СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

3. КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

3.2. Підклас Променепері риби (Actinipterygii)

3.2.6. Надряд Атеріноїдні (Atherinomorpha)

Надряд об'єднує три ряди - карпозубоподібних, атериноподібних і сарганоподібних риб, поширених в тропічних, субтропічних і помірно теплих водах. Більшість видів мають валькувате тіло (в деяких подовжене) з одним або двома спинними плавниками. Спинний і анальний плавники переважно відсунуті в задню половину тіла; основи грудних плавників зрушені на боки, вгору від черевного краю тіла; черевні плавники розташовані в середній або передній частині черева або ще далі наперед - на грудях, містять 6-7 (рідко 3-4) плавникових променів. У деяких групах самці і самки розрізняються на вигляд, різко виражений статевий диморфізм і є чудові пристосування для внутрішнього запліднення.

Більшість видів відкладають ікру, деякі групи живородні. Ікринки великі, сферичні, майже у всіх донні, з щільною оболонкою, забезпечені прилипаючими ниткоподібними або волосоподібними виростами; у ембріонів серце зрушене вперед від голови, на передню частину жовткового мішка.

Всього налічується 650-700 видів атеріноїдних риб. Вони широко поширені в морських, солонцюватих і прісних водах тропічного і помірних поясів, причому більшість солонцюватоводних і прісноводих видів мешкають у водах Південно-східної Азії, Індо-малайского архіпелагу, Австралії. Саме серед них є примітивніші і ближчі один до одного види різних груп, що вказує на вірогідне походження і формування тут основних напрямів еволюції атеріноїдних риб.

Ряд Карпозубоподібні (Cyprinodontiformes)

До карпозубоподібних відноситься близько 400 видів дрібних, до 10-15 см завдовжки, риб, поширених в тропічних і субтропічних районах Америки, Африки, Південної Європи, Південної і Східної Азії. Переважна більшість видів живуть в прісних водоймищах, небагато - в солонцюватій воді, одиничні виходять в прибережні води морів.

Тіло в карпозубоподібних зазвичай циліндрове в передній частині, дещо стисле з боків в задній частині, покрито циклоїдною лускою. Бічної лінії немає, або вона слабо розвинена. Більшість карпозубоподібних тримаються в поверхні води, добуваючи тут собі їжу. Передня частина голови у них зазвичай сплощена зверху, маленький висувний рот напівверхній або верхній і зрушений на кінець рила. Спинний плавник один, відсунутий назад і розташовується над анальним. Немає колючих променів в плавниках. Черевні розташовані на череві. Є замкнутий плавальний міхур. Нагадуючи зовні дрібних коропових риб, карпозубоподібні відрізняються наявністю зубів на щелепах, чого ніколи не буває в коропових.

Коропозубоподібні риби, що живуть в дрібних водоймищах дуже ефективно винищують личинок малярійних комарів; деякі види спеціально використовуються людиною з цією метою (наприклад, гамбузія). Багато видів яскраво і строкато забарвлені, у зв'язку з чим їх повсюдно розводять в акваріумах. Деякі види використовують в лабораторіях для проведення досліджень з ембріології, фізіології, гібридизації, генетики, особливо, наприклад, фундулуса (Fundulus heteroclitus), гуппі (Lebistes reticulatus), оризию (Oryzias platypes) та ін.

Види 5 родин з 9, що відносяться до ряду коропозубоподібних, розмножуються шляхом відкладання ікри (родини Сурrinodontidae, Oryziatidae, Adrianichtyidae, Horaichthyidae, Amblyopsidae), види інших родин - живородні (Poeciliidae, Goodeidae, Jenynsiidae, Anablepidae).

Ряд Сарганоподібні (Beloniformes)

У риб, що належать до цього ряду, тіло подовжене, покрите циклоїдною лускою. Бічна лінія проходить уздовж нижнього краю тіла. Характерна відсутність колючок в плавниках. Спинний і анальний плавники розташовані в задній частині тіла, один проти іншого; черевні плавники поміщаються на череві. Носова порожнина відкрита. Ніжньоглоточні кістки злиті в одну кість, є глоткові зуби. Плавальний міхур простій (однокамерний) або комірчастий, такий, що не сполучається із стравоходом. Кишковий тракт у вигляді прямої трубки, передня частина якої слабо розширена і утворює шлунок. Пілоричних придатків немає. В деяких кістки забарвлені в зелений колір. Сарганоподібні широко поширені в теплих і помірно теплих водах. Вони мешкають як у відкритому океані, так і в мілководих прибережних районах морів і навіть в прісних водоймищах. Всюди вони населяють головним чином поверхневі шари води, причому багато хто, рятуючись від хижаків або переслідуючи видобуток, здійснює стрибки над поверхнею. Всі представники ряду мають позитивну реакцію на штучне освітлення. Ця особливість їх біології використовується і для промислу. Ряд укладає чотири родини - напіврилових, летких риб, скумбрі-щукових і сарганових.

Ряд Атериноподібні (Atheriniformes)

Для риб цього ряду дуже характерна наявність двох спинних плавників, розділених добре помітним проміжком. Перший з цих плавників, такий, що складається з декількох слабких і гнучких колючих променів, з'являється в ході індивідуального розвитку досить пізно, коли в

личинок вже сформовані всі інші плавники. Носові отвори парні. Бічна лінія відсутня або представлена рядом ямок або лускових каналів уздовж середньої лінії тіла. Черевні плавники зазвичай розташовані на череві, в невеликому видаленні від грудних, але в деяких сильно зміщені наперед. Крупні ікринки атеріноподібних мають на оболонці ниткоподібні придатки, що служать для прикріплення до нерестового субстрату. До недавнього часу цей ряд вважався спорідненим кефалевим і баракудовим рибам, але дослідження останніх років показали, що таке зближення носить штучний характер. Колючий спинний плавник атериноподібних, ймовірно, виник незалежно від аналогічного плавника справжніх колючоперих риб, що є одним з прикладів еволюційного паралелізму. Атериноподібні мешкають біля берегів морів, а також в солонцюватих і прісних водоймищах, будучи особливо звичайними в тропічній і субтропічній зонах. До складу гряда входять два підряди - атериновидні і фалостетовидні.

Підряд Атеріновидні (Atherinoidei)

В атеріновидних черевні плавники займають абдомінальне положення (знаходяться на череві) і не видозмінені в спеціальний злягальний орган. Запліднення ікринок відбувається у них в зовнішньому середовищі. Уздовж боку тіла майже у всіх видів проходить темна або срібляста смуга. Центр походження цієї групи знаходився, як вважають, в тропічній Індо-Пацифіке (район Індо-малайського архіпелагу), звідки атеріновидні широко розселилися по всьому світу. Всього їх налічують більш 150 видів. До атеріновидних відносяться три родини — меланотенієві, атеринові й ізові. Найбільш близькі до початкових для всього ряду предків меланотенієві.

Підряд Фалостетовидні (Phallostethoidei)

Фалостетовидні, в яких анальний і статевий отвори розташовані на горлі, складають одну з найбільш спеціалізованих груп костистих риб. У цьому підряді самці мають абсолютно унікальну будову злягального органу - приапія, розташованого під головою і підтримуваного особливим скелетом, що стався з видозмінених кісток плечового і тазового поясів і першої пари ребер. Кишечник проходить у них через приапій і відкривається біля його заднього кінця. Спинних плавників зазвичай два, але перший з них представлений лише одним або двома променями. Черевних плавників немає, або вони є лише в зачатковому вигляді. До підряду фалостетовидних, представленому лише в прісних і в тій або іншій мірі ослонених водоймищах Південно-східної Азії, Індонезії і Філіппін,

відносяться дві родини - фалостетові і неостетові. Представники цих родин сильно розрізняються за будовою приапія: ці відмінності настільки ж великі, як між птеригоподіями акулоподібних і химер.