в центрі міжхребцевих дисків у вигляді драглистого ядра.

Окостеніння хребців починається на другому місяці внутрішньоугробного розвитку. Спочатку з’являються три ядра окостеніння - одне в тілі, два інших — у дузі хребця. Протягом першого року життя дитини відбувається з’єднання ядер окостеніння дуги, на третьому році, а то й пізніше дуга з’єднується з тілом хребця. У зв’язку з тим, що у дітей міжхребцеві диски значно товщі, ніж у дорослих, хребет у них гнучкіший, еластичніший, але не такий міцний і не може довго тримати масу тіла. В основному у дітей навантаження припадає на ті м’язи, які швидко стомлюються, а тому вони не можуть довго бути в одному положенні. У зв’язку з цим дітям слід частіше відпочивати, а також змінювати положення тіла (періодично робити фізичні вправи на фізкультхвилинках). З віком спостерігаються зміни в скелеті людини, й тим значніші, чим вона старша. У людей похилого віку уповільнюються процеси асиміляції, зменшується кількість пластинок у губчастій речовині кісток, збільшуються комірки між пластинками, відбувається остеопороз хребців, у зв’язку з чим зменшується висота їхніх тіл. При цьому хребетний стовп деформується, збільшуються вигини, стають виразнішими сколіози, й особливо грудний кіфоз. Зріст людини похилого віку може зменшуватися на 7—15 см, що часто супроводжується болем у спині, швидкою стомлюваністю.

Професія людини також позначається на будові її скелета. Фізичні вправи позитивно впливають на його стан. Так, у гімнастів хребетний стовп значно еластичніший, гнучкіший, а це дає можливість їм виконувати рухи, про які нетренованій людині важко навіть помислити. Якщо довго сидіти в одному положенні за столом, виконуючи роботу з постійно нахиленою головою, то може розвинутися сутулість. А коли роботу систематично виконують стоячи, з упором на одну ногу, то може розвинутися сколіоз. Таким чином, протягом усього життя у людини відбуваються зміни в скелеті, пов’язані як із професією, так і з її віком.