СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

2. КЛАС ХРЯЩОВІ РИБИ (CHONDRICHTHYES)

2.1 Підклас Пластинозяброві риби (Elasmobranchii)

2.1.1 Надряд Акули (Selachomorpha)

Акули мають виражене рило - рострум; подовжене, торпедо- або веретеноподібне тіло, що володіє виключно високими гідродинамічними властивостями. Зяброві щілини розташовані на боках голови. Плавники добре розвинені, верхня лопать потужного хвостового плавника гетероцеркального типу розвинена значно більше за нижню, і в неї заходить кінець хребта. В деяких видів є рухливе віко в передньому кутку ока - мигальна перетинка.

Будова зубів у акул специфічна для окремих родин. Зуби розташовані в декілька рядів і мають форму гострих конусів, або плоских трикутних пластин, гладкі, зазублені або багатовершинні.

Найдрібніші акули, що належать до родин колючих і куницевих акул, не перевищують в довжину 15-40 см. З іншої сторони, такі акули, як гігантська (довжиною до 15 м) і китова (можлива довжина близько 20 м), представляють найбільш великих з нині існуючих риб.

Спосіб життя акул різний. Всі вони харчуються тваринною їжею, причому більшість видів належать до справжніх хижаків, що полюють за крупним видобутком. Лише китова, гігантська і глибоководна акули планктоноїдні, кількість акул, що харчуються бентосом, також невелика. У пошуку їжі дуже важливу роль у акул грає нюх, а також сприйняттявібрацій води через органи бічної лінії (сейсмосенсорну систему). Вони також можуть розрізняти навіть самі незначні зміни хімічного складу води.

Зір у акул розвинений досить слабо, око має малу роздільну здатність і у зв'язку з відсутністю колб в сітківці не здатний розрізняти кольору.

Найнебезпечнішою для людини є тигрова акула (Galeocerdo cuvier), до 6 м завдовжки, що мешкає в тропічних і субтропічних водах всіх океанів. Відомо також немало випадків нападів на людину, здійснених білою акулою, або кархародоном, піщаними акулами, акулами-молотами і деякими іншими видами. Список акул, явно або потенційно небезпечних для людини, включає близько 50 видів. Проте, не дивлячись на небезпеку деяких акул для людини, вони потребують охорони. Ці стародавні хижаки грають величезну роль в морських і океанських екосистемах.

Надряд акул об'єднує 20 родин і близько 350 видів. Акули широко поширені у всіх морях і океанах і зустрічаються навіть в прісній воді. Вони мешкають як на прибережних мілководах, так і у відкритому океані і на великих глибинах. Деякі види грають досить істотну роль в промисловому рибальстві.

Їх шкури використовуються в шкіряній промисловості і для шліфовки виробів з дерева. Багата жиророзчинними вітамінами печінка йде на виробництво медикаментів. Плавники і деякі інші частини використовуються в кулінарії (екзотичні блюда, балик), з акул виробляється м'ясо-кісткова мука і витоплюється жир для технічних потреб. Акулячі зуби спрадавна є амулетами, прикрасами і сувенірами. Багато хрящових риб - дрібні та яскраво забарвлені види куницевих, килимових і котячих акул - вихованці океанаріумів.

Ряд Різнозубоподібних (Heterodontiformes)

Включає одну сучасну родину і декілька вимерлих. Різнозубі акули мають два спинні плавники, кожен з яких несе шип, що колить, і анальний плавник. Тіло коротке, сильно потовщене спереду і має тригранну форму. Г олова товста, висока, з сильно виступаючими надочноямковими гребенями. Зуби в передній частині щелеп дрібні і загострені, а в задній - у вигляді крупних корінних, завдяки чому ці акули і отримали назву різнозубих.

Родина Різнозубі, Бичачі або Рогаті акули (Heterodontidae)

До родини рогатих акул належить лише один рід (Heterodontus), до складу якого входить близько 7-10 видів. Вони зустрічаються переважно в помірно теплих і субтропічних водах Індійського і Тихого океанів

(Південна Африка, Австралія, Нова Зеландія, Китай, Японія, Каліфорнія), але абсолютно не представлені в Атлантичному океані. Біля берегів Кореї і Японії зустрічається японська бичача акула (Heterodontus japonicus). Різнозубі акули - дрібні (довжина до 1,5 м) донні риби прибережних вод. Вони відкладають на дно конічні яйця, ув'язнені в рогову капсулу, на поверхні якої є спіральні виступи із загостреними вершинами. У каліфорнійської рогатої (Heterodontus californicus) акули яйце має близько 10 см в довжину і 5 см завширшки, причому самка відкладає лише одне яйце в лютому або березні. Ембріональний розвиток продовжується 7 місяців, дитинча має 20 см в довжину.

Ряд Багатозяброподібних (Hexanchiformes)

Представники цього ряду зберігають примітивну ознаку древньої будови 6-7 зябрових щілин.

Родина Плащоносні акули (Chlamydoselachidae)

Плащоносна акула досягає максимально 2 м в довжину, але зазвичай для самки розміром 1,5 м, самці - 1,3 м. Яйцежіворідний вид з дуже великою плодючістю: 3-12 дитинчат. Виношування ембріонів - до двох років. Зустрічається на глибині 400-1200 м в придонних шарах. Їжу складають головоногі молюски і риби.

Родина Гребенезубі або Багатозяброві акули (Hexanchidae)

По ряду анатомічних ознак багатозябрових акул відносять до найбільш примітивних представників акулоподібних. Викопні залишки знаходять в юрських відкладеннях (150 млн. років назад). До родини відносяться три роди з п'ятьма видами. На кожній стороні тіла у цих акул є 7 (рід Heptranchias і Notorynchus) або 6 (Hexanchus) зябрових щілин, широко розділених на горлі. На верхній щелепі поміщаються тонкі і гострі ікла, на нижній - лопатевидні пластинки з декількома маленькими зубцями по верхньому краю. Найбільш чисельна шестизяброва акула.

Ряд Ламноподібних (Lamniformes, Isuriformes)

До цього ряду відноситься велика частина акул, що нині живуть. Для них характерна наявність анального плавника і двох спинних плавників, позбавленого колючого шипа. Тіла хребців є. Ламноподібні акули дуже всілякі по зовнішньому вигляду, розмірам і способу життя. Вони широко поширені в теплих і помірно теплих водах всіх океанів і грають великуроль в житті морів. Деякі види проникають і в прісні води. У ряду налічується 12 родин.

Родина Килимові або Вусаті акули (Orectolobidae)

У килимових акул передній спинний плавник розташований над черевними плавниками або позаду них. Ніздрі з'єднуються з ротом глибокою борозенкою, а в переднього краю їх є добре помітний м'ясистий вусик. З боків тіла розташовані подовжні гребені. Зуби маленькі, з декількома вершинами.

До родини відноситься 12 родів і декілька десятків видів, що мешкають в тропічних і субтропічних районах, особливо у водах Тихого і Індійського океанів. Килимові акули - мешканці прибережних мілковод, що ведуть пасивний спосіб життя. Багато хто з них яскраво забарвлений (звідси і назва «килимові») або мають чисельні бахромчаті вирости з боків голови. Килимові акули не досягають крупних розмірів, хоча довжина деяких з їх 3-4 м. Їжу складають донні безхребетні і риби. Розмноження відбувається за допомогою яйцеживонародження або відкладання яєць. У Атлантичному океані зустрічається лише один вид килимових акул, а саме акула-нянька (Ginglymostoma cirratum) - однотонно забарвлена жовтувато-коричнева риба. Вона досягає довжини 4,2 м, але звичайні розміри не перевищують 2,5-3 м при вазі 150-170 кг. Цей вид належить до яйцеживонароджуючих: самка виношує 26-28 ембріонів. Вона мешкає біля берегів Америки від Флориди та Бразилії, а також біля берегів Західної Африки. Зустрічається акула-нянька і в східній частині Тихого океану.

До родини килимових акул належать також бородаті акули, або воббегонги (рід Orectolobus), що населяють теплі води західної частини Тихого океану. Їх коричневе або сіре тіло прикрашене строкатим узором, що складається зі всіляких плям і смуг, а на передній частині голови добре розвинена система м'ясистих придатків. Все це допомагає бородатим акулам успішно затаюватися в чагарниках водоростей на кам'янистому дні. Серед представників цього роду можна відзначити японську (Orectolobus japonicus) і австралійську плямисту (О. maculatus) бородаті акули, що мають довжину 1 і 3 м відповідно.

Особливо яскраво забарвлена зеброва акула (Stegostoma fasciatum), на коричневому тілі якої є різко виражені світлі смуги. Довжина зебрової акули досягає 3,3 м. На відміну від акули-няньки і бородатих акул, цей вид належить до яйцеродних. Довгасті яєчні капсули забезпечені роговими придатками, за допомогою яких вони прикріпляються до дна. Зеброва акула харчується ракоподібними і молюсками і не представляє небезпеки для людини. Вона широко поширена в тропічних і субтропічних водах

Тихого і Індійського океанів і попадається навіть в південній частині Японського моря. Промислового значення не має.

Родина Китові акули (Rhincodontidae)

Єдиний вид цієї родини - китова акула (Rhincodon typus). Це найбільша з риб, що нині живуть, досягає 15 м в довжину. Польові спостереження свідчать про те, що китові акули можуть бути і більшими (до 20 м). Вага китової акули при довжині тіла близько 11-12 м складає 12- 14 т. Вона зустрічається у всіх океанах, будучи особливо розповсюдженою у Філіппінських островів, Південної Каліфорнії і у водах Куби, але дуже рідко спостерігається поза тепловодними районами. Китова акула належить до пелагічних риб і спостерігається в поверхневих шарах води.

У китової акули потужне важке тіло, порівняно маленька голова з кінцевим ротом і крихітними очима і дуже великі зяброві щілини. Уздовж боків тулуби проходять подовжні гребені. Хвостовий плавник має напівмісяцеву форму, а його вісь круто повернена вгору. Темно-сіре або коричневе тіло усіяне чисельними білими або жовтуватими плямами.

Розмножується китова акула шляхом відкладання яєць, ув'язнених в рогові капсули. Їжу китової акули складають лише дрібні планктонні тварини - ракоподібні, невеликі риби і кальмари. У зв'язку з таким способом живлення зуби у китової акули дуже дрібні і чисельні (до 15 тисяч); вони служать не для кусання, а для «замикання» здобичі в роті. Промислове значення китової акули всюди дуже невелике.

Родина Піщані акули (Carchariidae, Odontaspidae)

До цієї родини відноситься лише один рід, в якому налічується 6 або 7 видів, дуже схожих між собою. Всі вони поширені лише в теплих водах. У представників цього сімейства основа першого спинного плавника розташована над черевними плавниками або попереду них. Мигальна перетинка відсутня. Всі зяброві щілини лежать перед основою грудного плавника. Зуби у піщаних акул великі, пилкоподібні, з гладкими краями і додатковими вершинами.

Звичайна піщана акула (Carcharias taurus) мешкає біля берегів Атлантичного океану і Середземного моря. Біля американських берегів вона зустрічається від затоки Мен до Бразилії, а в африканського - від Канарських островів до Південної Африки. Ця акула досягає біля берегів Америки довжини близько 3 м і в південноафриканських водах - 4,5 м. Піщана акула досить повільна і неповоротка, особливо в денний час. Вона зазвичай тримається в приливній зоні в дна і, як правило, зустрічається на невеликій глибині - від 0,6 до 1,8 м. Розмноження відбувається шляхом яйцеживонародження. Їжу цієї надзвичайно ненажерливої акули складають різні риби, а також краби і лангуста, причому в шлунках у крупних особин інколи знаходили до 45 кг здобичі. На всьому протязі своєї області поширення ця акула вважається нешкідливою і не нападаючою на людину. Виняток становлять води Південної Африки, в яких піщана акула розглядається як одна з найбільш небезпечних. Ще більшу небезпеку для тих, що купаються представляє австралійська піщана акула (Carcharias arenarius), на «кривавому» рахунку якої числиться немало людських життів. По способу життя вона мало відрізняється від попереднього вигляду. Значення піщаних акул в рибальстві невелике.

Родина Скапанорінхові або акули-домові (Scapanorhynchidae)

Акули-домові близькоспоріднені піщаним акулам, але відрізняються від них зовнішнім виглядом і способом життя. У цієї стародавньої родини (представники відомі за залишками, вік яких визначається в 70 мільйонів років) у наш час є всього один рід, що містить два види. Акула-домовий (Scapanorhynchus owstoni) зустрічається у водах Японії і Південної Австралії, а також в Індійському океані.

Акула-домовий є дуже дивною істотою з надзвичайно довгим рилом, яке збоку має вигляд загостреного клину. Рот у цієї акули висувний, а щелепи, коли вони виставлені вперед, набувають схожості з дзьобом. Спинні плавники у неї маленькі, значно поступливі по розмірах анальному. Хвостовий плавник довгий. Тіло забарвлене в сіро-коричневий колір. Це рідка акула, що досягає 4 м в довжину. Акула-домовий належить до глибоководних риб. Жодного значення для промислу ці нечисленні акули не мають.

Родина Лисячі акули, або Морські лисиці (Alopiidae)

Родина складає один рід і чотири види дуже своєрідних акул, головною особливістю яких є дуже довгий хвостовий плавник. Його довжина складає близько половини загальної довжини тіла. Зуби у лисячих акул невеликі, такі, що мають одну вершину. Мигальної перетинки немає.

Звичайна морська лисиця (Alopias vulpinus) широко поширена у всіх океанах, переважно в субтропічних районах. У теплу пору року ця акула здійснює міграції в моря помірного поясу. У Атлантичному океані, наприклад, вона доходить влітку до затоки Св. Лаврентія і до Лофотенських островів (Північна Норвегія). Це типова пелагічна акула з коричневою, сірою або чорною спиною і зі світлим черевом. Вона зустрічається як у відкритому океані, так і поблизу берегів і тримається зазвичай в поверхневих шарах води, здійснюючи інколи стрибки над поверхнею. Звичайну їжу морської лисиці складають різні зграєві риби і кальмари, яких вона пожирає у великій кількості. У шлунку одного екземпляра, завдовжки близько 4 м, було знайдено, наприклад, 27 крупних скумбрій. Під час полювання ця акула використовує як основну зброю свій довгий хвіст.

Звичайна морська лисиця досягає 6 м в довжину при максимальній вазі близько 450 кг Розмноження відбувається шляхом яйцеживонародження, причому плодючість цієї акули дуже мала - самка приносить всього від двох до чотирьох акулят, щоправда дуже великих. Їх довжина може досягати 1,5 м.

Деякі лисячі акули ведуть напівглибоководний спосіб життя. До них відноситься, зокрема, глибоководна морська лисиця (Alopias profundus), що мешкає в західній частині Тихого океану. Види, що належать до цієї групи, відрізняються великими очима. Морські лисиці не представляють небезпеки для людини. Вони мають деяке промислове значення, попадаючись інколи в при лові тунцеловних ярусів.

Родина Ламнові або Оселедцеві акули (Lamnidae)

До цієї родини відносяться три роди з шістьма видами. Усі ламнові акули досягають більш менш крупних розмірів і ведуть пелагічний спосіб життя. Їх особливими ознаками служать серповидний хвостовий плавник, наявність добре вираженого кіля на хвостовому стеблі і крупні зуби, шилоподібну, що мають, або пластиноподібну трикутну форму. Торпедоподібне тіло цих акул свідчить про те, що вони є хорошими плавцями.

Особливо значних розмірів досягає кархародон (Carcharodon carcharias) - найбільша з сучасних хижих акул. Цю акулу інколи називають «білою», що навряд чи виправдано, оскільки її спина і боки забарвлені в сірий, коричневий або чорний тон, а черево має брудно-білий колір. Найбільша з виміряних особин цього вигляду мала довжину 11 м, хоча інколи зустрічаються ще крупніші екземпляри. Звичайні розміри кархародона складають 5-6 м при вазі 600-3200 кг. При цьому акули завдовжки близько 4 м ще не досягають статевої зрілості.

Цікаво відзначити, що ще порівняно недавно (в кінці третинного періоду) існували гігантські кархародони (Carcharodon megalodon), що досягали близько 30м в довжину. У роті такої акули могли б вільно розміститися вісім чоловік.

Сучасний кархародон веде одиночний спосіб життя і зустрічається як у відкритому океані, так і в берегів. Ця акула зазвичай тримається у поверхні, але може опускатися в глибинні шари води: один екземпляр був спійманий навіть на глибині близько 1000м. Кархародон широко

поширений в теплих водах всіх океанів, зустрічаючись і в помірно теплих водах. Його знаходження відмічені, зокрема, в південній частині Японського моря, біля берегів штату Вашингтон і Каліфорнії, на тихоокеанському побережжі США і навіть в острова Ньюфаундленд.

Для цього виду характерні дуже великі (до 5 см у висоту) і широкі зуби, що мають трикутну форму і грубо зазублені по краях. Дуже потужне озброєння щелеп дає кархародону можливість наносити своїй жертві страшні пошкодження і без особливого зусилля перекушувати кістки і хрящі, а широка паща і глотка дозволяють цій гігантській акулі проковтувати дуже крупні шматки.

Мабуть, кархародон не особливо розбірливий у виборі їжі, хоча найчастіше в шлунках спійманих особин знаходили інших акул, на яких він, вочевидь, в основному і полює. При цьому порівняно невеликі акули (що інколи перевищують в довжину 2 м) проковтуються, як правило, неушкодженими, а більші, наприклад гігантська акула, розриваються на шматки. До складу їжі кархародона входять також порівняно дрібні риби (скумбрія, морські окуні), тунці, тюлені, котики, калани, морські черепахи.

Кархародон належить до акул, найбільш небезпечних для людини. Зареєстровано немало випадків нападу цієї акули на людей, що знаходяться у воді, а також у човні. Більшість атак призводили до летального результату, і лише небагатьом жертвам пощастило зберегти своє життя, втративши кінцівку або зазнавши інших важких пошкоджень. Напади кархародона відмічені не лише у відкритих водах, але і поблизу берегів - в бухтах і на пляжах. Недаремно в Австралії ця акула носить назву «Білої смерті».

Другий рід цієї родини - Оселедцеві акули (Lamna) - містить два види. Оселедцеві акули - типові мешканці пелагіалі. Тіло їх зверху забарвлено в брудно-синій або сірий колір, черево біле. У цих акул тонкі гладкі зуби мають пилкоподібну форму.

Звичайна, або атлантична, оселедцева акула (Lamna nasus) вельми звичайна в північній частині Атлантичного океану від Середземного моря і берегів Південної Кароліни до затоки Св. Лаврентія, Ньюфаундленда і західної частини Баренцового моря. Цей же вигляд зустрічається, ймовірно, в південній півкулі - біля берегів Аргентини, Південної Африки, Австралії, Нової Зеландії і Чилі. У тропічній зоні оселедцевих акул немає.

Ця акула досягає довжини 3,6 м, але звичайні її розміри не перевищують 1,5-2,5 м. Це активний пелагічний хижак, що харчується оселедцем, сардиною, скумбрією і іншими зграєвими рибами, а також головоногими молюсками. Оселедцева акула яйцеживонароджуюча. Дивно, що розвинуті в «матці» з яєць ембріони активно пожирають незапліднені яйця, що знаходяться поруч. Самка приносить в літній час 3-5 дитинчат завдовжки близько 70 см. Північнотихоокеанська оселедцева, або лососева, акула (Lamna ditropis) дуже близька до попереднього виду, від якого вона відрізняється коротшим і ширшим рилом і плямистим забарвленням нижньої сторони тіла. Довжина цієї акули досягає 3 м. Вона мешкає у відкритих водах північної частини Тихого океану, доходячи на півдні до берегів Північно-східного Хонсю і Каліфорнії. Цей вид зустрічається також в морях Охотському і Японському. Лососеві акули інколи збираються зграями, що налічують 20-30 особин. Вони активно полюють за горбушею, кетою, неркою і іншими далекосхідними лососями і, можливо, заподіюють деяку шкоду їх запасам. Для людини ці акули безпечні. Обидва види оселедцевих акул, що мають смачне м'ясо, є об'єктом промислового лову.

Сіро-блакитні акули (Isurus), дуже близькі до оселедцевих, представлені трьома видами, один з яких зустрічається в Атлантичному океані (Isurus oxyrinchus), другий - в Тихому і Індійському (I. glaucus), а третій (I. paucus) поширений у всій тропічній зоні. Ці акули, на відміну від оселедцевих, населяють не помірно теплі, а тропічні води. Спина у них забарвлена в темно-синій колір, черево біле. Гострі тонкі зуби мають гладкі краї.

Атлантична сіро-блакитна акула, або акула-мако, може досягати 3,5- 4 м в довжину при вазі близько 450 кг. Це типовий мешканець пелагіалі відкритого океану, що вважається найбільш швидким зі всіх існуючих акул. Мако здатна здійснювати стрибки над поверхнею моря. Їжу її складають головоногі молюски і різні риби. У шлунках двох особин, що важили 300 і 360 кг, були виявлені з'їдені меч-риби вагою 54 і 67 кг. Акула- мако може нападати на човни, що знаходяться у відкритому морі.

Промислове значення сіро-блакитних акул невелике, хоча вони і попадаються інколи на тунцеві яруси. Ці акули дуже цінуються як об'єкт спортивного рибальства.

Родина Гігантські акули (Cetorhinidae)

До цій родини відноситься лише один від - гігантська акула (Cetorhinus maximus). Вона зустрічається в помірно теплих водах обох півкуль - в північних частинах Атлантичного (від берегів американського штату Нью-Джерсі і Середземного моря та Ньюфаундленду, Південної Гренландії і Північної Норвегії) і Тихого (від Східно-китайського моря і Каліфорнії до затоки Аляски) океанів, а також біля берегів Аргентини, Фолклендських островів, Південної Африки, Південної Австралії, Тасманії, Нової Зеландії, Чилі, Перу і Еквадору.

За максимальною довжиною тіла гігантська акула поступається лише китовій. Вона досягає 12 і навіть 15 м, і при довжині близько 9 м важить приблизно 4 т. Забарвлення її мишасте, на спині майже чорна, а на нижній поверхні зазвичай світла. Тіло має сигароподібну форму. Великий симетричний хвостовий плавник складається з сильно збільшеної верхньої і невеликої нижньої лопатей. Грудні плавники великі, вони служать для підтримки передньої частини тіла, яка при їх відсутності неминуче опускалася б донизу при плаванні. Коротке конічне рило стисле з боків, у дрібних особин воно має вигляд дзьоба або короткого хобота. Характерну особливість гігантської акули складають дуже великі зяброві щілини, що охоплюють голову від спинної сторони до горла. Кожна зяброва дуга несе по передньому краю 1000-1300 довгих рогових зябрових тичинок, утворюючих цідильний апарат. Щелепні зуби дрібні (їх висота не перевищує 5 мм), гострі, розташовані на щелепах в 4-7 рядів і утворюють подібність своєрідної терки. Їжу цього виду складають планктонні тварини. Що харчується на скупченні планктону, гігантська акула повільно пливе з швидкістю близько 3,5 км/год з широко розкритою пащею, пропускаючи через ротову порожнину воду і фільтруючи планктон. При такій швидкості вона проціджує щогодини близько 1500 кубометрів води. Шлунок у гігантської акули дуже великий - у крупних особин, що харчуються, в нім знаходили близько тонни червонуватої густої пасти, що складається з планктонних рачків, перемішаних із слизом, яким вони обволікаються в порожнині рота. Таким чином, за способом живлення гігантська акула мало відрізняється від вусатих китів.

Гігантські акули зазвичай зустрічаються в поверхні морів лише навесні і літом, тобто тоді, коли вода найбільш багата планктонною їжею. В цей час в найбільш кормових районах можна бачити цілі зграї цих малорухливих тварин, що налічують до 20-30 особин і що повільно пересуваються в поверхневому шарі. Величезна більшість їх складають самки, кількість яких в 30-40 разів перевищує кількість самців.

Гігантська акула розмножується шляхом яйцеживонародження. Спаровування у цих акул відбувається у весняний період у поверхні моря, після чого самки, що носять, можливо, вирушають на великі глибини, де виношують памолодь протягом довгого часу. Найменша з будь-коли виміряних акул цього вигляду мала довжину близько 1,5 м.

Гігантські акули служили об'єктом спеціального промислу, який досяг свого розквіту 100-150 років тому. Вони добувалися переважно заради здобуття жиру, що витоплюється з печінки. Одна акула давала в середньому від 300 до 800 л жиру, а в деяких випадках і більше 2000 л, оскільки печінка, що становить близько 20% ваги акули, містить в цього виду до 60% жиру. М'ясо цієї акули придатне для вжитку в їжу, і в деяких районах вона ще служить об'єктом рибальства. Гігантська акула безпечна для людини.

Родина Котячі акули (Scyliorhinidae)

Котячі акули мають деякі риси схожості з килимовими, але відрізняються від них деякими анатомічними особливостями. Вони мають досить яскраве забарвлення, але вусиків, що сполучають ніздрі з ротом, у них немає. У котячих акул, як правило, два спинні плавники, перший з яких розташований над черевними плавниками або позаду них. Лише у представників одного роду (Pentanchus), на відміну від всіх інших ламноподібних акул, є єдиний спинний плавник.

До цієї родини відносяться 14 родів і близько 60 видів дрібних акул, що досягають 50-150см в довжину. Вони поширені переважно на прибережних мілких водах, але деякі котячі акули характерні для значних глибин. Майже всі види уникають тепловодних районів (виняток становить індійська котяча акула Atelomycterus marmoratus). Майже всі котячі акули відкладають на дно яйця, ув'язнені в тверду рогову капсулу, проте серед них відомі і яйцеживонароджуючі види, в яких розвиток яйця відбувається в яйцепроводі самки аж до повного розсмоктування капсули і жовткового мішка ембріона.

Звичайна котяча акула (Scyliorhinus canicula) зустрічається біля атлантичних берегів Європи (на півночі доходить до Норвегії і Північної Африки), а також в Середземному і Мармуровому морях, звідки, можливо, заходить і в Чорне море. Ця акула зазвичай не перевищує 60 см в довжину, але інколи попадаються і крупніші екземпляри, завдовжки до 1м. Вона мешкає в дна на малих глибинах прибережної зони і харчується переважно бентосними безхребетними - ракоподібними, молюсками, черв'яками і, у меншій мірі, рибою. Самка відкладає від 2 до 20 яєць, ув'язнених в тверду капсулу, на кутах якої є довгі рогові нитки. З їх допомогою яйце прикріпляється до ґрунту. Розвиток ембріона продовжується близько дев'яти місяців. Звичайна котяча акула має їстівне м'ясо і подекуди використовується місцевим рибальством.

У північних водах може зустрітися плямиста, або чорнорота, котяча акула (Pristiurus melanostomus), звана ще акулою-пилохвостом у зв'язку з пилкоподібною зазубленою на верхній частині хвостового плавника. Цей вигляд зазвичай зустрічається біля берегів Європи від Адріатики і західної частини Середземного моря до Північного моря і Норвегії. Ця акула, довжина якої не перевищує 1 м, мешкає в прибережних водах в дна і рідко опускається на глибину більше 400 м. Харчується вона дрібною рибою і ракоподібними. Розмноження відбувається у весняний час, причому самка відкладає всього два яйця, ув'язнених в капсулу, яка забезпечена на одному кінці короткими гачкоподібними відростками для прикріплення до дна.

До родини котячих акул належить також каліфорнійська акула (Cephaloscyllium uter), що роздувається, поширена в прибережних водах в тихоокеанських берегів Мексики і США. Вона досить яскраво забарвлена в жовто-коричневий колір і має чорні плями і смуги на тілі. Ця акула, що досягає 1м в довжину, харчується рибою, інколи захоплюючи досить крупний видобуток. Цікаво, що, будучи витягнутою з води, каліфорнійська акула може заковтувати повітря і сильно роздувати своє черево, що надає їй вельми дивному вигляду. Серед глибоководних представників родини можна відзначити чорних котячих акул (рід Apristurus), яких налічується близько 16 видів. Це невеликі акули, завдовжки менше метра, мають широку і сплощення голову, що нагадує по своїй формі звичайну лопату. Всі вони мають темно-коричневе або навіть майже чорне забарвлення. Чорні котячі акули зустрічаються у всіх океанах. Вони мешкають біля дна і ловляться зазвичай на глибині 600-1500 м.

Всі котячі акули безпечні для людини. Промислове значення їх дуже невелике.

Родина Псевдокуницеві акули (Pseudotriakidae)

Ця родина, для представників якої особливо характерна дуже довга основа спинного плавника (довше, ніж хвостовий плавник), укладає всього один рід з двома видами. Не справжні куницеві акули ведуть глибоководний спосіб життя. Атлантичний вид (Pseudotriakis microdon) мешкає, ймовірно, на глибині 300-1500 м. Це одна з найбільш крупних глибоководних акул. Найбільша із спійманих особин мала 3 м в довжину. Вона виявилася самкою, в яєчниках якої розвивалися лише два ембріони завдовжки по 85 см. Ще один вид цієї родини зустрічається біля берегів Японії. Псевдокуницеві акули дуже рідкі. Їх спосіб життя досі не відомий.

Родина Куницеві акули (Triakidae)

Куницеві акули в займають проміжне положення між родинами котячих і сірих акул. У них, як правило, немає мигальної перетинки, але на нижньому столітті є шкірна складка, що нагадує цю перетинку. Зуби у куницевих акул зазвичай низькі і закруглені, такі, що мають ромбічну форму. Інколи зуби загострені, але в цьому випадку вони володіють декількома добре помітними верхівками. При цьому одночасно функціонує відразу декілька рядів зубів. Розміри куницевих акул зазвичай невеликі, і вони рідко досягають довжини, що перевищує 1,5 м. Розмноження відбувається шляхом яйцеживонародження або живонародження. У останньому випадку є жовткова плацента. До цієї родини належить 7 родів і більше 30 видів. Всі вони мешкають в прибережних водах на невеликій глибині. Деякі види мають місцеве промислове значення, особливо в басейні Середземного моря і в країнах Азії і Африки.

Найбільш широким поширенням характеризуються куницеві акули (Mustelus). Сюди відноситься декілька масових видів, що досягають високої чисельності. Американська куницева акула (Mustelus canis), вельми звичайна біля атлантичних берегів США, досягає 1,5 м в довжину. Вона заселяє прибережні води і зазвичай зустрічається біля дна на глибині до 18-20 м. За своєю чисельністю американська куницева акула поступається в області свого поширення лише колючій акулі, або катрану. Куницеві акула харчується головним чином крабами і іншими крупними ракоподібними, восьминогами і дрібною рибою, а також молюсками і черв'яками. Вона дуже ненажерлива. Як показали проведені підрахунки, лише в одній невеликій затоці 10 000 таких акул щорічно знищують 60 тисяч омарів, 200 тисяч крабів і близько 70 тисяч різних риб. Куницеві акули належать до живонароджуючих і приносять 10-20 дитинчат. Японська куницева акула (Mustelus manazo) в теплі роки проникає в затоку Петра Великого. У Японії і Китаї ця акула служить об'єктом промислу.

У водах Примор'я також відмічений ще один вид куницевих акул - гострозуба куницева акула (Triakis scyllium), що мешкає зазвичай в зарослих водоростями берегах Китаю, Кореї і Японії. Довжина цієї акули складає близько 75см. Її близька родичка - кубинська куницева акула (Т. barbouri) - належить до найдрібніших видів акулоподібних. Самка, що має всього 30см в довжину, вже виявилася статевозрілою і містила двох ембріонів, що дозволяє передбачити, що максимальний розмір цього карликового виду не перевищує 35-40 см. Куницеві акули зазвичай дуже малі для того, щоб нападати на людину. Але, в 1955 р. біля берегів Каліфорнії було відмічено напад невеликої леопардової акули (Triakishenlei), завдовжки всього 90 см, на підводного плавця. Дещо окремо у родині куницевих акул стоїть рифова акула (Triaenodon obesus), що відрізняється від інших представників групи відсутністю бризкальця, розвитком мигальної перетинки і наявністю всього двох рядів функціонуючих зубів. Це найбільша з куницевих акул, досягає не менше 2,1 м в довжину. Вона широко поширена в тропічних водах Індійського і Тихого океанів і є одним з характерних представників фауни коралових атолів.

Родина Сірих або Пилозубих акул (Carcharhinidae)

Ці акули не мають яких-небудь специфічних особливостей зовнішньої будови. Для них характерна звичайна «акулоподібна» форма тіла, наявність двох спинних плавників, передній з яких розташований попереду черевних плавників, досить великий спинний плавник з подовженою верхньою лопаттю, що має виступ в кінці. Остання зяброва щілина знаходиться над початком основи грудного плавника. На очах є добре розвинена мигальна перетинка. Зуби зазвичай мають вигляд трикутних пластинок з пильчастою зазубленою по краях або без неї. Серед сірих акул є яйцеживородні і живородні види. Сірі акули є найбільш високоорганізованою і процвітаючою групою сучасних акул. Вони зустрічаються як в прибережних водах, так і у відкритому океані. Родина укладає 15 родів з більш ніж 60 видами. Один з найбільш широко поширених і крупних видів - тигрова акула (Galeocerdo cuvieri) - мешкає в тропічних і субтропічних водах всіх океанів. Найбільша виміряна довжина цієї акули 4,8 м, хоча є вказівки на те, що вона може бути набагато більше - до 9 м. Звичайні розміри складають 3,6-4,5 м, причому вага при довжині близько 4 м досягає 585 кг.

Тигрова акула має великі, грубо зазублені зуби. Рило у неї коротке і тупе, а уздовж верхньої губи проходить довга борозна. У молодих екземплярів, завдовжки до 1,5-1,8 м, на спині і боках є на сірому фоні темно-коричневі плями, що зливаються в косі або поперечні смуги. З віком ці плями поступово зникають, найдовше зберігаючись на хвостовому стеблі. Ця акула яйцеживородна і дуже плідна. Самка приносить 30-50 і навіть 82 дитинчати. Памолодь, що народжується, має невеликі розміри - всього 45-48 см. Тигрова акула зустрічається як у відкритому океані, так і в берегів. Для цього виду є звичайним канібалізм. У тропічних водах тигрова акула є чи не найбільш небезпечним видом. Відомо дуже багато випадків, коли в шлунках спійманих акул знаходили частини тіла людських жертв.

Нападають на людину і деякі акули, що належать до роду справжніх сірих акул (Carcharhinus), зокрема тупорила акула (С. leucas) і близькі до неї види. Ці акули, що досягають 3,6 м в довжину, населяють прибережні райони тропічної області. Індійська сіра акула (С. gangeticus) - досить ледача і повільно плаваюча акули, поширена у всіх океанах. Види, що належать до цієї групи, часто заходять в річки і інші прісні водоймища, віддаляючись на 250км і більш від моря. Вони проникають, зокрема, до Гангу, Замбезі і багато інших тропічних річок Азії, Африки і Америки. Всі акули цієї групи всеїдні і разом з живим видобутком (прибережні риби і краби) пожирають будь-які рештки.

Тупорила акула та її родичі, поза сумнівом, небезпечні для людей. Особливі багато нападів відмічено у водах Південної Африки. У цьому районі протягом останніх 50 років було атаковано близько 60 чоловік, що купалися в берегів, і майже половина інцидентів привела до смертельного результату.

На відміну від тупорилої акули і близьких до неї видів, довгокрила акула (Carcharhinus longimanus) належить до справжніх океанічних риб і майже ніколи не наближається до берегів. Ця акула має дуже великі грудні плавники. Тіло її забарвлене в коричнево-сірий колір, а кінці плавників інколи несуть світлі плями. Це найбільш масова теплолюбива акула поверхневих шарів відкритого океану, що мешкає повсюдно в тропічній зоні. Довгокрила акула досягає 3,5-4 м в довжину, але зазвичай зустрічаються менші особини завдовжки до 1,5-2 м і вагою 20-60 кг. Розмножується ця акула шляхом живородіння, приносячи лише декілька (5-7) ембріонів завдовжки до 40 см. Їжу її складають головним чином різні риби (зокрема, тунці) і кальмари. Вони дуже живучі. Спіймана і випотрошена акула, будучи викинутою за борт, продовжує як ні в чому не бувало плавати біля судна і навіть може знов схопити наживлений гачок. Довгокрила акула завдає великої шкоди тунцеловному промислу, поїдаючи повністю або частково риб, що попали на гачки. У деяких районах вона ушкоджує до 20% спійманих тунців. Сама акула теж часто попадається, але цінність її як об'єкту промислу незначна. Цей вид може бути віднесений до небезпечних для людини, але у зв'язку з відсутністю тих, що купаються у відкритому океані, де вона мешкає, зареєстровані випадки нападу дуже рідкі. Синя акула (Prionace glauca) також відноситься до океанічних, хоча і попадається інколи в берегів. Вона має тонке, струнке тіло і забарвлена зверху в темно-синій, а знизу в білий колір. Цей вигляд зустрічається у всіх океанах, але в протилежність довгокрилій акулі характерніший для субтропічних і помірно теплих вод, чим для тропічної зони. Синя акула найчастіше попадається при температурі 10-15 С° і відповідно до цього в прогрітих водах тропіків тримається не в поверхні, а на деякій глибині. Найбільша довжина синьої акули 3,8 м. Ця зазвичай порівняно малорухлива акула абсолютно перетворюється побачивши їжу. Вона харчується рибою і головоногими молюсками, а також будь-яким іншим видобутком. Інколи синя акула протягом довгого часу супроводжує судна, що повільно пливуть, поїдаючи корабельні рештки. Вона живонароджуюча, причому кількість ембріонів може сильно варіювати - від 4 до 54 штук. Довжина акулят при народженні складає близько 30см. Синя акула зазвичай вважається небезпечною, але достовірних випадків її нападу на людину майже немає. Сині акули мають невелике промислове значення і в деяких країнах (у Японії) вживаються в їжу.

До родини сірих акул належать також супові акули (рід Galeorhinus). Свою назву вони отримали у зв'язку з тим, що їх плавники (втім, як і плавники інших акул) використовуються в китайській кухні для приготування делікатесного супу. До супових акул відноситься декілька видів, що мешкають в субтропічних і помірно теплих водах всіх океанів. Вони досягають довжини близько 2 м. Печінковий жир деяких супових акул відрізняється високим вмістом вітамінів А і D, і під час другої світової війни, коли райони промислу тріски в Північній Атлантиці виявилися недоступними, біля західних берегів Америки швидко розвинувся промисел каліфорнійської супової акули (Galeorhinus zyopterns). Високі ціни навіть дозволяли рибакам називати цю акулу «сірим золотом». Розвиток промислового синтезу вітамінів і зменшення чисельності цієї акули привів до майже повного припинення промислу супової акули в цьому районі.

Родина Молотоголові або акули-молоти (Sphyrnidae)

До цієї родини належать 2 роди з 7 видами. Акули-молоти близькоспоріднені сірим акулам, але відрізняються від них, а також від всіх інших риб дуже своєрідною формою голови, яка нагадує молот або кувалду. Вона сильно сплощена зверху вниз і має з боків два великі вирости, на зовнішніх краях яких розташовані очі, а дещо відступаючи від них - великі ніздрі. Така форма передньої частини тіла полегшує маневрування акули у вертикальній площині, а широко розставлені носові отвори дають акулі-молоту можливість точнішої орієнтації по відношенню до джерела того або іншого запаху.

Найкрупніший представник родини - гігантська акула-молот (Sphyma mokarran) - досягає 4,5 і навіть 6м в довжину. Широко поширена в тропічних водах Тихого, Індійського і Атлантичного океанів, але ніде не досягає високої чисельності. Інші молотоголові акули мають менші розміри - до 3,5-4,2м при вазі близько 450кг. Всі вони також мають переважно тропічне поширення. Лише один вид - звичайна акула-молот (Sphyrna zygaena) - в літній час відвідує помірно теплі води. Вона відмічена в Північному і Японському (заливши Петра Великого, Татарська протока) морях, а також біля північно-східних берегів США і біля берегів Англії. Молотоголові акули - швидкі і сильні плавці, що зустрічаються в рівній мірі в прибережній смузі і у відкритих водах. Їжу акул-молотів складають всілякі донні безхребетні (креветки, краби, молюски), риби (оселедцеві, скумбрії), кальмари. Акули-молоти розмножуються шляхом яйцеживонародження або живонародження. Самка за один раз приносить в різних видів від 6-9 до 30-40 дитинчат завдовжки 45-50см. Крупні молотоголові акули представляють значну небезпеку для людей, що знаходяться у воді. Промислове значення молотоголових акул незначне, але в деяких районах вони добуваються заради м'яса, шкури і печінкового жиру.

Ряд Катраноподібних (Squaliformes)

Родина Колючі або Катранові акули (Squalidae)

У цій родині об'єднані досить дрібні акули, характерною особливістю яких є гострий колючий шип, розташований перед першим і другим спинними плавниками. Відомо 9 родів і близько двох десятків видів катранових акул. Вони зустрічаються у всіх морях і океанах. До цієї родини належить, зокрема, звичайна колюча акула, або катран (Squalus acanthias), що має дуже широке поширення в помірно теплих і помірно холодних водах північної і південної півкуль, але відсутня у високій Арктиці, в Антарктиці і в екваторіальних і приекваторіальних районах. Чисельність колючої акули в деяких районах вельми значна. Вона звичайна в Чорному морі, де її називають катраном, зустрічається також в Баренцовому (біля берегів Мурманська) і Білому морях, і досить чисельна в далекосхідних водах - в Японському, Охотському і Беринговому морях.

Катран - дрібна акула, що має зазвичай довжину близько 1 м і що досягає інколи 2 м при вазі близько 14 кг. Тривалість життя - до 25 років. Ця акула веде зграєвий спосіб життя в прибережних водах і тримається зазвичай в придонних шарах - до глибини 180-200 м, але зустрічається і біля поверхні морів. У відкритому океані колюча акула не зустрічається. Колюча акула належить до бентоїдно-хижих риб. Її їжу складають різні риби (оселедець, сардини, тріска і ін.), ракоподібні (краби, креветки), головоногі молюски (восьминоги, кальмари), черв'яки і інші донні тварини. Услід за переміщенням кормових риб колюча акула в деяких районах робить значні міграції, наприклад в атлантичних берегів США і в східній частині Японського моря. У тих водах, де колючих акул багато, вони завдають істотної шкоди рибальству. Для людини, що знаходиться у воді, катран не представляє жодної загрози, і купання в районах, багатих цією акулою, у тому числі і в Чорному морі, абсолютно безпечне. Проте узятий в руки катран може, згинаючись, нанести своїми колючками глибокі рани, які тим більше неприємні, що слиз, що покриває шипи плавників, має отруйні властивості.

Колюча акула належить до яйцеживонароджуючих видів. Яйця, що розвиваються, розміщуються у самки в желатинозних капсулах, лежачих в розширених яйцепроводах. Кожна капсула містить від 3 до 15 яєць діаметром близько 4 см. Виношування потомства продовжується дуже довго - 18-22 місяці (це найбільша тривалість «вагітності», відома у акул). Розміри новонароджених акулят складають зазвичай 20-26 см.

Катран займає важливе місце серед їстівних акул, використовуваних промислом. У деяких європейських країнах (у Англії, наприклад) смачне і жирне м'ясо колючої акули, що не має специфічного для багатьох інших акул аміачного запаху, цінується навіть вище, ніж оселедець. Ця акула у великій кількості добувається в Японії, Китаї, Англії, Норвегії і інших країнах. На Чорному морі з катрана виготовляють балики, що за смаком нагадують балики з осетрових риб. Використовують також печінку колючої акули (для витоплення медичного жиру, багатого вітамінами А і D) та її шкіру.

Інші акули, що належать до того ж роду, що і катран, не досягають настільки високої чисельності. Деякі з них звичайні не лише в помірно теплих, але і в тропічних водах. До них відноситься в числі інших мала колюча акула (S. blainvillei), що заходить в південну частину Чорного моря і зустрічається також на південному сході Японського моря. Ряд пологів, що належать до родини колючих акул, входить до складу глибоководної фауни. До них відносяться, наприклад, акули з роду Etmopterus, максимальна глибина проживання яких складає 2074 м. Досить звичайна біля берегів Європи чорна колюча акула (Е. spinах), що не перевищує в довжину 47 см, є типовим батипелагічним видом. Вона мешкає зазвичай на глибині 300-1000 м, але в північних кордонів області свого поширення - у фіордах Норвегії - і на меншій глибині (100-200 м). Харчується чорна колюча акула глибоководними кальмарами і ракоподібними. Самка приносить влітку 10-20 дитинчат завдовжки всього по 10-12 см. Інший глибоководний вид - португальська акула (Сеntroscymnus coelolepis), що зустрічається в північній частині Атлантичного океану, опускається особливо глибоко. Один екземпляр був спійманий на глибині 2700 м, що представляє рекордну за глибиною знахідку акули. Деякі глибоководні види колючих акул, як і малороті акули, володіють здібністю до свічення. Промислового значення вони не мають.

Родина Прямороті або Далатієві акули (Dalatiidae)

Далатієві акули дуже близькі до катранових, але на відміну від останніх не мають колючок перед спинними плавниками. До цієї родини відносяться 7 родів з 12 видами, поширеними у всіх океанах від Арктики і Антарктики до тропічних Морів.

Один з найбільш відомих видів, що належать до цієї групи - полярна акула (Somniosus microcephalus). Вона зустрічається в північній частині Атлантичного океану і в прилеглих районах Північного Льодовитого океану і є досить звичайною рибою біля берегів Кольського півострова. У північній частині Тихого океану є близький вигляд S. pacificus). Полярна акула зустрічається лише в холодних водах. Влітку вона тримається на глибині 150-500 м (іноді до 1000 м), а в холодну пору року піднімається у верхні шари води. Полярна акула досягає 6,5 м в довжину при вазі близько 1 т. Це жадібний, ненажерливий хижак, що поїдає найрізноманітніших риб і безхребетні, а також трупи тюленів і китів. Розмноження відбувається навесні на значній глибині. В цей час самка відкладає прямо у воду близько 500 м'яких еліпсоїдних яєць, позбавлених рогової капсули і досить великих - вони мають близько 8см в довжину. Полярна акула має промислове значення в Баренцовому морі, а також біля берегів Норвегії, Ісландії і Гренландії. М'ясо цієї акули їстівне, але лише не в свіжому вигляді, а після деякої витримки, оскільки воно містить отруйні речовини, що розпадаються після загибелі риби. Полярну акулу можна заготовлювати про запас в солоному і копченому вигляді або переробляти в кормову рибну муку. Використовується також печінка цих акул: від крупних екземплярів отримують від 1 до 3,5 кг сильно вітамінізованого технічного жиру.

Разом з такими крупними рибами, як полярна акула та її найближчі родичі, до родини пряморотих акул належать карликові види, в яких максимальні розміри дорослих особин не перевищують півметра. Один з таких видів - карликова акула (Euprotomicrus bispinatus). Вона зустрічається в теплих водах Тихого і Індійського океанів. «Крупні» екземпляри цього виду мають не більше 20-25 см в довжину. Карликова акула мешкає у відкритому океані, далеко від берегів; вночі ці риби піднімаються до самої поверхні води, а вдень опускаються в глибші шари. Основну їжу складають головоногі молюски кальмари, яких вони розривають на частини своїми гострими зубами. Карликова акула належить до яйцеживородних видів. Самка приносить, судячи по наявних спостереженнях, близько десятка невеликих акулят, що мають всього 5,5- 6 см в довжину.

Характерною особливістю карликової акули є здатність до свічення. Спеціальні люмінесцентні органи - фотофори, що мають вигляд круглих бляшок діаметром 0,03-0,08 мм, густо усіюють всю нижню частину тулуба (донизу від середньої лінії тіла), а також грудних і черевних плавників. При збудженні акули вся черевна поверхня її тіла і нижні краї боків світяться рівним блідо-зеленуватим світлом, яскраво спалахуючи при різких рухах риби і затухаючи при її заспокоєнні. Здібністю до люмінесценції володіють і деякі інші види пряморотих акул, що також ведуть напівглибоководний спосіб життя. Особливої яскравості свічення досягає в Isistius brasiliensis - невеликої акули, що досягає 45-50 см в довжину і поширеної в тропічних водах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів.

До цієї родини відноситься лише один вид - зірчатошипа акула, або акула-алігатор (Echinorhinus brncus), широко поширена в субтропічних і помірно теплих водах, але відсутня в тропічній зоні. У східній частині Атлантичного океану цей вид зустрічається біля берегів Північної Африки і Європи (від Мавританії до Ірландії) і в районі мису Доброї Надії; у західній частині Тихого океану зірчатошипа акула відома з вод Південної Австралії і Нової Зеландії на півдні і з прибережних вод Японії і Гавайських островів на півночі. Зірчатошипа акула родич колючим і далатієвим акулам, але має деякі характерні особливості - відсутність колючого шипа перед спинними плавниками, наявність великих плакоїдних лусок, що мають форму досить великих круглих щитків, або бляшок, і що несуть один-два гострі конічні зубчики, а також будову зубів - сповна виправдовують виділення цього виду в особливу родину. Акула-алігатор досягає довжини близько 3м, а вага найбільш крупних особин може складати 150-220 кг Вона веде придонний спосіб життя і зустрічається зазвичай на глибині 400-900 м. Ця акула харчується головним чином рибою (у тому числі і іншими акулами), а також крабами. Промислового значення зірчатошипа акула не має, оскільки не зустрічається в значній кількості.

Ряд Пилконосоподібних (Pristiophoriformes)

Родина Пилконосі або Акули-пилконоси (Pristiophoridae)

Ці своєрідні риби родинні катраноподібним акулам, подібно до яких вони не мають анального плавника. Пилконоси відрізняються, проте, рядом особливостей зовнішньої і внутрішньої будови. Характерною ознакою цього ряду служить подовжене і сплощене рило мечовидної форми, що несе з боків крупні зуби і що нагадує по загальному вигляду двосторонню пилу. На нижній поверхні рила, приблизно на середині його довжини, розташована пара довгих вусиків, що виконують дотикові функції. Пилковидне рило додає цим акулам велику схожість з рибою- пилою, що відноситься до ряду скатоподібних. Проте, приналежність пилконосів до акул сповна очевидна завдяки таким ознакам, як положення зябрових щілин на боках і наявність вільних грудних плавників, не зрощених з тілом. До родин пилоносих належать 2 роди, що розрізняються числом зябрових щілин (5 або 6) і що включають близько 4 видів. Це дрібні акули, завдовжки до 1,5 м, мешкають в теплих водах західної частини Тихого і Індійського океанів. У південній частині Японського моря, біля берегів Кореї і Японії, відома японська акула-пилконос (Pristiophorus japonicus). Ця повільна донна риба харчується невеликими рибами і дрібними бентосними тваринами, яких вона викопує з ґрунту своїм довгим рилом. Самка пилконоса народжує до 12 живих акулят. Цікаво, що вже у внутрішньочеревних ембріонів зуби на «пилі» розвинені досить добре, але щоб уникнути пошкодження матері вони укриті спеціальною оболонкою. М'ясо їх хорошої смакової якості і високо цінується.

Ряд Скватиноподібних (Squatiniformes)

Родина Скватинові, Рашпільові акули або Морські ангели (Squatinidae)

Акули, що належать до цієї родини, мають широке тіло, сплощене і тупе закруглене рило з ніздряними вусиками. Грудні плавники у них сильно збільшені, що послужило підставою для привласнення цим рибам їх назви - морські ангели. На вигляд скватинові акули дуже схожі із скатами, але зяброві щілини у них розташовані з боків тіла, як і у всіх інших акул. Ознаки, що зближують морських ангелів із скатоподібними, - тіло сплощення, грудні плавники, що розширюються в передній частині, відставлені назад спинні плавники - ніяк не свідчать про близьку спорідненість цих риб. Вони є незалежно виниклими пристосуваннями до схожого способу життя на дні морів. З точки зору анатомії, морські ангели - справжнісінькі акули. Про це говорять і особливості їх плавання: як і всі акули, вони пересуваються за допомогою коливальних рухів хвоста. Єдиний в цій родини рід Squatina містить 11 видів, які зустрічаються в помірно теплих і субтропічних водах всіх океанів. Найбільший з них - європейський морський ангел (S. squatina), що мешкає в Середземному морі і біля атлантичних берегів Європи, досягає довжини 2,4 м і ваги 72 кг. Усі скватинові акули ведуть донний спосіб життя, віддаючи перевагу малим глибинам і не зрідка зариваючись в пісок. Втім, американський морський ангел (S. dumeril) був спійманий одного дня на глибині, що перевищує 1200м. Їжу скватинових акул складають дрібні донні риби (камбали, барабульки) і безхребетні (морські їжаки, молюски, краби). Всі види морських ангелів належать до яйцеживородних акул. Європейський морський ангел, наприклад, приносить в літній час до 25 акулят, що мають довжину близько 30см. Промислове значення скватинових акул невелике.