ПРАКТИКУМ З ГІСТОЛОГІЇ, ЦИТОЛОГІЇ ТА ЕМБРІОЛОГІЇ - 2016

Розділ 5. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

Органи дихання

Препарат 115. Легеня.

Забарвлення: гематоксилін і еозин.

Збільшення: х80.

Найчастіше зріз проходить через ділянку легені з бронхами різного калібру і численними альвеолами, які мають вигляд ажурної сіточки.

При малому збільшенні знаходимо великий бронх (1). У його стінці розрізняємо дихальну слизову оболонку (2). У підслизовому прошарку багато серомукозних залоз (3). На межі між епітелієм i підслизовим прошарком у стінці великого бронха знаходиться м'язова пластинка слизової оболонки. Волокнисто-м’язово-хрящова оболонка (4) представлена досить великими пластинками гіалінового хряща.

Бронх середнього діаметру (5) вистелений таким же епітелієм, як і великий. Власна і м'язова пластинки слизової оболонки (7) добре розвинені. Підслизовий прошарок містить слизові залози (8). Гіалінові хрящі волокнисто-м’язово-хрящової оболонки мають вигляд окремих невеликих пластинок (9). Сполучна тканина адвентиційної оболонки (10) плавно переходить у міжкоміркову сполучну тканину легень.

Малий бронх (11) менший за діаметром від середнього. Його епітелій - двохрядний кубічний. Власна пластинка слизової оболонки тонка. М'язова пластинка добре розвинена. Залози і хрящі відсутні.

На препараті також можна розрізнити перехід дрібного бронха в бронхіоли і альвеолярні ходи (12). Останні мають випинання стінки - легеневі комірки (альвеоли) (13). Стінка комірки представлена одним шаром пневмоцитів (альвеолоцитів) I і II типу. Зовні до них прилягають кровоносні капіляри і міжкоміркові перегородки (пухка сполучна тканина).

Препарат 115. Легеня.