СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

3. КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

3.2. Підклас Променепері риби (Actinipterygii)

3.2.7. Надряд Параперкоїдні (Parapercomorpha)

Надряд об'єднує ряди риб, перехідних за будовою від примітивніших до тих, що досягли найвищої для кісткових риб спеціалізації колючоперим, перкоїдним рибам. Представники цих рядів мають частково ознаки, характерні для примітивніших форм; такі, наприклад, жировий плавник в перкопсових, висунуте вперед положення нюхових доль біля носових капсул в перкопсових, тріскових і ошибнеподібних, відсутність колючок в плавниках в тріскоподібних і ошибнеподібних, наявність у багатьох циклоїдної луски та інші ознаки. В той же час є ознаки спеціалізації: черевні плавники зазвичай зрушені наперед і розташовані під грудними або попереду них, плавальний міхур не сполучений з кишечником, немає кісткових кліток в кістках, немає міжм'язових кісточок і так далі. В надряді параперкоїдних риб об'єднуються ряди перкопсоподібних і тріскоподібних риб.

Ряд Перкопсоподібні (Percopsiformes)

Перкопсоподібні представлені всього 3 видами дрібних прісноводих риб Північної Америки, що представляють залишок від колись широко поширеною тут перехідної групи між лососеподібними і окунеоподібними рибами. Тіло у них помірно подовжене, стисле з боків, покрите щільно сидячою ворсистою лускою. Рот невеликий, кінцевий, на щелепах дрібні щетинкоподібні зуби. Черевні плавники розташовані позаду підстав грудних, в передній частині черева або на грудях. Плавальний міхур замкнутий. У цьому ряді дві родини - перкопсові і афредодерові.

Ряд Тріскоподібні (Gadiformes)

У ряді тріскоподібних об'єднані такі риби, в яких непарні і черевні плавники не мають колючих променів (за винятком перших променів спинного плавника в деяких довгохвостів), черевні плавники знаходяться під грудними або попереду них, плечовий пояс прикріплений до черепа, скелет хвостового плавника симетричний, плавальний міхур не сполучений з кишечником. Відзначаючи відсутність колючих променів в плавниках, тріскоподібних називали раніше «неколючими» або «безшипими» - Anacanthini (від грецького an —«без», acantha - «колючка, шип»). Дуже характерний для багатьох тріскоподібних вусик на підборідді.

Тріскоподібні - морські, переважно холодноводі і придонні риби, поширені головним чином в глибинах океану і в морях помірних областей обох півкуль. Цей ряд включає чотири підряди - паркетникоподібні, тріскоподібні, довгохвостоподібні і ошибнеподібні, що містять 10-11 родин, всього біля 700 видів. Понад половину з них глибоководні, до яких відносяться довгохвостоподібні (близько 300 видів), частина тріскоподібних (близько 100 видів) і велика частина (понад 100 видів) ошибнеподібних. Тріскоподібні мають велике практичне значення: вони дають 10-15% світового улову, займаючи друге місце услід за оселедцеподібними. Понад 9/10 цього улову дають тріскоподібні, останнє складають довгохвости і ошибнеподібні.

Підряд Тріскоподібні (Gadoidei)

Підряд містить родини брегмацерових, тріскових, морових і меланонових.

Підряд Довгохвостоподібні (Macrouroidei)

Довгохвостоподібні близькі до тріскових. Це, мабуть, найчисленніша група придонних глибоководних риб, що налічує до 300 видів, з яких близько 200 мешкає в одному лише Тихому океані. Їх ареал цілком охоплює акваторії Індійського, Атлантичного і Тихого океанів, причому в двох останніх він тягнеться від Арктики та Антарктиди. Довгохвости не виявлені лише в Північному Льодовитому океані. Підряд представлений однієї родиною.

Підряд Ошибнеподібні (Ophidioidei)

Всі риби цього підряду відрізняються більш менш подовженим і стислим з боків тілом і довгими непарними плавниками, які зазвичай повністю зливаються з сильно зредукованим хвостовим плавником. У плавниках немає колючих променів. Число променів спинного і анального плавників перевершує число остистих і гемальних відростків хребців. Черевні плавники, якщо є, розташовані на горлі або на підборідді, з 1 або 2 тонкими, не зрідка ниткоподібними, променями. Зуби звичайної будови: конічні або щетинкоподібні; на щелепах зазвичай багаторядні; як правило, є на сошнику і піднебінних кістках. Отоліти зазвичай дуже крупних розмірів. Плавальний міхур є, як правило, добре розвинений і сильно спеціалізований. Ошибнеподібні - донні і придонні морські риби. Окремі види і групи їх повторно перейшли до життя в товщі води або в прісних водах. У складі підряду 4 родини: ошибневі, бротулеві, афионові і карапусові.