СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

2. КЛАС ХРЯЩОВІ РИБИ (CHONDRICHTHYES)

2.1 Підклас Пластинозяброві риби (Elasmobranchii)

Підклас пластинозябрових об'єднує велику частину сучасних хрящових риб і налічує близько 750 видів акул і скатів. Кісткова тканина повністю відсутня, мають хрящовий скелет. Шкіра зазвичай покрита плакоїдною лускою. Форма зубів може бути всілякою - плоскою трикутною, загостреною конічною, горбовидною, шиловидною, гладкою, зазубленою, одновершинною або з додатковими верхівками. Зуби розташовані на щелепах прямими і косими рядами, причому в кожному ряду є зуби декількох генерацій. Функціонує зазвичай лише передній ряд, останні заломлені всередину і замінюють передні у міру зношування. Зябрової кришки в пластинозябрових немає, і з кожного боку тіла назовні відкривається 5-7 пар зябрових щілин. Зяброві пелюстки в акулоподібних мають форму пластин і прикріпляються до дуг по всій своїй довжині (звідси і назва «пластинозяброві»). В багатьох пластинозябрових є невеликий парний отвір, що є рудиментом ще однієї зябрової щілини (бризкальце). В суцільноголових 4 пари зябрових щілин, а бризкальце відсутнє.

Плавальний міхур у всіх хрящових риб відсутній, поверхня кишечника сильно збільшена за рахунок спірального клапана. У серці є артеріальний конус, що підвищує ефективність кровообігу і обміну речовин, пов'язаного з активним способом життя. Наявність спірального клапана в кишечнику і артеріального конуса в серці - важливі анатомічні особливості пластинозябрових. В пластинозябрових є клоака, яка відсутня в суцільноголових.

Осмотичний тиск внутрішнього середовища забезпечується за рахунок сечовини, розчиненої в крові.

Процес розмноження має специфічні особливості: запліднення відбувається усередині тіла самки, і у самця у зв'язку з цим є по два копулятивні органи, званих птеригоподіями. Розмноження - шляхом відкладання яєць, яйцеживонародження або живонародження. У деяких колючих акул (Squalus) і електричних скатів (Torpedo) має місце своєрідне годування ембріонів, що розвиваються: стінки «матки» утворюють вирости трофотеніі, що проникають у ротову порожнину ембріона і виділяють живильну рідину, що нагадує молоко. У живородних акул, в яких розвиток ембріона також відбувається в «матці», є подібність дитячого місця - плаценти, що служить для живлення зародка за рахунок материнської крові.

Форма тіла пластинозябрових риб дуже різноманітна. Одні з них мають торпедовидне тіло, пристосоване для швидкого переміщення, і є хорошими плавцями, інші сплощені в спинно-черевному напрямі і зазвичай проводять життя лежачи на дні. Розміри їх сильно різняться: найдрібніші види не перевищують 15-30 см в довжину, тоді як у гігантських акул і скатів довжина досягає 15-20 м, а маса до 14 т. Хрящові риби - високоспеціалізовані тварини, багато хижаків.

Таксономічну приналежність деяких пластинозябрових можна визначити лише по особливостях внутрішньої будови. Наприклад, скватиноподібні акули (Squatiniformes) більше схожі на скатів. Пилорилоподібні скати (Pristiformes), навпаки, зовні близькі до пилоносих акул (Pristiophoridae).