БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Рогозові (Typhaceae)

Багаторічні трави з товстими повзучими кореневищами і нерозгалуженими стеблами. Листки дворядні, лінійні. Квітки роздільностатеві, зібрані в щільні циліндричні початки, у верхній частині яких розташовані тичинкові, а в нижній - маточкові квітки. Біля основи кожної частини суцвіть є один-два великих покривних листки, які швидко опадають. Оцвітина редукована до волосоподібних утворів. Тичинок здебільшого три. Маточка одна, на довгій ніжці, зав’язь одногнізда, з одним насінним зачатком. Плід - горішок з довгим стовпчиком і пучками волосків біля основи.

Невелика монотипна родина з одним родом, що налічує біля 30 видів, поширених у північній півкулі, з них в Україні є 13 видів. Найпоширенішими видами рогозу в Україні є два - рогіз вузьколистий і рогіз широколистий.

Рогіз вузьколистий (Typha angustifolia L.)Рослина з циліндричним стеблом, заввишки 100-200(300-400) см. Кореневище потовщене, діаметром до 4 см, галузисте, вкрите дворядними лускоподібними листками, що швидко опадають. Корені двох типів: одні тонкі й галузисті, розташовані у воді, інші - товсті, завдовжки до 30 см, знаходяться у грунті. Листки вузько-лінійні, цілісні, плоскі, зелені, пластинка завдовжки до 2,5 м і завширшки до 14 мм. Початок циліндричний, маточкова частина завдовжки 1—20 см, тичинкова - відокремлена проміжком завдовжки 1-10 см. Квітки дрібні, маточкові квітки трьох типів: одні утворюють плодики - завдовжки 3-9 мм; інші - з недорозвиненим насінним зачатком і, нарешті - стерильні. Квітки завдовжки до 10 мм, біля основи з загостреними темно- бурими приквітками. Вісь тичинкової частини суцвіття з довгими волосками. Цвіте в червні-серпні. Плід - горішок, з летючкою, що розташована на довгій ніжці. Часто утворює гібриди з рогозом широколистим. Розмножується як вегетативно, так і насінням.

Зростає по берегах водойм, в озерах, рукавах, заплавах, старицях, ставках, меліоративних каналах, затоплених кар’єрах, рисових полях по всій Україні, в Криму - рідко. Стійкий проти забруднення. Широка екологічна амплітуда виду визначила багатоманітність його місцезростань. Виділяють заплавні, дельтові, прибережні, куртинні, плесові місцезростання. Рослина є піонером прибережних мілководь, ям, канав.

Кормова, берегозахисна, водоохоронна, технічна, лікарська, харчова, декоративна рослина.

У кореневищах містяться протеїни (до 10%), жири (5,1%), клітковина (до 40%), вуглеводи (7,6%), солі щавлевої кислоти, слиз, таніди, мікро- і макроелементи. У листках є аскорбінова кислота, протеїн (7,3%), жири, клітковина, мікро- і макроелементи. У пилку є жири і вуглеводи. У різних органах рогозу виявлено 34 мікро- і ультрамікроелементів. На початку літа молоді пагони поїдають карасі, білий амур, краснопірка, окуні, коропи, гусінь метеликів. У пазухах листків райдужники відкладають яйця, а трипси - смокчуть листки.

Стебла й листки придатні для виготовлення паперу, декоративних виробів, будівельних матеріалів, штучного шовку, одержання целюлози, використовують як альтернативне джерело енергії. Плоди застосовують як ізоляційний матеріал. Листки можуть замінити луб у щепленні. Сухі кореневища придатні для виробництва спирту. У народній медицині препарати з рогозу вживають як протизапальний, пом’якшувальний, протицинготний, кровоспинний засоби. Лікують гастрити, ентерити, дизентерію. Препарати з пилку зупиняють маткові кровотечі під час пологів, відвар листків вживають при діабеті. Пух прикладають до опіків і обморожень. Свіжі кореневища придатні в їжу як компонент салатів, приправа до м’ясних і рибних страв, висушені кореневища можуть бути замінником кави. З 1 га заростей можна зібрати 60-100 т сирої маси.

Рогіз широколистий(Т. latifolia L.). Рослина з товстим, циліндричним стеблом заввишки 100-200(300) см (рис. 210). Листки широколінійні, до 20 мм завширшки. Маточковий початок циліндричний, завдовжки 10-32 см, бурий, не відділений від тичинкового. Тичинкове суцвіття трохи коротше або дорівнює маточковому. Цвіте в червні-серпні. Плід - горішок з летючкою.

Рис. 210. Рогіз широколистий

Зростає по берегах водойм з поверхневим і грунтовим підтопленням, на прибережних мілководдях, в озерах, ставках, штучних водосховищах, меліоративних каналах по всій Україні звичайно, в Степу - спорадично.

Кормова, технічна, харчова, пергоносна, водоохоронна, берегозахисна рослина. Використовують так само, як і попередній вид.

У Лісостепу і Степу часто трапляється рогіз Лаксмана (T. laxmannii Lepech.), що відрізняється коротко-циліндричним маточковим суцвіттям, тичинкове суцвіття вузько- циліндричне, розташоване на відстані близько 5 см вище маточкового. Екологія і практичне використання таке ж, як іу попередніх видів.

По берегах гірських річок, струмків, у Криму і в Карпатах зростає рогіз сибірський (T. sibirica A. Krasnova), у Закарпатті - рогіз Шутлевортів (T. schuttleworthii Koch et Sond.) на півдні України - рогіз південний (T. australis Schum.et Thonn.) в плавнях та по берегах річок на півдні Одеської та Миколаївської областей трапляється рогіз Зерова (T. zerovii Klok.) на засолених берегах лиманів на півдні Степу, Сиваші і в Криму - рогіз понтійський (T. pontica Klok.) у Кілійській дельті Дунаю - рогіз малий (T. minima Funk.) та рогіз Гросгейма (T. grossheimii Pobed.)